Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Руски анализ: Как войната в Украйна ще промени международния оръжеен пазар

29 март 2022, 21:00 часа • 13813 прочитания

Инвазията на руските въоръжени сили в Украйна все още не е приключила, но от нея вече могат да се направят редица изводи. Едно от тях е свързано с международния оръжейния пазар, тъй като и Русия, и Украйна са сред основните играчи на него. Ясно е, че 2022 г. донесе големи промени и този пазар никога повече няма да бъде същият. Това пише военният експерт Андрей Фролов в руското издание Известия.ру.

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Първият и най-важен резултат ще бъде окончателното отпадане на Украйна от редиците на големите износители на оръжие. Този факт ще има много последствия.

С напускането на Украйна от световния пазар на оръжие, такъв важен сегмент като доставката на евтини съветски оръжия всъщност изчезва. Този процес естествено започна да се забавя още след събитията от 2014-2015 г. Сега доставките на съветски оръжия най-накрая ще се изчерпят поради физическата им липса.

Важно е също така, че в резултат на „специалната операция” Украйна напълно ще загуби предприятия, които ремонтират и модернизират съветско военно оборудване, а това няма да позволи както износ на склад, така и ремонт на оборудване на чуждестранни клиенти, предимно авиация и бронирана техника. Това означава, че всъщност единствените доставчици на подобни услуги ще останат Русия и до известна степен Беларус.

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

По същата причина Украйна напълно ще напусне пазара за нови продукти с преките си аналози на руската технология (например Т-90 - "Оплот", БТР-82 - БТР-3, ПТУР "Корнет-Е" - "Корсар", ракети "въздух - въздух" R-73 и RVV-MD и др.).

Освен това ще бъдат подложени на атака програми за внос, фокусирани върху доставката на отделни украински компоненти и продукти (например турски БЛА Akinci или пакистански танкове Al-Khalid). Очевидно местните производители ще трябва да потърсят замяна за тях - най-вероятно те ще са руско производство.

Освен това, почти без алтернатива, Украйна ще стане нетен вносител на оръжия и то изключително на западно и турско производство. Вносът на оръжие в Украйна нараства стабилно от 2015 г., достигайки пик през 2021-2022 г. След пълна демилитаризация Украйна е по-вероятно да следва пътя на Грузия след 2008 г. Част от доставките ще се извършват на базата на вече сключени договори, но по-голямата част все пак ще бъде предоставена като част от декларираната западна военна помощ и вероятно на кредит. Част от доставеното оборудване ще бъде сглобено и обслужено в отделни останали и възстановени украински предприятия.

Износът на оръжия от Русия също се очаква да претърпи не по-малко промени. На първо място, тя ще бъде засегната от безпрецедентни санкции. Повечето от руските субекти на военнотехническото сътрудничество обаче отдавна са под санкции. Въпреки това те не са преустановили работа, което позволява да очакваме, че и този път ще бъде намерено решение, въпреки че общият фон за работа ще стане много по-сложен.

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

Сдържан оптимизъм дава фактът, че не е извършена сериозна работа с по-голямата част от неприятелските страни чрез военнотехническо сътрудничество, а основните вносители на руски оръжия могат да устоят на американския натиск.

Друго важно обстоятелство ще бъде самият факт на широкото използване на съвременните руски разработки в операции не просто срещу някои въоръжени формирования, а срещу една от най-големите европейски армии, оборудвани с най-модерните съветски оръжейни системи, някои от които са модернизирани, както и армия със значителен боен опит и кадрови личен състав, част от които са обучени по стандартите на НАТО.

Разбира се, за външните изследователи в момента има твърде малко информация за реалната ефективност на съвременните руски бойни платформи. От известната информация не може да се съди пълноценно например за ефективността на бордовите отбранителни системи на руските хеликоптери и въздушни отбранителни системи, висока степен на изправност и точност на действията на ракетни системи с голям обсег, сигурността на модернизираните танкове, конкурентоспособността на руските БЛА.

Чуждестранните клиенти следят внимателно действията на руската армия и правейки паралели с операцията в Сирия, която в много по-малък мащаб предизвика прилив на интерес към руските оръжия, можем да предположим, че в този случай вниманието няма да бъде по-малко. Особено в светлината на факта, че руските оръжия са противопоставени на най-модерните западни противотанкови системи и ПЗРК. Трябва да се отбележи, че по време на спецоперацията вече имаше съобщения за интерес към нови сделки – например Турция не изключи продължаването на покупките на системите за противовъздушна отбрана С-400. При това руските оръжия са противопоставени на най-модерните западни противотанкови системи и ПЗРК.

За Запада украинската криза също ще бъде значима. Очевидно военните разходи на всички страни-членки ще бъдат увеличени. Дори само благодарение на транзакциите в рамките на алианса световният пазар ще нарасне значително, но основният бенефициент, очевидно, ще бъдат Съединените щати. Освен това ще бъдат отделени доста средства и оборудване за превъоръжаването на украинската армия, както беше споменато по-горе.

Като цяло резултатите от „специалната военна операция” тепърва ще бъдат осмислени и анализирани и е твърде рано да се правят далечни заключения. Но няма съмнение, че тази операция ще бъде внимателно проучена от водещите армии в света, както и ще окаже влияние върху оръжейния пазар, както в количествено, така и в качествено отношение. Със сигурност може да се каже, че тенденцията от последните години към нарастване на глобалните разходи за отбрана само ще се увеличава.

Превод: Ганчо КАМЕНАРСКИ

Всичко за войната в Украйна на живо - четете тук.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ганчо Каменарски
Ганчо Каменарски Отговорен редактор
Новините днес