Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Войната в Нагорни Карабах: Ердоган не седна на масата с Путин, но именно той триумфира

11 ноември 2020, 13:00 часа • 11249 прочитания

Армения претърпя истински разгром. Баку си върна заграбените земи от Ереван. Израелският президент Илхам Алиев е национален герой. Русия стана миротворец, но окончателно губи Азербайджан и може да загуби дори Армения. Турски войници ще патрулират около Карабах. Турция излиза на Каспийско море.

Такъв е горчивият дух на заглавията в руските медии.

Алиев може би спря настъплението и склони да подпише примирието с благословията на Анкара, защото вечерта на 9 ноември азербайджански войници свалиха с преносима ракета руски Ми-24. Така поредната война за Нагорни Карабах окончателно затихна. Време е да се направи равносметката кой загуби и кой спечели.

Докато президентът Илхам Алиев е истински национален герой, то подписалия акта за капитулация Никол Пашинян се чуди как да избегне линча.

Азербайджан спечели от конфликта, но още повече получи Турция.

Първо: Москва бе принудена позорно да се съгласи в миротворческата мисия в Кавказкия регион да бъде включена и Турция. Алиев не скри радостта си и заяви: „Една от точките на днешното заявление е съвместна миротворческа мисия на Русия и Турция. Така ние създаваме съвършено нов формат за взаимодействие в региона не само в рамките за регулиране на конфликта, но и за бъдещото развитие.”

Зад „бъдещото развитие” се прикриват неоосманските амбиции на Анкара. Ердоган изглежда задълго навлезе в чувствителен регион за Русия. Новият „султан” очевидно ерозира постсъветското пространство.

Второ: В подписаното споразумение е предвиден сухопътен коридор през арменска територия от азербайджанския Нахичевански анклав към основната територия на Азербайджан – така мечтан от Баку и Анкара. Най-вероятно той ще премине покрай южната граница на страната и ще откъсне Армения от Иран.

След разпадането на СССР турците здраво се настаниха в Нахичеван, с която имат обща граница. Практически цялата търговия на автономната област е с Турция, защото връзката с Азербайджан е само по въздуха. Нахичеванските граждани масово работят и се учат в Турция, която отдавна третира анклава като свой вилает.

В Нахичеван ежегодно се провеждат военни учения на тези страни. Там Азербайджан е дислоцирал Отделна общовойскова армия, снабдена изцяло с турско оръжие. Строителството на скоростна железница Карс – Игдир – Нахичеван е включено в промишлените приоритети на Анкара.

Изобщо азербайджанската автономия все повече се явява като нагледна илюстрация на приетата в Анкара и Баку концепция „две държави – една нация”.

И може би най-важното е, че този коридор ще даде достъп на Турция до Каспийско море, досега неоспоримо контролиран от Русия. За Москва развитието на събитията е буквално кошмарно и трагично. Неотдавна израелският военнополитически експерт ги характеризира така: „Ако в Русия някой допусне бази на Турция и НАТО на крайбрежието на Каспийско море, той трябва да бъде разстрелян без съд.”

Превод: Ганчо Каменарски

Ганчо Каменарски
Ганчо Каменарски Отговорен редактор
Новините днес