Преговорната позиция на ЕС относно бъдещите отношения няма да съдържа детайлни условия, за да се избегне ранен сблъсък с Борис Джонсън, тъй като и двете страни се стремят да свалят напрежението от предстоящите след Brexit преговори за търговия и сигурност, пише британският вестник The Guardian, цитиран от "Фокус".
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Във връзка с това се очаква председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен да говори за перспективите на предстоящите преговори по време на посещение в Лондон в сряда.
Бившият министър на отбраната на Германия ще изнесе реч, озаглавена „Стари приятели, нови начала“ в бившия си университет - Лондонското училище по икономика, преди да се присъедини към премиера в Даунинг Стрийт, където се очаква да изразят увереност за настъпващата година.
Източници, близки до Фон дер Лайен, заявиха, че ще се стремят да очертаят потенциалните „капани“ през 11-те месеца, които Джонсън е определил като времевата рамка, в която да се постигне цялостна сделка между Обединеното кралство и ЕС.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Източници от ЕС заявиха, че пътуването ще бъде първата от редица инициативи, насочени към преминаване на преговорите за Brexit в по-диалогична фаза, която избягва сблъсъците от последните три години. "Не искаме да водим тези преговори публично, това е сигурно", заяви висш служител на ЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Когато позицията на ЕС за преговори бъде разкрита под формата на проект в началото на февруари, преди официалното й приемане от ЕС27 на среща на министрите на 25 февруари, тя ще съдържа само „основни принципи“.
Джонсън заяви, че Обединеното кралство няма да се приведе в съответствие с правилата на ЕС след Brexit, докато се очаква ЕС да направи значителни изисквания за „равнопоставеност“ към Обединеното кралство в замяна на сделка без мита и квоти.
Но не се очаква детайлите на тези искания да бъдат посочени в мандата за преговори, за да се избегнат сблъсъци, когато преговорите започват сериозно в началото на март.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Разбира се, обаче, исканията ще следват тези, съдържащи се в споразумението, направено между правителството на Тереза Мей и ЕС за функционирането на споделената митническа територия, предвидени в оригиналния предпазен механизъм за ирландската граница.
ЕС ще се стреми към динамично привеждане в съответствие с правилата на блока за държавна помощ и продължаване във вътрешното законодателство на Обединеното кралство на директивите на блока за обмен на информация относно данъчното облагане, правилата за избягване на данъчно облагане и отчитането страна-по-страна на кредитните институции и инвестиционните посредници ,
Обединеното кралство ще бъде помолено да потвърди отново своя ангажимент за ограничаване на вредните данъчни мерки, определени в кодекса на ЕС за поведение.
В областта на екологичните стандарти източниците казаха, че ЕС „най-малкото“ ще потърси ангажимент от британското правителство, че няма да понижи съществуващите екологични стандарти на ЕС в ключови области като индустриални емисии, цели за качеството на въздуха, природа и биоразнообразие, оценка на защитата и въздействието върху околната среда.
Източници от ЕС предположиха, че френският президент Еманюел Макрон може да настоява за по-тясно прилагане на общи стандарти, за да се гарантира, че Обединеното кралство ще бъде в съответствие с Брюксел, тъй като Фон дер Лайен настоява за новата „зелена сделка“.
ЕС ще изисква също така Обединеното кралство да въведе система за ценообразуване на въглеродните емисии, която е толкова ефективна, колкото схемата за търговия с емисии на ЕС. Освен това ЕС иска клаузи за непонижаване нас стандартите за труд и социална защита.
Още за Brexit четете ТУК.