В Берлин шпионин пада от прозореца и умира. Полша е изправена пред нарушения на границите. Войски се събират до границите на Украйна. И директорът на ЦРУ набързо отива в Москва. И това изобщо не са сцени от нов трилър. Това е само поредната седмица от геополитическата драма, която се развива на европейския континент. Това пише британският вестник The Times в материал, представен без редакторска намеса от Агенция "Фокус".
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Най-мистериозното събитие от горното беше смъртта на Кирил Жало. Миналата седмица в пресата изтече информация, че на 19 октомври дипломат, идентифициран от германски източници като офицер под прикритие на руската Федерална служба за сигурност, е бил намерен мъртъв на тротоара пред руското посолство и тялото му е върнато в Русия без аутопсия. Дали е издал нещо или е направил грешка? Ние не знаем. В страни като Германия руските шпиони избягват отговорността за убийствата – в буквален и преносен смисъл. „Падането от прозорците“ обаче е сред професионалните рискове за тези, които работят за Кремъл или се карат с него.
Сигналът, който идва от полската граница, е много по-ясен. Беларуският режим засилва натиска върху Полша, изпращайки хиляди мигранти до границата й, обещавайки им възможност да стигнат до страните от ЕС. Трагичното положение на тези хора – студ, глад и болести, от които вече са загинали най-малко осем души – се възприема като съпътстващи щети. Целта е да се разсее, провокира и сплаши ЕС. Полското министерство на отбраната се оплаква, че мигрантите имат сигнални пистолети и огнестрелни оръжия, че заплашват да открият огън, че се опитват да разрушат граничната ограда и да проникнат на полска територия.
Ако в отговор на това поляците открият огън, те ще изглеждат жестоки и безотговорни. Ако не го направят, ще изглеждат слаби. Бившият командир на специалните сили и началник на контраразузнаването генерал Роман Полко сравнява тази тактика с началната фаза на превземането на Крим от Русия през 2014 г., когато тя използва „зелени човечета“ без маркировка, за да постигне целта си.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Русия, която подкрепя Беларус, има много по-големи планове в духа „разделяй и владей“. Основното му оръжие е енергията. Руските политици се хвалят как са притиснали Европа в ъгъла. Тази година „Газпром“ (официално независима компания, която в действителност е дъщерно газово дружество на кремълската корпорация) рязко намали обема на газ в своите европейски хранилища. Сега, когато пазарът е в остър недостиг, цените на газа скочиха до рекордни нива, повече от шест пъти за една година. Дори в Обединеното кралство страдат от това: въпреки че само една двадесета от газа, който консумират, идва от Русия, недостигът на газ в Европа означава засилена конкуренция за внос от страните, от които купуват газ - по-специално от Норвегия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Тази седмица Русия прекъсна транзита на газ през Украйна и преустанови доставките за Румъния, Сърбия и Унгария. Това стана след експлозия в единия участък от газопровода, който от своя страна нанесе удар по доставките за България. Българите молиха Русия да им изпрати повече газ по друг маршрут, за да компенсират недостига, и бързо получиха това, което поискаха. Приятелското отношение на българските политици към Кремъл прави тази страна любима на Русия. Други държави бяха по-малко щастливи.
„Тази криза е изцяло дело на Москва“, каза Маргарита Асенова, анализатор в мозъчния тръст на фондация „Джеймстаун“. Кремъл се опитва да „разпали страховете от недостиг на енергия, да стимулира критиките към политиката на ЕС за зелена енергия и да провокира политическа и социална нестабилност“. Първият приоритет е да се накарат европейските служители да дадат разрешение за пускането на "Северен поток-2" - нов руски газопровод, минаващ по дъното на Балтийско море, който ще доставя газ директно до Германия. Полша и Украйна водят ожесточена битка срещу проекта и се надяват, че новото коалиционно правителство в Германия ще заеме по-твърда позиция - може би дори ще приложи строги пазарни правила към газа, който преминава през този тръбопровод. Дългосрочната цел на Русия е да наруши либерализирания пазар на газ в Европа и да се върне към ерата на дългосрочните договори. Това носи повече стабилност, но в същото време засилва влиянието на Русия.
Друга цел е Украйна. Русия намали наполовина обема на транзита на газ през тази непокорна съседна държава и спря да й продава термични въглища (използвани в ТЕЦ). Тя също така блокира доставките на въглища от Казахстан. Засега Украйна се спасява с помощта на доста ненадеждни доставки на газ от Европа, които са предимно същият руски газ, който прави голям кръг през Германия и Полша. Очевидно сегашната ситуация изглежда по-ясна, ако се погледне от Вашингтон, а не от европейски столици. Директорът на ЦРУ Уилям Бърнс, който отговаря за отношенията с Кремъл в администрацията на Байдън, отлетя за Москва тази седмица с доста остро послание. Той каза на руснаците, че Съединените щати не харесват заплашителното струпване на войски близо до северната граница на Украйна - в момента там са разположени близо 90 000 войници. Освен това САЩ се опитват да попречат на босненските сърби - друг приятел на Русия, да разрушат мирното споразумение от Дейтън, като създадат своя собствена армия.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Всъщност Европа трябва да направи всичко това, но политиците на този континент се провалят. Европейският съюз няма лидер. Франция и Германия работят блестящо за обществеността, но им липсва решителност. Те разкритикуваха Украйна миналата седмица за успешното нанасяне на удари по проруските сепаратистки позиции с дрон. Става дума за силите, които са завзели територии в Източна Украйна и редовно убиват и осакатяват украински войници. На фона на гневна реторика Кремъл току-що затвори офиса на НАТО в Москва. Въпреки това Алиансът, разкъсван от противоречия, все още не може да се накара да обяви Русия за враг и продължава да настоява за диалог, мърморейки оплаквания.
Това не е калейдоскоп, а мозайка. Русия тества западните слабости по всички фронтове – с помощта на различни трикове, блъфове и заплахи. Тя умело се възползва от болезнената обществена реакция на темата за мигрантите, високите цени на енергията, както и другите слаби места. Трябва да се разработи систематичен, координиран отговор, да се изгради западната устойчивост и да се договорят контрамерки, които ще помогнат за предотвратяване на всякакви по-нататъшни провокации. Западните страни са много поголеми и по-богати от Русия. Въпреки че това не личи по тяхната плаха реакция.