"Be water": fluid, flexible, and fast-moving /„Бъдете като вода“: непредсказуеми, гъвкави и бързо движещи се /, мотото на протестиращите в Хонконг (вдъхновено от Брус Лий), се пренесе в Каталуния и обхвана протестите там като цунами, пише Quartz.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
One Hong Kong protester channeling Bruce Lee philosophy. pic.twitter.com/NJUeHVCk6T
— Mary Hui (@maryhui) June 26, 2019
След като испанският съд постанови на 14 октомври присъди от общо 100 години затвор за 9 каталунски лидери заради тяхната роля при референдума за отделяне на областта през 2017 г., десетки хиляди каталунци излязоха по улиците в знак на протест. Преди дни се навършиха 2 години от опита за обявяване на независимост на най-богатия регион в Испания. Протестиращите смятат присъдите за политическо преследване и явна репресия на политическите права в автономния район. Вече втори ден продължават протестите в областта. Най-концентрирани са те в Барселона, където се стигна отново до сблъсъци с полицията.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
THIS IS THE NEW WORLD ORDER AGENDA RIGHT IN FRONT OF YOU
— Maddog (@Inthematrixx) October 16, 2019
Police hitting separatists for @BBCNews at Barcelona airport tonight. Violent scenes. Catalonia independence protests expected to intensify this week #barcelonaairport #Catalunya #WWG1WGA @realDonaldTrump pic.twitter.com/Pyfpyzv8xp
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
В центъра на протестиращите в Испания е група, наречена Tsunami Democràtic, която съществува легално в страната от септември. Лидерите на групата призовават към масови мирни действия за неподчинение, за да се защитят свободите и правата на гражданите в Каталуния. Затова основни точки на протеста са площади, главни улици, пътни артерии, за да се блокира трафика и най-голямата цел – летището "Ел Прат" в Барселона. Actualno.com припомня, че летище беше цел и на протестиращите в Хонконг, и на екоактивистите в Лондон – големи протести в последния месец.
Ja som milers i estem donant la volta al món. N'hem de ser més. Molts més.
— Tsunami Democràtic (@tsunami_dem) October 14, 2019
Per cert, l'aigua sempre troba un forat per on colar-se ;)#BeWaterMyFriend pic.twitter.com/ZYBk87BVeN
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
На летището в Барселона в понеделник (14 октомври) се разиграха поразително подобни сцени като тези в Хонконг, тъй като хиляди заеха както терминала, така и пътищата извън сградата, принуждавайки администрацията на летището в крайна сметка да отмени над 100 полета. От Tsunami Democràtic дори са раздали на членовете си близо 130 бордови карти, чрез приложението "Telegram", за да могат те да влязат на летището и да заобиколят съдебна забрана на демонстрации пред сградата. Точно така превзеха мегаструктурата в Хонконг и протестиращите там.
Estem guanyant i és per això que ens volen dissoldre. Tenim molt clar com estem actuant: des de a noviolència.
— Tsunami Democràtic (@tsunami_dem) October 14, 2019
Atenció: a les 18:30 h tenim una sorpresa! https://t.co/eW7b8MlZPC
Изданието посочва, че подобни техники били използвани и от студентите в Индонезия, които излязоха на улицата, за да се противопоставят на нови закони в образованието. Техниките са изучавани и от екоактивистите от движението "Бунт срещу унищожението" във Великобритания. Изглежда обаче протестите в Каталуния са най-пряко вдъхновени от тези в Хонконг. Според Quartz, в продължение на седмици каталунските активисти внимателно са проучвали техниките на протестиращите в Хонконг, подготвяйки се за този момент, пробвайки какво работи и какво може да бъде успешно възпроизведено в Каталуния. В края на септември дори каталунското национално събрание на местните граждани провело публичен форум на тема "Опитът от използването на нови технологии в ненасилствената борба: случаят с Хонконг".
⬛️⬜️ A punt de començar la sessió titulada ‘Experiències d’ús de les noves tecnològies en la lluita noviolenta: el cas de Hong Kong’.
