Има ли причина американският президент Доналд Тръмп да е разтревожен от действията и напредъка на Робърт Мълър, специалния прокурор по разследването за евентуална руска намеса в подкрепа на Тръмп на американските президентски избори? Този въпрос задава американското издание за журналистически разследвания WhoWhatWhy.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Според различни информации и слухове в американските медии Мълър вече се е захванал с финансите на приближени до Тръмп хора, особено от кампанията му – бившият съветник по националната сигурност Майкъл Флин, зетят на Тръмп Джаред Къшнър, ръководителят на предизборния щаб на Тръмп Пол Манафорт, съветника по външната политика Картър Пейдж и Роджър Стоун. А възможността на банки и финансови институции да подават към властите в САЩ т.нар. Доклад за подозрителна дейност (SAR) по отношение на доходите на когото и да е в САЩ предполага и провала на бляскави политически кариери.
На мушката сега е Майкъл Флин, който има доходи от чуждестранни източници през 2015 и 2016 година, включително от Русия и Иран. Не е ясно публично дали Флин е представил всички необходими документи за произхода на парите и за наличие на банкови сметки зад граница, което може да е достатъчна причина да бъде разследван за укриване на данъци.
Данъчни престъпления и пране на пари?
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
За какво може да се притеснява Тръмп – ако евентуално следователите успеят да намерят съмнителни приходи от продажба на недвижими имоти. Като бизнесмен американският президент участва в много такива сделки, в които участват и ООД-та. Точно в това направление следователите от дирекцията „Финансови престъпления“ на американското правосъдно министерство ще трябва да проучат всички документи за имоти и ООД-тата, които са извършвали търговска дейност с тях, които присъстват в данъчната декларация на Тръмп. Там има около 500 компании, в които Тръмп има участие и около 315 млн. долара задължения, голяма част от които са към Deutsche Bank. Точно Deutsche Bank беше обект на разследвания за злоупотреби в САЩ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
В свой материал USA Today разкри, че 58 имота за около 90 млн. долара за били продадени от компании с участието на Тръмп на ООД-та, някои от които регистрирани в офшорни зони. Затова е и интересен въпрос на кого са продадени тези имоти – за да се изясни дали Тръмп не е получил доходи от "чужди държави" като президент на САЩ, което би било законово нарушение. Робърт Мълър пък има инструмент, чрез който може да разкрие всички подробности около сделки за имоти с участие на офшорни ООД-та и извършвани с плащания в брой – т.нар. GTO (Заповед за разкриване на информация на географски принцип). С GTO федералните власти могат да задлъжат застрахователите на недвижими имоти, обект на сделки с участие на офшорни ООД-та, да разкрият самоличността на физически лица, които имат 25% или повече дял в юридическо лице, закупуващо недвижим имот. И ако при многото имотни сделки бъде открито, че има и такива, в които компания с участието на Тръмп продава имот на офшорка, за която е наясно, че финансира операцията със съмнителни средства, то обвинение в пране на пари изглежда много вероятен завършек на разследването.