Поради недостиг на кадри във въоръжените сили Германия планира да приема на военна служба чужденци без германско гражданство. Докато германският министър на отбраната Борис Писториус подкрепя новата практика, експерти са загрижени.
Въпреки че Германия наскоро подчерта в своите изявления необходимостта да бъде „подготвена“ за евентуална война с Русия, германските въоръжени сили (Бундесвера) преживяват сериозна кадрова криза.
Според съобщения в германските медии приблизително 180 000 мъже и жени в момента служат в германската армия. До 2031 г. се планира този брой да нарасне до 203 000, но поради застаряването на населението и недостига на кадри е невъзможно до този момент да се покрие недостигът от 20 хиляди военнослужещи. Още: Исторически момент: Германия ще разположи 5000 военни в Литва срещу руската заплаха
Чужденците ще бъдат приемани на военна служба
Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус наскоро каза в интервю за вестник Tagesspiegel, че се предприемат мерки за решаване на проблема с недостига на личен състав и предложението за приемане на чуждестранни новобранци в германската армия вече се проучва внимателно.
Според плана, чиито подробности все още не са напълно оповестени, се предвижда да бъдат призвани на военна служба мигранти от второ и трето поколение, живеещи в Германия, но без германско гражданство.
Твърди се, че основната опозиционна партия, Християндемократическият съюз (ХДС), и нейният коалиционен партньор в правителството, Свободната демократическа партия (СвДП), също са настроени положително към предложението. Още: Предвид войната в Украйна: Колко готова е германската армия да воюва?
Не е ясно дали този план ще засегне турците, живеещи в Германия, ако бъде приложен, но депутатите от FDP подчертават, че чужденците, вербувани за военна служба, трябва да бъдат набрани от Европа.
В същото време германският канал ZDF отбеляза, че тази практика ще улесни получаването на германско гражданство за постъпилите в армията.
Предложението за набор в армията на лица, които нямат германско гражданство, се рекламира отдавна в страната. Министърът на отбраната Писториус отбеляза, че Германия няма да бъде първата страна в Европа, която въвежда практиката и заяви: „Трябва да сме подготвени за война“.
Германският вестник Bild, цитиран от Hürriyet, в задълбочен анализ по тази тема, написа: „Тъй като много малко германци служат в армията, сега чужденците ще го правят“ и сподели с читателите си образцови модели за подражание. Още: Германия не иска да праща военни в Сирия, въпреки призив на САЩ
Според вестника Белгия позволява на всички граждани на ЕС на военна възраст да се запишат на военна служба. Дания също набира граждани на ЕС в армията, при условие че говорят датски. Ирландия дори приема на военна служба граждани на трети страни, които са живели в страната повече от пет години.
"Социален фалит"
Известният германски военен историк Зьонке Найтцел в интервю за Bild подчертава, че най-важният въпрос е „дали „негерманец“ ще се бие за чужда държава“, докато историкът от Университета на Бундесвера Михаел Волфсон обърна внимание на факта, че недостигът на кадри продължава от много години, и добави: „Това е обявяване на социален фалит, ако вече няма достатъчно граждани, желаещи да защитават страната си.“
Бившият министър на отбраната Франц Йозеф Юнг отбеляза, че предвид празните казарми предложението може да бъде разгледано. „Ако хората, подлежащи на военна служба, са граждани на ЕС, които са живели с нас достатъчно дълго и имат силна връзка с Германия, тогава, разбира се, това може да се обмисли“. Според него основната грешка в сегашната ситуация е премахването на „задължителната военна служба“.
Превод: Ганчо Каменарски