Ден след шумното му оттегляне от споразумението за иранската ядрена програма, Доналд Тръмп се оказва изолиран от своите европейски съюзници, които се надпреварват с времето, за да успеят да убедят Иран да не подновява своята програма за атомна бомба, пише БГНЕС, позовавайки се на материал в АФП.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Президентът на САЩ избра най-радикалния вариант, който включва връщане на всички санкции, които бяха премахнати по силата на ядреното споразумение (СВПД) от 2015 година. Освен това той заплаши, че ако Иран поднови своята военна ядрена програма, това ще има много сериозни последствия.
Саудитска Арабия е една от малкото страни, които заедно с Израел, подкрепят твърдо решението на Вашингтон срещу техния общ враг – шиитски Иран. Рияд отправи и свое предупреждение, че ако Иран се сдобие с ядрено оръжие, същото ще направи и Саудитска Арабия. Предупреждението беше излъчено по CNN, като то беше направено от външния министър на сунитското кралство Саудитска Арабия Адел ал Джубеир.
Тези предупреждения не прикриват американската изолация, а рискът от ескалация на напрежението създава страхове от нови конфликти. Американският министър на отбраната Джеймс Матис , който е считан за умерен във все по-доминираното от "ястреби" американско правителство, увери, че дипломацията остава предпочитаният подход към Иран.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
За момента обаче европейците започнаха преговори с Иран без американците, като Лондон настоява да "избягват всякакви действия", които ще попречат на останалите страни да се опитват да накарат споразумението да работи. Френският президент Еманюел Макрон, който остава на предна линия, след като се провали в опита да промени позицията на Доналд Тръмп, проведе дълъг разговор по телефона с иранския си колега Хасан Роухани. Париж съобщи, че двамата са продължили съвместната си работа за прилагане на плана за действие от 2015 година чрез смесени иранско-европейски работни групи, които да бъдат сформирани незабавно. Роухани заявил през Макрон, че е готов на всичко, за да остане в споразумението, съобщи френското президентство.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
"Ще спазим споразумението и ще направим всичко, така че Иран да спази своите ангажименти", заяви и германският канцлер Ангела Меркел.
Държавните ръководители на трите европейски страни, подписали текста – Франция, Германия и Великобритания, ще се срещнат в началото на следващата седмица с техния ирански колега Джавад Зариф, уточни френският министър Жан-Ив льо Дриан.
Настроения
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Техеран не затръшна на свой ред веднага вратата, но Хасан Роухани, както и аятолах Али Хаменей, който има думата по важните за страната въпроси, поискаха стабилни и реални гаранции от европейците. Ако не успеете да постигнете такава окончателна гаранция, а се съмнявам, че реално ще можете да го направите, в този момент, вече няма да можем да продължим, предупреди Хаменей. Без резултати през следващите седмици, Иран смята да поднови обогатяването на уран "без ограничения", което ще прекрати окончателно споразумението. СВПД, който беше подписан през 2015 година, има за цел да улесни търговските връзки с Иран и да стимулира неговата икономика, премахвайки тежки международни санкции в замяна на ангажимента Техеран да ограничи ядрените си дейности и да не се опитва да се сдобие с атомно оръжие.
"Споразумението на е мъртво", заяви Жан-Ив льо Дриан и предупреди за рисковете от "експлозия" и "конфронтации", ако Техеран се оттегли и увлече и други страни от региона в надпревара в ядреното въоръжаване.
Китай също призова да се запази споразумение, което да допринася за запазване на мира.
Европейците трябва да намерят начини за запазят дейността на своите компании, работещи с Иран и са отговорят на очакванията на иранците. Те ще се опитат да постигнат от Вашингтон техните компании, работещи в Иран, да избегнат американските санкции. Тяхната възможност за маневриране обаче е твърде ограничена. "Вероятно ще е невъзможно да се спаси споразумението. Този, който инвестира в Иран, ще бъде засегнат от американските санкции и това не може да бъде избегнато", счита председателят на Комисията по външните работи в Бундестага Норберт Рьотген.
Европейците ще трябва да оставят настрана своите разногласия за Иран и с риск да задълбочат напрежението с Вашингтон, трябва "да покажат зъби" пред САЩ, за да намалят уязвимостта на своите компании, обясни Ели Геранмайе, която е експерт в Европейския съвет по международни отношения.
Извън съдбата на самото ядрено споразумение, Франция се опитва да поднови своята инициатива за "по-широко споразумение", което да се отнася за иранските ядрени ангажименти след 2025 година, балистичната програма на Техеран и неговото регионално влияние. Иран за момента показва враждебно отношение към всякакви разговори в тази насока.