Умората от конфликта и трудната ситуация на фронта доведоха до критики срещу Зеленски в Украйна, пише полското издание Rzeczpospolita. Феновете на Залужни пишат, че той трябва да бъде президент. Политиците, които избягваха взаимната си критика в първите месеци на конфликта, възобновиха конфронтацията.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Все повече се говори за напрежение между кабинета на украинския президент и главнокомандващия армията. Опозицията вече нанася първите удари по украинския лидер.
"Отношенията между президента Володимир Зеленски и неговия главнокомандващ Валери Залужни се оценяват като ужасни", написа наскоро The Economist. В същото време британският седмичник се позовава на непубликувани вътрешни проучвания, проведени в Украйна, които показват, че доверието в президента е подкопано заради корупционни скандали. През ноември рейтингът на Зеленски беше едва 32%. Междувременно генерал Залужни се ползва с доверието на повече от 70% свои сънародници. Имаше ли наистина сериозен конфликт между главнокомандващия армията и президента на Украйна? Още: Анализ на Зеленски: Дори войната да приключи - Русия пак ще ни атакува щом се възстанови
"Залужни за президент"
Нашите събеседници в Киев твърдят, че това са повече от слухове и казват, че повратната точка е публикуваната в The Economist статия на главнокомандващия армията в началото на ноември, в която той признава, че ситуацията на фронта е изпаднала в задънена улица. „Ако военен реши да се занимава с политика, това е негово право, но тогава той трябва да влезе в политиката и вече не може да участва във войната“, заяви Зеленски няколко седмици по-късно в интервю за The Sun.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
"Умората от конфликта и трудната ситуация на фронта предизвикаха критики към президента още през есента. В същото време феновете на Залужни започнаха да пишат в социалните мрежи, че той трябва да бъде президент. Тезите бяха подхранвани и от някои депутати от опозиционните партии, а от това се възползва и Русия, която искаше да предизвика конфликт между президента и генерала. И всичко това се случи на фона на слуховете за президентски избори догодина“, твърди известен жител на Киев пред политолога от Rzeczpospolita Володимир Фесенко. "Тезата, че Залужни може да бъде алтернатива на Зеленски, беше пропагандирана много активно. Офисът на Зеленски реагира критично. А по-късно в The Economist се появи друга статия на Залужни, която също предизвика недоволство у президента и неговия антураж", добавя той.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Възможно ли е командващ армията да подаде оставка по време на военен конфликт?
Отдавна свързан с армията, Залужни никога не е демонстрирал политически амбиции. Той не е толкова публична личност като Зеленски или медийния му ординарец и шеф на разузнаването Кирило Буданов. „Казват, че той е фокусиран изключително върху военните въпроси, но в същото време има достатъчно хора, които се опитват да го въвлекат в политиката“, твърди Фесенко. Още: Войната между Зеленски и Залужни: Оставка на генерала би го изстреляла директно в политиката
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Имаше и критици на генерала, за първи път от началото на конфликта тази критика беше изразена във Върховния съвет. Депутатът Маряна Безуглая от президентската партия „Слуга на народа“ обвини Залужни „че още няма план за действие през 2024 г.“ и по-специално във факта, че необучени войници участват в щурмови операции на фронта. Това, което придава пикантност на ситуацията, е фактът, че Безуглая е член на парламентарната комисия по сигурност, отбрана и разузнаване. Тя също така председателства подкомисията по прилагане на ценностите и стандартите на НАТО. Още: Киев: Разногласия и конфликти между Зеленски и Залужни? Няма такова нещо
„Тази дискусия не беше публична, но напрежението нарасна и сега ситуацията е такава, че военното ръководство не може да представи никакъв план за 2024 г. и всичките им предложения се свеждат до необходимостта от повече хора, а идеи за промяна на системата на въоръжените сили липсва. Такова ръководство трябва да си тръгне", написа депутатката Безуглая на страницата си във Facebook, където от няколко дни атакува генерал Залужни, пише още Rzeczpospolita.
Възможно ли е командващ армия да подаде оставка по време на война? "Теоретично е възможно. Президентът има право да направи това, защото той е върховен главнокомандващ на въоръжените сили. Но подобно решение би било рисковано, тъй като Залужни е много популярен както в армията, така и в общество. Ще започне вътрешна конфронтация. По този начин президентът ще тласне Залужни в политиката и ще създаде изкуствено конкурент за себе си", казва Фесенко.
"Умората и нервността царуват"
Изглежда, че украинските политици, които избягваха взаимни критики в първите месеци на конфликта, се връщат към конфронтацията. В петък, 1 декември, лидерът на опозиционната партия "Европейска солидарност" и бивш президент Петро Порошенко имаше планирани срещи в полския Сейм и в Конгреса на САЩ, но не беше пуснат от Украйна. В Съединените щати, каза Порошенко, щял да говори за продължаване на финансовата помощ за Украйна. Бившият президент имаше разрешително за излизане, подписано от председателя на Върховната рада, но на границата научи, че то е анулирано. Причина? Украинската служба за безопасност (СБУ) съобщи, че Порошенко е планирал да се срещне с унгарския премиер Виктор Орбан, който е враг номер едно на Украйна в Европа, и се предполага, че тази среща "Русия ще я използва в своите информационни и психологически операции срещу Украйна“. Още: Залужни каза защо се карат със Зеленски: Шегичка коя руска база да бъде "разбомбена" (ВИДЕО)
"Тези безсмислени действия представляват голяма заплаха както за отбранителната способност на страната, така и за нашия европейски път. Те пречат на борбата ни с жестокия враг, показват ни в неприятна светлина пред нашите партньори и разрушават единството в обществото", оцени Порошенко действия на властите.
Кметът на Киев Виталий Кличко наскоро в разговор с Der Spiegel не спести критиката си към президента като твърди, че Украйна се движи към авторитаризъм.
"В Украйна няма паника или тревожни настроения. Има умора и нервност", обяснява Фесенко настроенията в Киев.
Превод: Ганчо Каменарски