Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Възможен ли е ядрен конфликт между САЩ и Русия?

24 октомври 2018, 15:40 часа • 7892 прочитания

"След дълбоките съкращения на ядрените арсенали на Русия и САЩ вероятността от ядрена зима е нищожна. А това означава, че ядрената война се върна в областта на рационалното." Това е мнението на заместник-председателя на президента на Руската академия на ракетните и артилерийските науки и доктор на военните науки Константин Сивков.

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Според Сивков съществуват условия, при които една от страните може да спечели ядрената война, като я започне превантивно. Но сега САЩ се намират в „в много по-печелившо положение”, а Русия не разполага с отговор. Това означава, че американския елит може да тръгне на превантивна ядрена война срещу Русия, ако бъде сигурен, че ответният удар няма да доведе до жертви сред властимащите.

"Днес страната ни не може да съперничи със САЩ в ядрената надпревара количествено. Русия не е СССР. Трябва да се търси асиметричен отговор", смята Сивков.

По думите му, превъзходството на Русия е в притежаването на технологии за създаването на ядрени боеприпаси от хиперкалибър – повече от 100 мегатона тротилов еквивалент. Използването на 40-50 такива бойни глави би довело редица зони от територията на САЩ до критично опасни геофизични условия.

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

"Такива удари гарантирано ще унищожат САЩ като държава и целия транснационален елит. Това отново прави мащабната ядрена война ирационална и свежда шансовете за възникването ѝ до нула", допълва още Сивков в свое интервю за "Военно-промышленный курьер."

Според експерта такова оръжие би накарало Запада да седне на масата за преговори, да се откаже от санкциите и други форми на натиск срещу Русия.

Припомняме, че през миналата седмица американският президент Доналд Тръмп обяви, че САЩ излизат от Договора за ликвидиране на ракети със среден и малък обсег на действие (ДЛРСМД). Съветникът на Тръмп по национална безопасност Джон Болтън счете за преувеличено мнението, че това може да доведе до нова надпревара във въоръжаването.

Едни от първите, които реагираха бурно, беше Берлин. От министерството на външните работи на Германия нарекоха решението „катастрофално”, а германският външен министър го определи, като „достойно за съжаление.”

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

Европейската дипломация обяви, че очакват от Москва „прозрачен” отговор на обвиненията на американците за нарушаването на от Договора за ликвидиране на ракети със среден и малък обсег на действие и молят Вашингтон „да се замисли за последиците от възможния изход от ДРСМД за своята безопасност, както и за безопасността на своите съюзници и на целия свят.”

В подкрепа на Вашингтон се изказаха Великобритания и Полша.

„Изразяваме разбиране към действията на САЩ, защото сме съгласни с такава оценка на ситуацията, че Русия нарушава положения в договора чрез създаването на нови ракети”, каза външният министър на Полша Яцек Чапутович.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес