Пандемията от коронавируса тласка повече хора към употребата на наркотици, като и незаконното отглеждане също може да получи тласък, заяви ООН в четвъртък, предупреждавайки, че последиците от кризата вероятно ще се усещат "години напред", съобщи АФП.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Базираната във Виена служба на ООН по наркотиците и престъпността (UNODC), която всяка година събира данни от широката си мрежа от страни членки в своя годишен доклад, заяви, че също така се опасява, че незаконното отглеждане на опиумен мак и листа от кока може да се увеличи, тъй като икономическата криза, причинена от пандемията, доведе до безработица и други проблеми по целия свят.
"Новият доклад показва, че пазарите на дрога бързо са възобновили дейността си след първоначалното прекъсване в началото на пандемията" миналата година, се казва в изявление на агенция.
Най-големият производител на опиум в Афганистан отчете 37 процента скок в количеството земя, използвана за незаконно отглеждане на мак през 2020 г. в сравнение с предходната година, се казва в доклада.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Неравенството, бедността и условията на психично здраве - известни фактори, които тласкат хората към употребата на наркотици - също се увеличават по целия свят, се казва в глава, озаглавена „Последствия от COVID-19, които вероятно ще се усетят на пазарите за наркотици през следващите години ".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Повечето страни съобщават за увеличаване на употребата на канабис по време на пандемията, отбелязва документът, като допълва, че намаляват хората, които виждат рискове в употребата на наркотици.
При кризата се наблюдава и увеличаване на немедицинската употреба на фармацевтични лекарства, докато консумацията на наркотици, които "обикновено се използват в социална обстановка", като кокаин, е спаднала.
UNODC отбеляза все по-големи доставки на наркотици и засилена контрабанда на фона на прекъсване на търговския въздушен трафик.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Дори преди пандемията, производството на кокаин в световен мащаб се е удвоило в периода между 2014 и 2019 г., когато е достигнало нов рекорд от около 1784 тона, сочи докладът. През последните години той достигна рекордни стойности, което също съответства на нарастващата употреба на наркотици в световен мащаб, отчасти поради нарастващото световно население.
Веригите за доставка на кокаин за Европа се "диверсифицират, тласкат цените надолу и качеството нагоре и по този начин заплашват Европа с по-нататъшно разширяване на пазара на кокаин", се казва в доклада.
Експертите добавят, че нарастващ брой по-малки групи, включително някои с произход от Балканите, сега са замесени в трафика на кокаин, което води до "повишена конкуренция и ефективност".
В положително развитие, наблюдавано от UNODC, площта, на която се отглежда кока, намаля в световен мащаб с пет процента през 2019 г. Това до голяма степен се дължи на първия значителен спад в култивирането от шест години в Колумбия, въпреки че южноамериканската държава продължава да бъде най-големият източник на кокаин в световен мащаб.
Още: Антверпен - врата за кокаина към Европа