Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Президентски избори в Иран: възможно "сбогом" на прагматичната политика

18 юни 2021, 14:18 часа • 1626 прочитания

Иранците гласуват днес на президентски избори, които вероятно ще бъдат спечелени от яростно лоялен към религиозните институции съдия, въпреки че се очаква много хора да игнорират вота поради недоволство от икономическите затруднения и твърдото управление.

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

С несигурността около усилията на Иран да съживи ядрената сделка от 2015 г. и нарастващата бедност у дома след години на американски санкции, избирателната активност се разглежда от иранските анализатори като тест за справянето на ръководството с редица кризи.

"Всеки глас се брои..., излезте и гласувайте, изберете вашия президент..., това е важно за бъдещето на вашата страна", каза върховният лидер аятолах Али Хаменей, след като гласува в столицата Техеран, цитиран от „А Нюз“.

Държавната телевизия показа дълги опашки пред избирателните секции в няколко града. Над 59 милиона иранци имат право да гласуват. Секциите ще бъдат затворени в 19:30 ч. централно гринуичко време, но времето може да бъде удължено за два часа. Резултатите се очакват около обяд в събота.

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Хардлайнерът Ебрахим Раиси, 60-годишен, близък съюзник на Хаменей, е фаворит за наследник на досегашния лидер Хасан Рухани, на когото по конституцията му е забранено да поема трети четиригодишен мандат. Победа за шиитския духовник ще потвърди политическата гибел на прагматични политици като Рухани, отслабена от решението на САЩ да се откаже от ядрената сделка и да наложи отново санкции, в ход, който задуши сближаването със Запада. Но това не би нарушило опита на Иран да съживи споразумението и да се освободи от суровите петролни и финансови санкции, казват иранските власти, като управляващите духовници в страната осъзнават, че политическото им състояние разчита на справяне с влошаващите се икономически затруднения.

"Основното предизвикателство пред Раиси ще бъде икономиката. Избухването на протести ще бъде неизбежно, ако той не успее да излекува икономическата болка на нацията", каза правителствен служител.

Официалните социологически проучвания показват, че избирателната активност може да достигне едва 44%, значително по-ниска от тази на миналите избори.

Под натиск заради нарастващата инфлация и безработицата, духовното ръководство се нуждае от голям вот, за да засили своята легитимност, увредена след поредица от протести срещу бедността и политическите ограничения в Иран от 2017 г. насам.

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

Основният съперник на Раиси е прагматичен технократ, бившият управител на централната банка Абдолнасер Хемати, който казва, че победата за всеки хардлайнер ще доведе до още повече санкции, наложени от външни сили. Иран би могъл да проведе разговори с дългогодишния враг Съединените щати, ако се придържа към "положително съжителство" с Иран, каза той в предизборната кампания.

Раиси има решаваща подкрепа от Иранския корпус на революционната гвардия, мощна институция, която през годините се противопоставяше на реформаторски инициативи, контролираше потушаването на протестите и използваше прокси сили, за да отстоява регионалното влияние на Иран.

Духовникът казва, че подкрепя преговорите на Иран с шестте основни сили за съживяване на ядрената сделка, съгласно която Иран се съгласи да ограничи ядрената си програма в замяна на премахване на санкциите. Но Раиси смята, че само мощно правителство може да осъществи съживяване на пакта.

Обвинен от критици за нарушения на правата на човека, простиращи се в продължение на десетилетия - твърдения, които защитниците му отричат - Раиси е назначен от Хаменей на високопоставената длъжност ръководител на съдебната власт през 2019 г. Няколко месеца по-късно САЩ го санкционираха за нарушения на правата на човека, между които екзекуции на политически затворници през 1980-те и потушаване на вълненията през 2009 г., събития, в които той изигра роля, според правозащитни групи.

Иран никога не е признавал масовите екзекуции, а самият към самия Раиси никога не са отправяни публични обвинения за неговата роля.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес