Пандемията от коронавируса тласка повече хора към употребата на наркотици, като и незаконното отглеждане също може да получи тласък, заяви ООН в четвъртък, предупреждавайки, че последиците от кризата вероятно ще се усещат "години напред", съобщи АФП.
Базираната във Виена служба на ООН по наркотиците и престъпността (UNODC), която всяка година събира данни от широката си мрежа от страни членки в своя годишен доклад, заяви, че също така се опасява, че незаконното отглеждане на опиумен мак и листа от кока може да се увеличи, тъй като икономическата криза, причинена от пандемията, доведе до безработица и други проблеми по целия свят.
"Новият доклад показва, че пазарите на дрога бързо са възобновили дейността си след първоначалното прекъсване в началото на пандемията" миналата година, се казва в изявление на агенция.
Най-големият производител на опиум в Афганистан отчете 37 процента скок в количеството земя, използвана за незаконно отглеждане на мак през 2020 г. в сравнение с предходната година, се казва в доклада.
Неравенството, бедността и условията на психично здраве - известни фактори, които тласкат хората към употребата на наркотици - също се увеличават по целия свят, се казва в глава, озаглавена „Последствия от COVID-19, които вероятно ще се усетят на пазарите за наркотици през следващите години ".
Повечето страни съобщават за увеличаване на употребата на канабис по време на пандемията, отбелязва документът, като допълва, че намаляват хората, които виждат рискове в употребата на наркотици.
При кризата се наблюдава и увеличаване на немедицинската употреба на фармацевтични лекарства, докато консумацията на наркотици, които "обикновено се използват в социална обстановка", като кокаин, е спаднала.
UNODC отбеляза все по-големи доставки на наркотици и засилена контрабанда на фона на прекъсване на търговския въздушен трафик.
Дори преди пандемията, производството на кокаин в световен мащаб се е удвоило в периода между 2014 и 2019 г., когато е достигнало нов рекорд от около 1784 тона, сочи докладът. През последните години той достигна рекордни стойности, което също съответства на нарастващата употреба на наркотици в световен мащаб, отчасти поради нарастващото световно население.
Веригите за доставка на кокаин за Европа се "диверсифицират, тласкат цените надолу и качеството нагоре и по този начин заплашват Европа с по-нататъшно разширяване на пазара на кокаин", се казва в доклада.
Експертите добавят, че нарастващ брой по-малки групи, включително някои с произход от Балканите, сега са замесени в трафика на кокаин, което води до "повишена конкуренция и ефективност".
В положително развитие, наблюдавано от UNODC, площта, на която се отглежда кока, намаля в световен мащаб с пет процента през 2019 г. Това до голяма степен се дължи на първия значителен спад в култивирането от шест години в Колумбия, въпреки че южноамериканската държава продължава да бъде най-големият източник на кокаин в световен мащаб.
Още: Антверпен - врата за кокаина към Европа