Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

САЩ и още 5 държави са заплашени от финансова криза

26 юни 2021, 11:18 часа • 4544 прочитания

6 големи икономики – САЩ, Япония, Германия, Тайван, Швеция и Холандия – са под най-голям риск да изпаднат във финансова криза в следващите 3 години (12 тримесечия). Това предупреждава японската банка Nomura представи в свой анализ, оценяващ риска от предстояща финансова криза в страните по света, съобщава агенция MarketWatch.

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

"Covid-19 принуди централните банки да намалят лихвените проценти до рекордни дъна и да задълбочат програмите си за покупки на активи, известни като "количествено облекчение", като повечето от тях запазиха тези извънредно стимулиращи парични политики въпреки нарастващите признаци за икономическо възстановяване", посочва японската инвестиционна банка.

"В тази среда се зароди бум на цените на активите, подхранвани с нов дълг. В даден момент обаче дисбалансите ще се оттеглят, обикновено внезапно, което може да доведе до кредитна криза или, още по-лошо, до финансова криза", добавя Nomura.

Сред най-застрашените от криза страни са и Франция и Южна Корея, а малко след тях са три източноевропейски държави - Унгария, Полша и Румъния. България не присъства в класацията.

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Моделът "Касандра" за страните с най-голям риск от финансова криза

Моделът на Nomura носи малко злощастното име "Касандра", като се има предвид, че троянската жрица от гръцката митология е била прокълната, че никога няма да ѝ се вярва въпреки нейните точни прогнози.

Според японската банка финансовите кризи се разглеждат по-добре през перспективата на финансовите цикли, отколкото на бизнес циклите.

Финансовите цикли често "са свързани с поемане на агресивен риск и могат да бъдат самосбъдващо се предсказание, тъй като бързият растеж на кредитите повишава цените на активите, което от своя страна увеличава стойностите на обезпечението, а това пък допълнително увеличава кредитната наличност. Финансовите цикли се задвижват от, но също така подхранват, неустойчива икономическа експанзия, която пък се проявява в неустойчив бум на кредити и цените на активите", посочват анализаторите на Nomura.

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

Какви са "сигналните лампи" за риска от криза и колко кризи е предвидил моделът "Касандра", четете в Expert.bg.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Илия Лазаров
Илия Лазаров Отговорен редактор
Новините днес