Майкъл Морел, разузнавач от кариерата, служил като заместник-директор на ЦРУ от 2010 до 2013 година, пише в материал за електронното издание на водещия американски вестник The Washington Post, цитиран от агенция "Фокус", за отношенията между САЩ и Русия и от какво може да бъде респектиран стопанинът на Кремъл Владимир Путин, за да прекрати намесата си в американските избори.
В материала се споменава за предполагаемата руска намеса в изборите, като се цитира изявление на социалната мрежа Facebook, която на 31 юли разкри за провеждането на 17-месечна кампания за влияние, целяла да посее политическо разделение в мрежата ѝ. Според Facebook следите на тази кампания могат да се проследят до Кремъл. От Белия дом най-висшите съветници на САЩ обявиха, че Русия подготвя подобна кампания за изборите за Конгрес през ноември.
Морел обръща внимание на евентуалната реакцията на администрацията на Доналд Тръмп и задава въпроса: „Как можем да накараме Путин да спре?“
Според него спирането на руския президент е жизненоважно, не само като въпрос за опазване на американската демокрация от руската намеса, но и като силен сигнал към всички други съперници на САЩ, като Китай, Иран и Северна Корея.
В статията разузнавачът привежда мерките, които според него трябва да бъдат предприети. Една от тях е самоотбрана, като за тази цел администрацията на Тръмп трябва да подсигури националната избирателна система, особено софтуера, който съдържа данните на регистрираните гласоподаватели. Всеки глас трябва да бъде записан и на резервна хартиена бланка, която да бъде използвана за проверяване на изборните резултати, ако това е нужно. Нови закони и по-доброто им прилагане също е нужна стъпка, за възпирането на чуждестранни пари в американските избори, според автора. По-добрата координация сред правителството също е нужно за предпазване на изборите, което може би най-добре ще бъде постигнато чрез създаване на Център за хибридни заплахи, подобен на Националния център за контратероризъм, смята Морел.
Бившият заместник-директор на ЦРУ пише и за американските санкции срещу Русия, като според него Белия дом трябва ясно да покаже, че те ще бъдат отменени, когато Путин спре да се намесва в демократичните институции на САЩ и техните съюзници.
Според Морел Владимир Путин се страхува от едно нещо и това е, че някой ден руската средна класа най-сетне ще се разбунтува срещу неговия режим и ще излезе на улиците с искания за промяна. Това се е случило в Тунис, Кайро и други северноафрикански и близкоизточни градове между 2010 и 2012 година и се случи доста алармиращо, от перспективата на Путин, преди четири години в Киев, когато украинците изхвърлиха правителство, което фаворизираше Москва.
Санкции, които ударят сърцето на руската икономика – санкции, които увеличават риска руската средна класа да стане непокорна – това би привлякло вниманието на руския президент, смята още Морел.