— Assemblea Nacional 🧭 (@assemblea) September 28, 2019
🔴 Recorda que pots seguir-la en directe: https://t.co/7uCEZ3NQa0 #ObjectiuIndependència pic.twitter.com/hVuRTFWcaO
"Бяхме вдъхновени много от протестите в Хонконг, въпреки че сме наясно с разликите между двете общества", заяви пред Quartz представител на Picnic x República - цифрова платформа, предназначена да мобилизира каталунците за политически действия. "Хонконгците свършиха много добра работа, като уведомяваха всички останали за тяхната борба чрез социалните мрежи… Това са първите уроци, които научихме от тях: използването на тези инструменти за мобилизиране на хората и информирането им".
Страницата на уебсайта на Picnic x República изброява няколко хонгконгски канала на Telegram като източници на вдъхновение и информация, както и снимки на организацията на протестите на хонконгските протестиращи. "Изображенията и видеоклиповете, показващи дисциплината на хонконгчани при предаване на съобщения и стоки по всички линии на действие, ни направиха силно впечатление, въпреки че не сме сигурни, че бихме могли да постигнем подобно съвършенство", заяви представителят на Picnic x Republic пред Quartz. "Може би, с малко време и практика!" Може би най-силната тактическа връзка между двете протестни движения е фокусът върху философията "Be water", която превръща протестиращите в непредсказуеми, креативни и пъргави групи, които се движат като вода из града и се мобилизират бързо.
Lamentem i condemnem l'ús de pilotes de goma contra manifestants. Tot el suport als detinguts i ferits (alguns periodistes) que avui heu exercit els vostres drets.
— Tsunami Democràtic (@tsunami_dem) October 14, 2019
Descansem per tornar als carrers demà. I el proper. I l'altre. El #TsunamiDemocràtic acaba de començar🌊 pic.twitter.com/5CkRTvbDrf
Сега каталунските активисти използват това мислене и тактика. В социалните медии Tsunami Democràtic използва хаштага "Be Water" и призивът им всички е да бъдат "като цунами" реализира на практика философията на Брус Ли. Picnic x República също приема буквално значението на "бързото приспособяване като вода към променящата се среда". Движение, без заемане на статични позиции и без отговор на действията на полицията, за да не се стига до сблъсъци – за това призовават организаторите на протестите в Хонконг и Каталуния.
VENIU A L’AEROPORT!
— @CataloniaLegion (@CataloniaNewss) October 14, 2019
Ocupació no violenta, la policia no pot, s’ha rendit #Tsunamidemocratic
Qui no vol participar d’aquesta maravella? pic.twitter.com/b42O3p5Abp
Това, че движението в Хонконг е в състояние да поддържа протести в продължение на повече от четири месеца и продължава да е в центъра на международни медии, също служи за пример на каталунците. Роденият в Барселона журналист и политически коментатор Джорди Барбета изтъква, че Хонконг е пример за движение, което успешно даде "глобално измерение на локален конфликт". Picnic x República осъзнава значението на това и насърчи каталунците да използват маски "като тези, използвани в Хонконг" - не само за защита на идентичността на протестиращите от властите, но и като потвърждение, че проблемът е с международно значение, не само с локален характер. В този смисъл каталунските активисти подражават на отличителната и много разпознаваема визия на хонконгските протестиращи - шапки, респираторни маски и чадъри и други еклектични щитове - като защита, но и за презентация на мирните им искания.
#HongKongProtests have also been studied in Indonesia by students who took to the streets to oppose new laws & Extinction Rebellion climate activists in the UK, but it is the Catalonia protests that appear to be most directly inspired by the HK playbook. https://t.co/og6ncGCJ3G
— Yenni Kwok (@yennikwok) October 16, 2019
Освен паралелите в протестните техники, движенията в Каталуния и Хонконг споделят сходства в характера на своите борби, заяви Джоан Рамон Резина, професор в университета в Станфорд, специализиран в испанската и каталунската литература и култури. "Диктатурите като китайската и възраждащата се испанска не толерират дисидентството или дори културната разлика“, каза той. "По този начин, общото между хонконгските и каталунските протестиращи, е тяхната стойност като симптоми за нарастващото нетърпение на народите по света с политически системи, които жертват правата на малцинства с цел разширяване на властта".