Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Северен поток" - една от главните причини за лошите отношения между САЩ И Русия

03 септември 2017, 18:00 часа • 3550 прочитания

Европейският съюз трябва да бъде готов за действие на момента, ако САЩ въведат нови санкции против Русия, които ще допринесат до навреждане на европейските компании и европейските връзки с Москва. Една от предполагаемите мерки е ограничаването на американската юрисдикция над компаниите от ЕС. Това е упоменато във вътрешен документ на Брюксел, видян от авторитетното британско издание Financial Times.

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Във вътрешния документ на ЕС се говори за това, че новите американски санкции могат непосредствено да засегнат голямо количество европейски компании, които на законно основание си сътрудничат с Русия в железопътния отрасъл, в сферата на минната промишленост, финансите, транспорта и т. н.

Защо САЩ въведоха нови сурови санкции срещу Русия? Отговорът преди всичко е свързан със "Северен поток-2". Защото новите санкции се разпростират непосредствено върху всички европейски компании, които директно или косвено ще участват в реализирането на този проект. С други думи САЩ имат намерение със сила да отстранят своя конкурент, т.е. Русия, доколкото те самите искат да продават колкото се може повече природен газ на Европа. Газопроводът "Северен поток-2" е сериозна заплаха за тези планове.

Да си припомним накратко някой съществени детайли за проекта "Северен поток". Става сума за германо-руски консорциум с името Nord Stream AG. Той беше създаден през 2005 година и неговото седалище се намира в гр. Цуг. За създаването на консорциума лично се договориха руският президент Владимир Путин и бившият германски канцлер Герхард Шрьодер. Газопроводът "Северен поток" беше въведен в експлоатация (първата тръба) през 2011 гпдона, през 2012 година – втората тръба. Интересното е, че именно тогава внезапно се изостриха отношенията между Москва и Вашингтон, особено след американското нападение срещу Либия и последвалата американска позиция за смяната на режима в Сирия, която е руски съюзник.

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Случайно? Едва ли. Причините най-вероятно се състоят в 55 млрд. куб. метра газ, т.е. в годишната в мощност на "Северен поток". Ако този газопровод е бил една от причините за начало на студена война №2, то какво ли ще стане с отношенията между Вашингтон и Москва, когато през 2019-2020 година заработи "Северен поток-2", благодарение на който обемът руски газ, постъпващ в Европа, ще се удвои и ще достигне 110 млрд. кубически метра годишно?

Съдейки по всичко американската стратегия е пресметната не за действия след, а за действия преди това, което означава, е насочена срещу това "Северен поток-2" така и никога да не бъде реализиран.

Всъщност проектът "Северен поток-2" е разширение на съществуващия "Северен поток-1" – това са две нишки на газопровод, съединяващ руския град Виборг с германския Грайфсвадлд. "Северен поток-2" предполага строителството на две допълнителни тръби, които ще бъдат положени по същия маршрут, както и предишните. С други думи говорим за един и същи газопровод, който увеличава мощността си два пъти.

Разбира се, "Северен поток-2" има огромно геополитическо значение и от него особено се опасяват страните от Източна Европа, които някога бяха част от СССР или влизаха в неговата сфера на влияние. Защо? Достатъчно е да се погледне картата. Преди строителството на "Северен поток", газът от Русия до Европа стигаше по "традиционния" сухопътен маршрут, който минаваше (и все още преминава) през няколко транзитни страни: Украйна, Словакия, Чехия, Белорусия и Полша. Какво означава строителството на "Северен поток", а особено на "Северен поток-2" за тези страни? Това, че Русия, ако пожелае, може "да спре кранчето“ и да насочва своя газ за многочислените си клиенти в Западна Европа по "Северен поток". Естествено не е трудно де си представим няколко сценария, при които Русия би могла да реши да накаже една или друга страна, особено тези, които смята за враждебно настроени към нея. Така Русия ще има много работещ механизъм за въздействие, а Германия може само да съчувства на транзитните страни, тъй като, в края на краищата, за нея основното е газът да достига до нейната територия по един или друг маршрут – а всичко останало е на второ място.

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

Въобще, на Русия даже не ѝ е нужно буквално да затваря кранчето и да прекратява доставката през транзитни страни – достатъчно е само да изпраща по-големи обеми газ до Западна Европа по "Северен поток". Това ще донесе на транзитните страни по-големи щети, тъй като те ще загубят транзитните такси. По такъв начин споменатите страни неминуемо ще се лишат от голямо количество пари и ще останат без политическото влияние, което имат днес благодарение на статута си на транзитни държави.

Между другото със "Северeн поток" са свързани многобройни интригуващи догадки и предположения. Например едно от тях се отнася до главната квартира в Швейцария. Критиците твърдят, че немците и руснаците са създали щаб-квартирата там, защото Швейцария има репутацията на много надеждна държава за всичко, що се отнася до опазването на тайни, особено банкови. Привържениците на теорията на конспирацията твърдят, че руснаците и немците тайно разработват планове, които са в състояние да навредят на цялата останала Европа. Освен това някои твърдят, че руснаците могат да се възползват от оптичните кабели, използвани по маршрута на газопровода, за да следят страните, с които Русия има напрегнати отношения - например Швеция.

Вероятно най-интересната догадка е свързана с действащия директор на консорциума Nord Stream AG Матияс Варниг, който на времето е работил за спецслужбите на ГДР Щази. Между другото по това време, през 80-те години Владимир Путин също се е намирал в ГДР и е работил за КГБ. Макар Варниг да твърди, че се е запознал с Путин през 1991 година, когато той заемаше поста ръководител на комисията за външни връзки в кметството на Санкт Петербург, слуховете за заговор между Щази и КГБ не стихват.

Някои немски източници опровергават думите на Варниг за първата му среща с Путин през 1991 г. и твърдят, че те двамата са се познавали добре преди това - запознали са се в Дрезден, където са работили и двамата. Също така има информация , че Варниг е сътрудничил директно с полковника от КГБ Путин при вербовката на граждани на Западна Германия в полза на КГБ. За това уж са разказвали бивши колеги на Варниг. Познанството продължило, когато след разпадането на СССР и обединението на Германия, Варниг станал една от ключовите фигури в немската банка Dresdner Bank. Скоро Варниг оглавил филиал на Dresdner Bank в Русия, и тогава под негово ръководство германската банка започнала тясно да си сътрудничи с руските енергийни компании "Газпром" и "Роснефт".

Каквото и да е ставало, но днес Варниг е изпълнителен директор на консорциума Nord Stream AG, а проектът "Северен поток-2" продължава да се реализира. САЩ възприемат всичко това не само като укрепване на руските позиции в Европа, но и като явен руско-германски заговор, насочен към това САЩ да бъдат лишени от влияние. След края на Втората световна война минаха вече много години, но въпреки това САЩ както и преди смятат, че имат право да контролират Европа, и в тази връзка Русия, естествено, за тях е директна заплаха.

Въвеждането на санкции против Русия и европейските компании, които по някакъв начин участват в строителството на "Северен поток-2", естествено е отчаяна стъпка, само че тя не е обречена задължително на провал. Ще припомня, че САЩ имат достатъчно абсолютно лоялни (и настроени срещу Русия) съюзници в Централна и Източна Европа. Всичките те са страни-членки на ЕС и НАТО, готови да поддържат икономическата атаката на САЩ. Юнкер е от съвсем друг свят, и поради своите примирителни заявления по отношение на Русия той вече попадна във вътрешния американски списък на неблагонадеждните.

Автор: Д. Марянович, "Адванс". Превод: БГНЕС

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес