Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Възможно ли е пандемията от COVID-19 да сближи Турция и ЕС?

17 май 2020, 12:30 часа • 3136 прочитания

Турция трябва да подобри митническия съюз с ЕС, пише турското англоезично издание Hurriyet Daily News, цитирано от агенция "Фокус".

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Последните изявления на високопоставени турски служители, включително на президента Реджеп Тайип Ердоган, намекват за нарастващ интерес към активизиране на цялостните отношения с Европейския съюз (EС).

Анкара вижда нова възможност по отношение на развитието на стабилна и истинска връзка с новото ръководство на ЕС, основана на взаимното разбиране и увереност. Реципрочните посещения на Ердоган в Брюксел и председателя на Съвета на ЕС Шарл Мишел в Анкара, както и много други срещи на различни нива между Анкара и Брюксел, показаха готовността на двете страни да продължат да се подобряват връзките по между си.

COVID-19 оказа влияние върху тази връзка. Даренията на Турция от медицинско оборудване на близо 80 страни, включително европейските държави, помогнаха за относително подобряване на имиджа ѝ на континента, както коментира министърът на външните работи Мевлют Чавушоглу.

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

На онлайн среща с членовете на Съвета за външноикономически отношения на Турция (DEİK) на 14 май Чавушоглу подчерта: „За първи път в пресата се появиха много положителни новини за нашата страна. Не казваме, че всичко е решено с това, но можем да кажем, че има положителна атмосфера".

Външният министър повтори волята на Анкара да активизира връзките си с ЕС, като посочи либерализацията на визите, модернизацията на митническия съюз и модернизирането на споразумението за мигранти от март 2016 г. Отрицателните глобални въздействия на новия коронавирус върху икономиките увеличиха необходимостта от либерализиране на визите за турските граждани и предприемачи, както и за подобряване на митническия съюз, подчерта Чавушоглу. Светът след пандемията ще изисква повече икономическо взаимодействие между европейската и турската икономика, добави дипломатът.

Подобно мнение изказа и министърът на търговията Рушар Пекан на среща с посланиците на ЕС на 14 март. „Процесът, в който се намираме, ни предлага възможност да се обърнем към проблемите на двете страни в дух на взаимно разбиране да хармонизираме митническия съюз с днешните реалности“, каза тя пред посланиците на ЕС. 

Разширяването на обхвата на митническия съюз в области като селското стопанство, търговията с услуги, електронната търговия и обществените поръчки би било от полза за двете страни, подчерта тя, като изрази надеждата си за започване на преговори незабавно.

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

Припомняме, че преразглеждането на 24-годишния митнически съюз отдавна е в дневния ред на двете страни. В края на 2016 г. Европейската коммисия предложи преразглеждане на споразумението, но процесът не можа да продължи напред поради бързо влошените след това отношения между Анкара и Брюксел. 

Зелената светлина за началото на преговорите трябва да дойде от Съвета на ЕС със съгласието на всички страни членки и мнозина предполагат, че мандатното председателство на Германия през втората половина на 2020 г. ще бъде от решаващо значение за тази цел.

Както министрите Чавушоглу и Пекан заявиха, пандемията COVID-19 създаде подходяща атмосфера за нов старт на отношенията между двете страни, но това не е достатъчно. Връзките с ЕС трудно могат да бъдат подобрени, освен ако Турция не подобри демокрацията си, спазвсането на правата на човека и съдебната си система. Отстраняването на избрани кметове от длъжност без съдебни решения, упражняването на натиск върху дисидентите и ограничаването на основните свободи трябва приключи, за да може Турция да надгради връзките си с ЕС. Това е предпоставка за структурно и съществено рестартиране на отношенията с ЕС.

Темата продължава и в нашия блог.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес