Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

По-бедните страни остават без ваксини

22 март 2021, 14:29 часа • 1865 прочитания

Натискът върху държавите от ЕС е твърде голям, затова за момента Евросъюзът няма да дарява ваксини за бедните страни. Световната здравна организация (СЗО) помоли по-рано за помощ за по-бедните региони, пише германският „Тагесшау”.

Според председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, ЕС съюз подкрепи с 2,2 милиарда евро международната инициатива COVAX, която осигурява достъп да по-бедните страни до ваксина срещу коронавирус. Досега чрез COVAX са разпределени 30 милиона дози в 52 държави.

ЕС ще стартира допълнителен механизъм за споделяне на ваксини с други страни, „когато имаме по-добра производствена ситуация в ЕС", подчерта председателят на Еврокомисията. В момента самите държави-членки изпитват затруднения да си набавят ваксина, каза Фон дер Лайен.

Световната здравна организация поиска от богатите страни да дарят ваксини, така че коронавирусът да бъде преборен бързо и в по-бедните региони. Френският президент Еманюел Макрон също се застъпи за инициатива, при която богатите държави трябва да се откажат от 4 до 5 % от ваксините си възможно най-бързо.

В ЕС се обсъжда необходимостта от действия, особено по отношение на Западните Балкани и източноевропейските съседи. Държавният министър в германското външно министерство Михаел Рот поиска в знак на солидарност ЕС да изпрати дози ваксини на държавите от Западните Балкани.

През пролетта на 2020 г. Фон дер Лайен проведе активна кампания за достъп до ваксини срещу Covid-19 на всички хора по света. Засега обаче повечето ваксинации ще бъдат направени в богатите индустриализирани държави, посочва изданието.

Усилията за справедливо разпределение на ваксините по света са свързани с инициативата COVAX в така наречения ACT-Accelerator (Access to Covid-19 Tools Accelerator). САЩ се присъединиха едва след встъпването на Джо Байдън в длъжност.

Програмата COVAX тази година се нуждае от 6,8 милиарда долара, за да постигне целите за получаване на 1,3 милиарда дози, необходими за ваксинирането на 20% от населението на развиващите се държави. През февруари СЗО обяви, че не достигат 27 милиарда долара за всеобхватен медицински отговор на пандемията от коронавирус. В сумата, освен за ваксини, влизат средства и за изследвания, тестове и диагностика.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес