Съобщенията за обстрел на най-голямата атомна електроцентрала в Европа - АЕЦ Запорожие в окупираната Украйна отново разпалиха страховете от ядрена катастрофа. Eкспертите остават уверени, че рискът от катаклизъм, подобен на този в Чернобил, е малък, описва в свой анализ авторитетното издание "Politico".
През уикенда централата в Запорожие, която от март е под контрола на войските на Москва, беше подложена на няколко обстрела. Украйна и Русия си размениха обвинения за ударите, като Киев заяви, че руската атака е повредила три детектора за радиационен мониторинг и е довела до хоспитализирането на един служител на централата с рани от шрапнели.
Новината за ударите бързо предизвика международно осъждане, като генералният секретар на ООН Антониу Гутериш нарече "всяка атака" срещу ядрени съоръжения "самоубийствена", а ръководителят на Международната агенция за атомна енергия Рафаел Мариано Гроси призова двете страни да "проявят максимална сдържаност", за да избегнат ядрена катастрофа. Междувременно Г-7 също излезе с позиция по темата с призив руснаците да освободят територията на окупирана Запорожка атомна електроцентрала.
Украинският президент Володимир Зеленски незабавно призова западните държави да наложат нови санкции на Русия върху нейната ядрена индустрия, като повтори предишни предупреждения за бедствие от мащаба на Чернобил.
"Светът не трябва да забравя за Чернобил и да помни, че Запорожката АЕЦ е най-голямата в Европа", каза той. "Чернобилската катастрофа е експлозия в един реактор, а Запорожката има шест."
Експертите обаче твърдят, че ситуацията в Запорожие - където според Украйна са разположени 500 руски войници и 50 единици тежка техника, включително танкове - не дава основание за общоевропейска катастрофа.
ОЩЕ: Руски представител в МААЕ: България ще бъде засегната при авария в Запорожката АЕЦ
Рисковете от обстрел са ограничени, като се има предвид, че реакторите са защитени с до 10 метра бетон, според Леон Цицел, президент на Европейското ядрено дружество. Той смята, че само целенасочени въздушни бомбардировки биха могли да пробият стените на реакторите.
Той добави, че атака срещу хранилищата за отработено гориво би имала ограничен ефект, тъй като изпуснатият радиоактивен материал би се разпространил само на около 10-20 километра.
Един от директорите на програмата за ядрена политика към Фондацията за международен мир "Carnegie Endowment" Джеймс Актън коментира, че обстрелът не представлява реален риск, като вместо това посочи уязвимостта на охладителните системи на централата.
"Правилната аналогия е с Фукушима, а не с Чернобил", казва той.
Атомните електроцентрали са проектирани с множество независими системи за безопасност, включително многобройни връзки към мрежата и резервни дизелови генератори. В Запорожие се използва и разпръсквателен басейн за охлаждане, което означава, че гореща вода от вътрешността на централата се разпръсква във въздуха навън, за да се понижи температурата му.
И двамата подчертаха, че дори и в най-лошия случай - ако охладителните системи се повредят и това доведе до разтопяване на реактора - това би причинило сериозни щети само на местно ниво. Цицел смята, че радиусът е 30 километра.
"Това ще бъде трагедия за местните хора", каза той, дори и да не доведе до непосредствени жертви, но "за нас в Европа това ще бъде много маловажно събитие от гледна точка на последиците за здравето или нещо друго в околната среда".
Защо има опасения?
"Идеята за ядрена авария е плашеща, тя ще привлече вниманието на хората, така че тя е готов инструмент за тази цел", казва Джон Ерат, старши политически директор в Центъра за контрол на въоръженията и неразпространение.
За Русия това е начин "да повиши залозите, за да засили загрижеността и да подчертае важността на продължаването на войната", каза той.
Това може да бъде и стратегия за "заиграване със западните страхове от ядрена катастрофа и намаляване на волята на Запада да предостави допълнителна военна подкрепа на Украйна", според анализ на Института за изследване на войната.
Следете НА ЖИВО: Войната в Украйна