Възстановяването на отбранителния потенциал на Русия, растящата мощ на Китай и разширяването на военнотехническото сътрудничество между тези две страни са причините за едностранното излизане на Вашингтон от Договора за ликвидиране на ракетите със среден и малък обхват.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Това заяви министърът на отбраната на Русия Сергей Шойгу, цитиран от "Интерфакс" и други руски медии.
"Убеден съм, че реалната причина за едностранното излизане на Вашингтон от Договора за ликвидиране на ракетите със среден и малък обхват - сдържане на Китайската народна република и Руската федерация, обяви Шойгу на форум в Пекин.
По думите му "договорът престана да отговаря на интересите на САЩ на фона на растящата военна и икономическа мощ на Китай, възстановяването на отбранителния потенциал на Русия и разширяването на военното и военнотехническото сътрудничество между двете държави".
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Според него Вашингтон предварително се е подготвял да "разруши договора", създавайки ударни безпилотни самолети, използвани в качеството на ракети-мишени за балистични ракети със среден обсег и разгръщане на пускови установки Mk 41 в Европа. Министърът заяви, че тази версия се потвърждава от изпитанията, които САЩ са провели 16 дни след денонсирането на договора.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
САЩ проведоха изпитания на крилати ракети с наземно базиране, които според Вашингтон са поразили цели на разстояние от над 500 километра, обяви Сергей Шойгу.
Министърът допуска, че САЩ могат да разгърнат свои ударни средства, забранени от договора, в Европа и в Азиатско-Тихоокеанския регион, което ще предизвика напрежение и неизбежно ще доведе до надпревара във въоръжаването, увеличаване на риска от конфликт и повишаване на вероятността от възникване на инциденти.
Шойгу предупреди, че държавите, които се съгласят да приемат американски ракети на територията си, ще "станат заложници на американската политика".
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
"Русия е против такъв сценарий", категоричен е руският военен министър и отбеляза, че Москва е готова за диалог за запазване на регионалната стабилност, укрепване на доверието и взаимодействие с всички заинтересовани страни.
Споразумението за премахване на ракети със среден и по-малък обсег престана да действа в началото на август 2019 г., след като САЩ обявиха едностранно оттегляне от договора.
Владимир Путин вече определи действията на САЩ по договора като "пропагандна кампания".
Договорът за ликвидиране на ракетите със среден обсег е подписан през 1987 г. от президента на САЩ Роналд Рейгън и последния съветски лидер Михаил Горбачов. Договорът от 1987 г. ограничава производството, използването и съхраняването на балистични ракети с наземно базиране със среден (от 1000 до 5500 километра) и малък обхват (от 500 до 1000 километра).
Шойгу коментира и други теми. Той предупреди, цитиран от ТАСС, че в резултат на турската операция в Сирия без охрана остават 8 лагера за бежанци и 12 затвора, в които са задържани екстремисти от различни държави. Според него има опасност операцията на Турция да доведе до обратна миграция на терористи към родните им страни.
Шойгу смята, че е необходимо светът да се обедини срещу терористите, идеологията и пропагандата им. Той каза още, че след поражението на ДАЕШ ("Ислямска държава") в Сирия, организацията значително е разширила присъствието си в Югоизточна Азия, особено в Индонезия, Малайзия, Сингапур, Филипините и части на Тайланд.
Министърът на отбраната на Русия заяви, че стратегическото партньорство между Москва и Пекин е навлязло в нова фаза.