Страните по света са увеличили своите отбранителни бюджети с 4% през 2019 г., което е най-голямото такова повишение в последните 10 години.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Информацията е на мозъчния тръст „Международен институт за стратегически изследвания“ и е цитирана от агенция France Presse.
Организацията отбелязва, че промяната в сумите за въоръжения се дължи до известна степен на големите увеличения във военните бюджети на САЩ и Китай.
За пример се сочи програмата на Пекин. Тя включва модернизация на въоръжените сили с нови хиперзвукови ракети, които са по-трудни за прихващане. Именно това предизвика притеснения във Вашингтон и накара САЩ на свой ред да увеличи средствата, които харчи за отбрана, коментират още от специализирания инстиут, осъществил изследването.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
В същото време в годишния доклад на мозъчния тръст „Военен баланс“ се казва, че само увеличението на харчовете на САЩ за отбрана за 2019 г. – с 53,4 млрд. долара – е сума, сходна с целия военен бюджет на Великобритания.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Агенция "Фокус" отбелязва още, че Китай и САЩ са увеличили бюджетите си с точно 6,6%, докато Европа - заради заплахата от Русия – е повишила своя с 4,2%. На практика обаче така отбранителните бюджети на страните от Европейския съюз са достигнали нивата си от преди финансовата криза от 2008 г.
Припомняме, че страните членки на НАТО от ЕС увеличават своите бюджети и заради исканията на президента на САЩ Доналд Търмп, който неотдавна ги обвини, че не допринасят достатъчно за общата отбрана на Алианса. Стопанинът на Белия дом заяви, че те не изпълняват договореностите си от 2014 г., съгласно които бюджетите им трябва да надвишават 2% от техния Брутен вътрешен продукт (БВП).
Къде е България в разходите за отбрана?
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Разходите по това перо от държавния бюджет у нас ще бъдат рекордно високи ще надхвърлят 2% от БВП. За тази година се предвиждат 1,5 млрд. лв. Увеличените средства са предвидени за трето поред 10-процентно увеличение на заплатите, за назначаване на 800 нови военнослужещи, за капиталови разходи, както и за провеждането на поредица от мащабни учения.
Заложени са средства и за реализирането на други два важни проекта - купуване на бронирана машина за пехотата и нови патрулни кораби за флота. На фокус в българската отбрана са и изтребителите F-16.
Още по темата четете в този материал.