Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Висока "смъртност" сред фирмите в Русия

28 февруари 2020, 16:00 часа • 5314 прочитания

Всяка пета частна компания, спряла дейност през 2019 г., е от Русия. Такива данни са цитирани в проучване на международната мрежа за одит и консултации FinExpertiza.

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Почти половината от компаниите, които са напуснали пазара, са съществували максимум една година. Според експертите обаче в никакъв случай не става дума само за фирми-еднодневки, сред спрелите дейност има и добросъвестни играчи. Каква е причината за висока "смъртност" на бизнеса в руската икономика и какви компании са намерили начин да оцелеят, коментира Дойче веле.

Почти 300 хиляди фирми не издържаха и една година

Според FinExpertiza, миналата година броят на компаниите, които са престанали да съществуват в Русия, са 611,8 хиляди, а новите са били само 264,6 хиляди. "Дисбалансът в полза на "мъртвите" предприятия непрекъснато се увеличава през последните години", отбелязва проучването. Само за три години броят на компаниите в страната е намалял с почти една пета: през 2017 г. е имало 3,8 милиона активни предприятия, през 2019 г. - 3,1 милиона. Най-големият спад е регистриран през 2019 година в Москва  - 125,5 хиляди компании са спрели работа.

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Авторите на изследването отбелязват, че противно на общоприетото мнение, от бизнеса отпадат не само новаците в Русия. Повече от половината от фирмите, които са спрели работа, са съществували надгодина. Но има и ветерани - почти 50 000 са били в бизнеса повече от пет години. Въпреки това делът на тези, които са останали на пазара по-малко от година, все още е доста висок - той е 299 хиляди предприятия от почти 612 хиляди затворени.

Кой си отива: еднодневки и не само

Според експертите някои от тези компании могат да бъдат причислени към категорията на така наречените фирми - еднодневки. "Като част от борбата срещу укриването на данъци Федералната данъчна служба (ФДС) работи активно през последните години, за да предотврати използването на фиктивни фирми", обясни Алексей Рибалка, експерт в Центъра за макроикономически анализ и краткосрочни прогнози.

В резултат на това, ако през 2013 г. 30% от дружествата, регистрирани в Единния държавен регистър на юридическите лица, имат признаци на фиктивност, през 2019 г. има само около 4% такива компании. "Резултатът от тази работа логично се отрази на увеличения брой компании, които се затвориха", каза експертът.

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

Президентът на FinExpertiza Елена Трубникова е съгласна, че сред младите компании, които са напуснали пазара, има еднодневки. "Ликвидирането им не може да не бъде приветствано," казва тя. "Втората и по-важна част от затварящите предприятия обаче са добросъвестни компании, които не успяха да се утвърдят на пазара. Високият процент на ликвидации на такива компании предизвиква най-голяма загриженост." Най-често според Трубникова миналата година са били затваряни компаниите в търговията на едро и дребно са били затворени,"най-чувствителните към настроенията на потребителите".

Причини за закриването на младите компании

Експертът посочва слабото търсене и стагниращите доходи на населението като основни причини за "смъртността" на бизнеса. "Трудно е бизнесът да се развива, ако няма кой да купува продуктите му и няма нужда да очакваме значително увеличение на търсенето. В резултат предприемаческата активност за много, особено за малкия бизнес, се превръща в трудна и натоварваща работа, която не носи значителни печалби", каза Трубникова в интервю за "Дойче веле".

Упълномощеният от президента за защита правата на предприемачите Борис Титов също смята, че потребителското търсене, което намалява през последните години, е основният фактор, който не позволява на малкия бизнес да расте.

"Невъзможно е да го отглеждаме без усилията на държавата. Вторият най-важен фактор е административното регулиране, контрол и надзор. Трябва драстично да се намали и опрости. Третият е достъпно финансиране, евтини заеми", заяви бизнес омбудсманът пред "Дойче веле", цитиран от БГНЕС. Той добави, че разходите за поддържане на неработеща компания сега са много по-високи, отколкото преди няколко години: "Днес е невъзможно да минете с фиктивен директор или адрес за масова регистрация. Следователно, ако бизнесът не е тръгнал по някаква причина, по-лесно е да затворите компанията."

Какво трябва да се направи за оцеляване на руския пазар

Според Титов повечето от затворените млади компании са неуспешни стартъпи. "Пазарът е пълен със стартъпи", съгласен е ръководителят на FinExpertiza. "Води се пропаганда: откривай бизнес, това е чудесно, просто е и е интересно. Само че със спокойствие и гол ентусиазъм ефективен бизнес модел не може да се получи."

Експертът подчертава, че е необходима не само идеята за самия бизнес, подробен бизнес план и ясно разбиране откъде да се вземат парите, но и предварително обмислена стратегия за реагиране при кризи.

Експертите препоръчват да се мисли предварително за скорошното намаляване на разходите за такива пера като наемане на офис (в случаите, когато е подходяща дистанционна работа), закупуване на имот (можете да го замените с наем) и раздут персонал. Необходимо е максимално да се използват данъчните преференции - обезщетения, удръжки и отстъпки, предоставяни на новите компании, особено в областта на информационните технологии.

Въпреки това, отбелязва Елена Трубникова, проучванията сред предприемачите показват, че въпреки всички иновации, правенето на бизнес при руските условия не става по-лесно: „Не е тайна, че в много случаи оцеляването на компанията на руския пазар пряко зависи от това дали може да получи голям държавен договор ".

В резултат на това "смъртността" на бизнеса се превръща в тенденция, която на свой ред, в мащабите на страната води до намаляване на икономическия растеж, намаляване на конкуренцията, увеличаване на ролята на публичния сектор и запазване на стоковата зависимост.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес