Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ТТИП: Брюксел може да усети сянката на Вашингтон

03 май 2016, 17:10 часа • 995 прочитания

Споразумението за Трансатлантическа търговия и партньорство между ЕС и САЩ не само ще премахне ограниченията за пазара, но и ще предотврати налагането на стандарти и правила, които възпрепятстват търговията. Това може да доведе до американско влияние върху европейското законодателство и редица критици на сделката вече предупреждават за опасностите от частично обезсилване на парламентите в Европа.

Хладилниците и климатиците замърсяват въздуха, тъй като не може да работят без да генерират вредни газове. Те са проблем не само в процеса на производството на енергия, но и също в охладителната система. Затова ЕС постанови ограничаване на употребата на флуоридни газове за хладилници и климатични системи. Подобно решение обаче е неприемливо за САЩ, където предложеният регламент беше счетен за неравноправен. Американците бяха особено разстроени от факта, че мерките на Брюксел може да засегнат индустрията в САЩ.

Такива положения трябва да бъдат туширани в бъдеще - с помощта на "регулаторно сътрудничество". Или казано по друг начин - чрез ТТИП Брюксел и Вашингтон ще хармонизират стандартите си. На първо място тези, които възпрепятстват търговията. Нито един закон, екологично съображение или правило за защита на потребителите няма да бъде приемано, ако не получи одобрение от партньорите. Така американците ще имат думата, когато европейците правят закони. Дори по отношение на хладилниците.

Експертна комисия с представители на двете страни по договора ще получат компетенции за внасяне на промени в законодателството или споразумението, без при това те да се нуждаят от допълнителна политическа санкция. Критиците алармират, че това може да доведе до частичното обезсилване на парламентите.

Ясно е, че преговарящите по ТТИП желаят налагането на подобно "регулаторно сътрудничество". То ще оправдае безсмислените двойни проверки, които в противен случай трябва да бъдат осъществявани от двете страни на Атлантическия океан. Целта е по този начин е да бъдат премахнати "ненужно тромави, двойни или различни регулаторни изисквания", става ясно от съответната глава на проектодоговора.

Що се отнася до Съединените американски щати, то тогава новите правила ще бъдат развивани и налагани при "прозрачност". Не само текстовете на предложените закони и подзаконови актове трябва да бъдат видни за целия свят, но и обясненията защо те трябва да бъдат въведени, включително чрез представяне на "научен и технически анализ".

Но има и противоречия. В главата за регулацията Брюксел и Вашингтон имат различни възгледи по отношение на оценката на въздействието на новите правила. Американците настояват разходите и ползите да бъдат пресметнати, ако е възможно, заедно със социалните, икономическите, екологичните и здравни последици. Европейците отиват още по-далеч. Те потвърдиха "намерението" да се прави оценка на въздействието, но още не са много наясно как точно следва да бъде направено това.

Експертът по международно право Маркус Крайевски е скептичен по отношение на това доколко в действителност новите правила ще позволят намеса в законодателствата. Но той предупреди, че ако САЩ наложат исканията си това значително ще усложни европейските правни разпоредби по въпросите за околната среда и потребителите. "Точно това е най-голямата опасност от регулаторното сътрудничество", подчерта специалистът.

Die Sueddeutsche Zeitung

Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес