Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо Германия отново се превърна в "болния човек на Европа"?

27 септември 2023, 07:30 часа • 10294 прочитания

Германия се превръща в "болния човек на Европа" и забавя икономиката на ЕС, съобщава Bloomberg. Стратегията, ориентирана към износа, вече не дава резултати: скокът на цените на газа се превърна в сериозен удар, а бившите доставчици и потребители станаха конкуренти. Най-голямата икономика в Европа се нуждае от нова стратегия за растеж. 

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Германия постигна впечатляващ икономически успех чрез стратегия, която е позната на развитите страни. Тя стана един от водещите световни доставчици на промишлени стоки като автомобили, машини и инструменти, разчитайки на евтин внос на енергия и изключителна пестеливост, за да гарантира конкурентни цени. 

Тази стратегия вече не работи. А Германия трябва да търси нов път заради себе си и заради европейската икономика като цяло. Още: Германия е в "зоната на здрача" - между стагнация и рецесия

Експортно ориентираният немски модел никога не е бил перфектен, макар че направи страхотно впечатление. Германия запази работните места в производството, въпреки че те изчезнаха на други места, но създаде огромен търговски излишък, който доведе други страни от еврозоната до дефицити и натрупване на дългове. Този дисбаланс едва не накара Гърция да се откаже от еврото през 2015 г. Заплахата за общата валута все още остава. Това беше по своята същност ненадежден и рисков модел, зависим от доставките на природен газ от Русия и солидно търсене в страни като Китай. За прилагането му беше необходимо стриктно ограничаване на германските заплати, заеми и държавни разходи.

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Провал на системата

Сега тази система сериозно се проваля. Силен удар нанесе резкият скок на цените на газа, предизвикан от началото на руската инвазия в Украйна. От декември 2021 г. до юли тази година производството в енергоемкия индустриален сектор на Германия е спаднало с 18%. Китай се превърна от доставчик и потребител в конкурент. Тази година е вероятно да изпревари Германия, превръщайки се във втория по големина износител на автомобили в света след Япония. Още: Кризата в германския жилищен сектор се задълбочава

На работодателите им е много трудно да намерят квалифицирани работници при сегашните заплати. Поради години на недофинансиране, физическата и дигиталната инфраструктура е слабо развита, изостава от съвременните изисквания и се нуждае от много милиарди инвестиции. А това отслабва производителността. В резултат Германия дърпа надолу цялата европейска икономика и има едни от най-ниските прогнози за растеж в региона.

Германия се е сблъсквала с подобни предизвикателства и преди. Тя ще успее да преодолее трудностите и този път. Германците имат средствата да го направят, тъй като дълговата тежест на Германия е една от най-ниските в Европа. Държавата разполага с необходимите възможности с многото иновативни малки и средни предприятия, известни като „Mittelstadt“, както и с опит и експертиза в области на зелените технологии. Просто трябва да се създадат благоприятни условия за появата на нови предприятия и отрасли, пише Bloomberg.

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

Ключовите елементи на този процес не са тайна. Строгите условия за отпускане на заеми трябва да бъдат реформирани, за да се даде възможност за отчаяно необходими инвестиции във всичко - от железници до широколентов достъп до интернет. Необходимо е да се насърчи имиграцията и да се разшири държавната мрежа от предучилищни детски институции, за да се увеличи притокът на квалифицирана работна ръка. Необходимо е да се коригира практиката на сключване на колективни трудови договори, за да се създаде възможност за растеж на реалната работна заплата и вътрешното търсене. Още: Какви са новините от Бундесбанк за германската икономика?

Трябва да се работи за интегриране на европейските капиталови пазари и да се позволи на застрахователите и пенсионните фондове да инвестират повече в рисков капитал, за да направят финансирането по-достъпно. Бюрократичните бариери като свръх регулирането на професионалните услуги трябва да бъдат премахнати.

Правителството върви с малки стъпки в тази посока. Досега то отхвърля енергийни субсидии за индустрията, които не биха подобрили конкурентоспособността в дългосрочен план. Правителството също така разширява списъка с данъчни облекчения за капиталови инвестиции и предлага да се улесни получаването на гражданство от имигрантите. Но всичко това очевидно не е достатъчно и трябва да се направи много повече. Ако Германия не иска да се превърне в „болния човек на Европа“, нейните лидери трябва да станат по-амбицирани, и то незабавно.

Превод: Ганчо Каменарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес