Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Сабах": Макрон жадува да управлява кризи в Средиземноморието

17 септември 2020, 21:00 часа • 1805 прочитания

Макрон жадува да управлява кризи в Средиземноморието и да насърчава диалога, а не враждебността в региона, пише в. "Сабах", цитиран от БГНЕС.

Френският президент Еманюел Макрон трябва да заеме по-неутрална позиция в кризата в Източното Средиземноморие между Турция и Гърция, вместо да засилва напрежението, твърдят френски експерти, цитирани от изданието.

Според тези експерти, противоречивата позиция на Макрон е грешка, която трябва да бъде поправена.

Жан Доминик Мерше, експерт по военна и международна стратегия, който пише за френския вестник „Л'Опинион“, заяви, че Макрон трябва да намали напрежението и да гарантира, че двете страни ще седнат на масата за преговори.

"Въпреки това, Франция, за съжаление, не избра този път и реши да застане на страната на Гърция", каза Мерше и добави, че Макрон е избрал да подкрепя Гърция, вместо да действа като посредник между двете страни.

Отбелязвайки, че конфликтът между двете страни не е нов, анализаторът заяви, че европейските сили си позволяват да бъдат въвлечени във война в името на солидарността между съюзниците.

Той аргументира, че намаляването на напрежението в конфликта между Турция и Гърция относно правата за достъп до природни ресурси в Източното Средиземноморие е желанието на много държави-членки на Европейския съюз, както и на НАТО.

„Следователно Франция не трябва да се поставя на волана на гръцкото консервативно правителство“, каза Мерше, предупреждавайки срещу френското сътрудничество с Обединените арабски емирства (ОАЕ), които той нарича „заклети врагове“ на Турция.

Отношенията между Турция и ОАЕ достигнаха рекордно ниско ниво, а наскоро турският президент Реджеп Тайип Ердоган обяви, че Анкара може да прекрати дипломатическите си отношения с администрацията на Абу Даби след сделката между ОАЕ и Израел.

Турските служители отбелязват, че ОАЕ са подкрепяли враждебни към Турция терористични организации и са се превърнали в полезен политически и военен инструмент за други страни.

ОАЕ са част от ръководената от Саудитска Арабия коалиция в Йемен, която започна опустошителна въздушна кампания за отмяна на териториалните аванси на хутите, постигнати през 2015 г., допълнително ескалирайки кризата в разрушената от войната държава. В Либия Абу Даби подкрепя генерал Халифа Хафтар и иска да свали законното признато от ООН правителство за национално съгласие (ПНС).

Абу Даби също така подкрепя режима на Башар Асад в Сирия в неговата офанзива срещу демокрацията и гражданските права, а турските служители обвиниха ОАЕ, че предлагат финансова и логистична подкрепа на терористичната група ПКК за извършване на нападения в Турция.

Междувременно Шарл Сан-Про, френски политолог и директор на Обсерваторията за геополитически изследвания в Париж, също твърди, че Макрон прави грешка, като подкрепя Гърция в Източното Средиземноморие.

Критикувайки Макрон, че е далеч от лидер, подходящ да представлява Франция, Сан-Про каза, че позицията му е доста опасна и насърчава Гърция и гръцко-кипърската администрация да засилят напрежението. Той отбеляза, че антитурската политика на Макрон също противоречи на обичайната политика на Франция.

„Макрон принадлежи към поколението, което няма познания за историята след 1968 г., няма чувство за историческа съвест и което дава приоритет на емоциите пред (универсалната) мъдрост“, каза Сан-Про и добави, че емоциите не са най-доброто ръководство по отношение на политиката .

Той продължи с въпроса как Гърция би могла да плати цената за 18 бойни самолета тип Rafale, които Атина купи от Франция.

Геополитическият експерт продължи, като казва, че Вашингтон, Лондон и Берлин се смеят на позицията на Макрон като неразбираема.

Подигравайки се на неотдавнашните изказвания на Макрон за президента Реджеп Тайип Ердоган, Сан-Про заяви, че е положително нещо за френския президент, че „не се сърди“ на турския народ.

„Макрон използва Турция, за да покаже, че е силен, но не е наясно, че разсмива голяма част от света“, каза Сан-Про.

Критикувайки Макрон, че звучи като крайнодесни политици по въпроса за Източното Средиземноморие, Сан-Про го предупреди, че върви по грешен път, тъй като външната политика не е начинът да спечели изборите във Франция.

„Причината, поради която Макрон прилага антитурска политика, може да е заради избори“, каза той.

Отбелязвайки, че Макрон не се е консултирал с никого по отношение на външната политика, Сан-Про каза, че френският президент не знае нищо за Средиземно море и че е погрешно Франция да подкрепя страни като Русия, ОАЕ и САЩ, които нямат брегове в региона и да създаде враг от Турция, която има най-дълъг дял от средиземноморското крайбрежие.

„Франция трябва да се опита да постигне разбирателство с Турция. Може да има разногласия, но сега Макрон и френското правителство изпитват недоволство срещу турците. Това е немислимо и не отговаря на ролята на Франция в Средиземно море “, добави Сан-Про.

Турция и Гърция имаха разногласия по много теми, но неотдавнашният въпрос за проучването на газа в Източното Средиземноморие засили особено напрежението между двете съседки.

Гърция се опитва да блокира проучването на Турция на енергийните ресурси в региона, който според Анкара е в рамките на нейните права. Атина се опита да ограничи морската територия на Турция, опитвайки се да я прибере към бреговете си въз основа на близостта на гръцките острови до турското крайбрежие.

Анкара отдавна повтаря целта си за преговори с Атина без предварителни условия за справедлива подялба, която ще запази правата на всички страни в региона. Турция също така заяви, че енергийните ресурси в близост до Кипър трябва да бъдат справедливо разпределени между Турската република Северен Кипър (TРСК) и гръцко-кипърската администрация.

Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис обяви във вторник, че страната му най-накрая е готова да седне на масата за преговори с Турция.

Миналия месец източници от гръцката отбрана обявиха съвместни военни учения в Източното Средиземноморие, заедно с Франция, друга страна, която се опита да обхване морската територия на Турция. Учението, в което участваха два френски изтребителя Rafale, се проведе край остров Крит, след като Франция обяви, че ще засили военното си присъствие в региона.

В края на август Франция също беше разположила военни самолети на гръцката страна на остров Кипър под предлог, че провеждат учение с Гърция и Италия, което беше критикувано от Турция за това, че е против договорите от Кипър от 1960 г.

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес