Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ще бъде ли ударена Русия от ипотечна криза по американски?

07 май 2018, 14:00 часа • 7971 прочитания

Русия винаги се е възраждала като птица феникс, след множеството изпитания, които е преживяла. Това заяви руският президент Владимир Путин при официалното си встъпване в длъжност – за четвърти път в живота си.

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Преди бляскавата церемония обаче, беше посочен един от многото сериозни проблеми, пред които се е изправила Путинова Русия – икономиката. В близките година и половина-две ще има криза в Русия с т.нар. "лоши дългове" (бел. ред. – просрочените заеми и кредити). Това твърди пред в. "Независимая газета" бившият руски зам.-министър на икономическото развитие в периода 2014 – 2017 година и научен сътрудник на Института за икономическа политика Александър Ведев.

Според Ведев ситуацията е "катастрофална". Той посочва и защо. "Имаме кредитен портфейл от 11 трилиона рубли и годишна лихвена ставка от 16%, като всяка година трябва да изплащаме 2 трилиона рубли", обобщава експертът. Съгласно изчисленията на Ведев, голяма част от руснаците не могат да си позволяват лихва от 10% и повече по взет кредит и той се превръща в просрочен и несъбираем. Той посочва, че огромната част от тези заеми са теглени от по-бедни руснаци. И поставя сериозен въпрос – устойчиво ли ще е развитието на руската икономика чрез стимулиране на тегленето на кредити от хора с по-скромно материално положение?

Финансовият анализатор Алексей Коренев е съгласен с гледната точка на Ведев и изтъква, че след по-тежките икономически времена в периода 2014 – 2016 година потреблението в Русия действително расте, но над половината взети кредити са теглени за рефинансиране на стари задължения. И предвид макроикономическата рамка, показваща постепенно излизане на руската икономика от дупката, то може да се очаква, че Руската централна банка ще спре да сваля основната си лихва и това ще доведе до вдигане и на лихвите по потребителските кредити. А Коренев потвърждава някои сметки на Ведев – през 2017 година в Русия са взети 1 млн. ипотечни заеми на стойност 2 трилиона рубли, т.е. около 2% от руския БВП. По данни на Руския национален статистически институт 20,3 млн. руснаци или 13,8% от населението се счита за бедно, а 36% от всички руснаци са "относително бедни". Това са все хора, които не могат да си позволят ипотека дори при нула процента лихва, смята Коренев.

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Финансовият експерт Богдан Зварич обаче твърди, че няма място за толкова сериозни притеснения. По думите му, банките в Русия стават все по-внимателни при отпускането на кредити, за да не се стига до ситуация на просрочия и несъбираемост. Банкерът Андрей Лушин признава тезата на Ведев, че не бива кредитирането да се превръща в локомотив на руската икономика, но не вижда проблем в близко бъдеще така, както предрича бившият руски зам.-министър на икономическото развитие. Лушин обаче е съгласен, че ако тенденцията за отпускане на ипотечни кредити се запази, без да бъдат взети по-сериозни мерки, криза ще настъпи.

Увереност в силата на руската финансова система да издържи показва доцентът по финансови и банкови науки Сергей Хестанов. Според него, дори при масови просрочия и непогасяемост, руската банкова система ще издържи поради два фактора. Първо – не всички просрочени кредити ще бъдат невъзстановими и второ – 70% от руската банкова система де факто е национализирана чрез подкрепа със заеми от държава.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес