Протестите се провеждат, докато различните политически кланове в Кремъл ускоряват спринта за позиции.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Протестни маршове бяха проведени в края на миналата седмица в сто града в Русия. Те бяха най-голямата проява на политическо неодобрение в страната, откакто недоволството от това, че Владимир Путин обяви, че ще се кандидатира за президент за трети път, изкара хора на улиците преди пет години. Корупцията е особено очебиен въпрос в Русия, заради начина, по който Кремъл пробутва мантрата за нужда от жертви в името на националния интерес и основната част от населението да приеме тежестта от наложените санкции и увеличените разходи за отбрана, като цена за поддържането на руския статут по света. Когато руският политически и бизнес елит даде ясно да се разбере, че няма да започне да води по-аскетичен начин за живот, като междувременно социалните придобивки биват орязвани, това предизвика гръмогласна реакция.
Наистина, скорошната история на политически протести в Русия сочи ясно, че корупцията и въпросите, засягащи джоба са далеч по-мобилизиращи за руснаците, отколкото защитата на абстрактни либерални ценности или подкрепата на промяна на режима. Няколко години, след като национализмът помагаше за спирането на народното недоволство, протестите от миналата седмица са напомняне за вечната ахилесова пета, която корупцията представлява за Кремъл: когато изглежда, че правителството игнорира грижите на обикновения човек.
Но е важно да се отстъпи малко и ситуацията да се анализира внимателно. За някои би било поетична справедливост, ако Владимир Путин и правителството му бяха свалени от някакво революционно действие, подходяща отплата за мъжа, който мнозина обвиняват, че е лишил Хилари Клинтън от полагащото ѝ се място в Белия дом. За други протестите може да се използват като извинение да няма стремеж към каквито и да е преговори с Русия относно Украйна и Сирия, поради това, че Путин изглежда, че е на ръба „да падне“. Но наистина ли Русия е на ръба на цветна революция?
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Въпреки че някои протестиращи наистина издигнаха слогана на т.нар. „несистематична опозиция“ за „Русия без Путин“, основният фокус на протеста не бе самият Путин, а неговият значително по-либерален министър-председател Дмитрий Медведев. Тласък за демонстрациите бе ново видео, подготвено от водещия антикорупционен активист Алексей Навални, който разкрива, че Медведев е използвал серия от съмнителни благотворителни организации, за да позволи на олигарсите да му пращат подкупи. Самият Навални представи случилото се в края на миналата седмица не като протест срещу Путин или като такъв за промяна на режима, а по-скоро като насочен срещу корупцията на високите етажи на правителството.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Въвличането на новото поколение в Русия – това родено в края на 90-те и началото на новото хилядолетие е разбира се притеснително за политическото водачество. Но все още е рано дали то бележи устойчиво развитие на политическия активизъм, или представлява раздразнение и изпускане на пара, но не и желание за систематична политическа промяна. Дали мобилното поколение на тези в късните си двадесет/ранните си тридесет години ще се присъедини или не ще бъде също важен показател, защото именно тяхното мнение дали настоящата система може да развие стремежите им или не определя дали ще има жизнеспособна опозиция. По същия начин и географският обхват на протестите в градове и региони, които не са участвали в протестите от 2011-2012 г. е важен, но общият брой на протестиращите все още остава малък.
И въпреки че протестите изглежда, че бяха насочени срещу Кремъл, антикорупционното настроение, което мотивира демонстрантите също толкова лесно може да бъде използвано от него. В кампанията за изборите от 2018 г. ние най-вероятно ще видим как млади кадри напредват към по-висши позиции в рамките на руското правителство, а обвиненията в корупция са винаги полезен инструмент за премахване на закостенели чиновници, които отказват да се пенсионират или не са успели да служат добре на Путин. Под лозунга за обновление, енергията на протестите може да бъде впрегната в подкрепа на издигането на ново поколение патриотични технократи.
В крайна сметка протестите се провеждат тъкмо докато политическите кланове в Кремъл са започнали да ускоряват спринта си към нови позиции. И така специфичните обвинения относно тайното споразумение между олигарсите и икономически либералния министър-председател, който същевременно е и председател на управляващата партия „Единна Русия“, имат специфични политически и легални последствия. Медведев може да бъде по-лесната цел за протестиращите, но той е и с вдигнат мерник от други в рамките на политическата система, които биха били доволни да го видят отстранен от премиерския пост или от ръководството на партията. Така революцията може да бъде насочена не толкова срещу Путин, а вместо това да бъде използвана като фактор за големи рокади в руската политическа система – разбира се проведени под надзора на руския президент.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
National Interest