Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Шведите се чувстват като прокажени

30 юни 2020, 21:00 часа • 7126 прочитания

Заради високия брой смъртни случаи и заразени с коронавирус в страната шведските граждани станаха нежелани туристи в много страни. Това огорчава цялата нация, пише швейцарското издание Tages-Anzeiger.

Двама репортери на вестникът Dagens Nyheter разказват за своето необикновено приключение - те тръгват на пътешествие из Европа, като шведски туристи. Двамата разказват за своето безпокойство по време на пресичане на границите, описват как са се опитали да се скрият в Германия и как разтревожен собственик на хотел в Нидерландия ги събужда с думите: "Виждам, че сте от Швеция. Знаете, че трябва да сте в карантина за две седмици!"

Изводът им, че като шведски турист в Европа, понякога се чувстваш като прокажен. Сега повечето европейски страни отново отварят границите си за пътешествениците от другите страни на ЕС. Шведите също могат без ограничение да посещават Италия, Испания, Хърватия и Франция.

Но други страни, като Гърция възнамеряват първо да изпращат пристигналите шведи в карантина. А трети страни изобщо не искат да отварят границите си за гражданите на Швеция заради високия брой заразени и починали в страната. Това е болезнено за нацията, която е свикнала да бъде възприемана като образцова. Още по-болезнено е, че в дискриминацията участват собствените съседи. Това, че и в други северни страни шведите са нежелани много ги огорчава. Шведите бяха единствените, които не затвориха границите си по време на пандемията и сега им се налага да гледат как Норвегия, Финландия и Дания отново отварят границите си една за друга и само шведите остава нежелани гости. Макар в шведската стратегия за ограничаване на коронавируса първоначално да се залагаше на физическото дистанциране, повече доверие се възлагаше на личната отговорност на хората, а не на забраните и ограниченията. 

"Жал ми е за Швеция", казва норвежкият експерт по инфекциозни болести Бьорг Марит. Според нея, страната не е трябвало да вярва сляпо на националния си епидемиолог и неговото ведомство.

От 1950-те години скандинавските страни бяха флагман в свободното придвижване. Но сега министърът на външните работи на Швеция Ан Линде се тревожи за нанесените "рани". 

Променя се и шведското общество. Макар по-голямата част все още да подкрепят правителството, анкетите за първи път показват стремително намаляващото ниво на одобрение на неговия антикризисен мениджмънт в борбата с коронавируса

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес