Има три вида оръжия, които Байдън няма да предаде на Украйна заради страх от Русия. Опасявайки се от ескалация на конфликта и директен сблъсък с Русия, САЩ отказват да доставят на Киев изтребители F-16, танкове Abrams и ракетни системи ATACMS.
От 2014 г. Съединените щати са изпратили на Украйна помощ за сигурност на стойност десетки милиарди долари.
В допълнение към хуманитарната помощ Вашингтон предостави на Украйна списък с модерно военно оборудване, включително ракетни системи за залпов огън (MLRS), пускови установки HIMARS, преносими системи за противовъздушна отбрана FGM-148 Javelin и противотанкови ракети Stinger, 155-мм артилерийски гаубици M777, дронове Phoenix Ghost., бронетранспортьори M113 и противокорабви ракети Harpoon.
Всъщност бяха изпратени толкова много оръжия, че имаше опасения да няма достатъчно от тях за американските въоръжени сили. В резултат на това в бъдеще Украйна може да получи по-стари оръжия: ракети TOW, 105-мм гаубици и боеприпаси за тях, пише американското издание 19FortyFive.
Въпреки помощта обаче Киев поиска още оръжия - според него те са необходими за победата. Още: Медия от САЩ шикалкави: Украйна няма да бъде готова за Patriot до 2024 година
Въпреки че Съединените щати няма да доставят някои видове оръжия (ядрени бойни глави, бойни кораби от всякакви габарити, бомбардировачи B-52 и, разбира се, изтребители F-35, Украйна няма да получи редица други системи, колкото и да иска.
1. Изтребители F-11
F-16 се смята за един от най-успешните многофункционални реактивни изтребители за всички времена. Флотът от тях е най-големият в света сред бойните самолети с неподвижно крило. Днес изтребителят е на въоръжение във ВВС на около 26 държави, но няма да се появи в небето над Украйна в близко бъдеще. Не само, че прехвърлянето на такъв самолет в региона може да провокира Русия и дори да въвлече НАТО в конфликта, но украинските пилоти не са обучени да го управляват и Киев със сигурност няма да може да го обслужва.
Затова вместо него страните от НАТО ще изпратят повече МиГ-29 в Украйна от своите запаси. Самолети от този тип отдавна се използват в Украйна.
2. Танкове M1 Abrams
Основният боен танк на американската армия M1 Abrams със сигурност би бил подходящо оръжие за Украйна - той повече от успешно се противопостави на съветския модел Т-72 във войната в Персийския залив, а след това отново в операцията "Свобода на Ирак". Въпреки че вече се говори за изпращане на танкове в Украйна, това е още един случай, в който оръжията представляват повече предизвикателство, отколкото възможност. Предстоят дълги тренировки на украинците, поддържането на танковете в работно състояние ще бъде проблематично, а Русия отново ще приеме това като провокация - затова администрацията на Байдън смята изпращането на M1 Abrams за неизгодно (поне за момента). Още: "За едни война, за други празник": Оръжейните компании трупат милиарди от войната
3. Армейски тактически ракетни системи ATACMS
Ракетната система за залпов огън (MLRS) на армията на САЩ HIMARS изигра ключова роля в последните офанзиви на Украйна, а украинският президент Володимир Зеленски поиска оръжия с по-голям обсег, като армейските тактически ракетни системи (ATACMS), които ще позволят на Украйна да поразява руски цели до 300 километри. Те използват подоб M1 Abrams ни пускови установки като HIMARS, но с три пъти по-голям обхват. По този начин силите на Киев могат да ударят цели дълбоко в Русия, което обяснява защо Вашингтон остава предпазлив за тази ескалация.
Авторът Питър Сучу е старши редактор в 19FortyFive и е писател. В продължение на 12-годишна си кариера като журналист той е публикувал в почти 50 списания, вестници и други издания. Написал е над 3000 статии за военните технологии, историята на огнестрелните оръжия, киберсигурността и международните отношения.
Превод: Ганчо Каменарски