Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Деца смятат до безкрайност и се самоконтролират чрез ментална аритметика

02 октомври 2018, 10:59 часа • 3753 прочитания

Презентация по ментална аритметика демонстрира уменията на децата да смятат изключително бързо на ум, като едновременно с това, тренират концентрацията и координацията на движенията си.

„От значение е дали малките момичета и момчета пишат с лява или дясна ръка.“, започна презентирането си единственият инструктор в Асеновград – Райна Георгиева.

Пред присъстващите тя подчерта, че менталната аритметика развива едновременно двете полукълба на мозъка. Той работи с по-голям капацитет, като чрез едната половина се ползва фотографската памет, а с другата се прави сметката, без ограничение в стойността й. Когато следва да бъде сметната някаква сума, децата автоматично започват да си представят сметалото, наречено „Абакус“, и така успяват да се справят със задачата изключително бързо и лесно. Освен всичко, менталната аритметика помага за самоконтрол при „хипер активни“ деца. Родители и преподаватели на такива малчугани често се сблъскват с трудност при възпитанието им.

„Всъщност децата не са хипер активни, а просто притежават енергия, която не се изразходва достатъчно.“, обясни Райна Георгиева.

Тя посочи, че чрез посещение на курса по ментална аритметика подрастващите постепенно овладяват поведението си. По време на занятията се провежда и мисловна гимнастика, която тренира координирани движения с ръце и тяло. Детето, което трябваше да демонстрира „на живо“ в Асеновград уменията, които е придобило чрез обучението по ментална аритметика, се е разболяло и не успя да присъства в залата. Но чрез видео, на което бе заснето демонстрацията на друго дете, Райна Георгиева представи същността на смятането. Вижда се, че момченцето изобщо не се замисля в посочване на отговора си.

В някои страни менталната аритметика вече е заложена, като учебен предмет в начален курс в училище. Както в чужбина, така и в България, самите часове протичат под формата на игра. По програма едно посещение е с продължителност 90 минути: 20 минути се работи със сметалото „Абакус“, после се преминава към игра, за да може мозъкът уж да отпочива и така се редуват до края на часа.

В така обособената почивка се провеждат игри с карти, запомняне местоположението на различни предмети, стимулиране по-бързото мислене чрез показване на цифри и други. Тези занимания спомагат и за логичното разсъждение при възникнали ситуации при взаимоотношенията между подрастващите. Изследвания сочат, че по-големите деца или възрастните по-трудно усвояват методиката с топчетата.

Но веднъж запомнят ли, всичко става много лесно. Паметта на малчуганите от 5 г. до 12 г. позволява усвояването на уменията в рамките на 20 седмици, а при по-големите резултатите са налице след около година.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес