„Или ще загубим в Украйна, или ще започне Трета световна война. Аз мисля, че Трета световна война е по-реалистичната възможност – познавайки нас, познавайки нашия лидер Владимир Путин“. Това коментира Маргарита Симонян – главният редактор на държавния телевизионен канал „Russia Today“, в национален ефир тази сряда.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Най-значимите лица на руската пропаганда в медиите на Кремъл вече подготвят зрителите си за заплахата от нова световна война. Според Симонян, която е един от най-високопоставените медийни директори в страната, „най-невероятният изход – че всичко това ще завърши с ядрен удар – ми изглежда доста по-вероятен от другия ход на събитията“.
Russian propagandists have already begun to prepare their audiences for World War III
— NEXTA (@nexta_tv) April 28, 2022
Margarita Simonyan offers a World War III and nuclear strike as an alternative to losing #Ukraine.
Solovyov at the same time agrees with her: "we will go to heaven, and they will simply die." pic.twitter.com/ouh4HA515e
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Тя беше репликирана от журналиста Владимир Соловьов, който заяви: „Но ние ще отидем в рая, а те (б.а. - украинците) просто ще грачат“.
Заплахите от страна на Москва за използване на ядрено оръжие стават все повече през последните седмици. Външният министър Сергей Лавров каза преди дни, че заплахата от ядрен конфликт не трябва да се подценява, а опасността от Трета световна война е реална. В началните етапи на войната в Украйна президентът Путин нареди привеждане на ядрените сили в режим на готовност, а наскоро предупреди за "мълниеносни удари" в случай на заплаха за Русия.
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Всъщност Владимир Путин заплашва с ядрено оръжие още от 2008 г. насам – и то не само Украйна, а няколко държави.
BREAKING: Putin threatens to use nuclear weapons. Again..... and again... pic.twitter.com/v466bHY79C
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
— Anonymous Operations (@AnonOpsSE) April 27, 2022
Февруари, 2008: Путин отправи ядрена заплаха към Украйна заради плана ѝ за разполагане на американски ракетен щит
Още преди 14 г. руският президент заяви, че Москва, „за съжаление“, ще бъде принудена да пренасочи ракетите си към съседната страна, ако Украйна продължи с плана си за присъединяване към НАТО и допусне американска инфраструктура на своя територия. След разговори в Русия с тогавашния украински президент Виктор Юшченко Путин заяви, че „истинската цел на щита на САЩ в Централна Европа е Русия“.
Истинската цел е "неутрализирането на нашия ядрен ракетен потенциал, което подтиква Русия да предприеме ответни действия", заяви Путин тогава, цитиран от The Guardian.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Кличко с яростна атака срещу... България!
Август, 2008: Москва предупреди, че може да удари Полша заради американския ракетен щит
Действията на САЩ в Европа след руското нахлуване в Грузия ядосаха Кремъл през лятото на 2008 и Русия заплаши, че може да се възползва от правото си да осъществи ядрена атака над Полша, ако страната се съгласи да разположи американски ракети като част от „щита“ на Пентагона.
Вашингтон поиска незабавно изтегляне на руските сили от Грузия, но Кремъл се обърна към Варшава, която беше сключила споразумение със САЩ за разполагане на ракети: „С този ход Полша рискува ядрен удар – 100%“, каза тогава зам.-ръководителят на руската армия Анатоли Ноговицин.
В крайна сметка, комплексът за ракетна защита в Полша започна да се гради чак през 2016 – за прихващане на балистични ракети, изстреляни от Близкия изток (не беше насочен към Русия).
Юли, 2014: Русия заплаши с ядрено оръжие заради Крим
След като Москва анексира полуострова по-рано през 2014, назначеният тогава министър на отбраната на Украйна Валерий Хелетей каза, че ще работи „ден и нощ“ за възстановяване на територията. „Повярвайте ми, със сигурност ще има победен парад в Севастопол (б.а. – столицата на Крим).
Попитан каква е реакцията на Русия спрямо коментара на Хелетей, външният министър Сергей Лавров отговори: „Ако се стигне до агресия срещу руска територия, от която са част Крим и Севастопол… не бих съветвал никой да прави това. Имаме доктрина за националната сигурност и тя много ясно регулира действията, които ще бъдат предприети в този случай“.
Военната доктрина от 2010 г., за която говореше Лавров, гласи, че „Руската федерация запазва правото си да използва ядрени оръжия в отговор на използването на ядрени и други видове оръжия за масово унищожение срещу нея и/или нейните съюзници, както и в случай на агресия срещу Руската федерация, включваща използването на конвенционални оръжия, когато е застрашено самото съществуване на държавата“.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Кличко с яростна атака срещу... България!
Март, 2015: Русия заплаши да насочи ядрени ракети към датски кораби, ако Дания се включи в „щита“ на НАТО
Тогава Дания заяви, че ще предостави радарния капацитет на някои от военните си кораби за противоракетния щит, който според НАТО е предназначен да защитава членовете от изстрелване на ракети от страни като Иран.
Москва се противопоставяше на системата с аргумента, че ще се стигне до нова надпревара във въоръжаването в стил Студена война.
В интервю за вестник „Jyllands-Posten“ руският посланик в Дания Михаил Ванин заяви, че датчаните не разбирали напълно последиците от присъединяването към програмата. "Ако това се случи, датските военни кораби ще станат мишени за руските ядрени ракети", казваше Ванин.
Копенхаген и Алиансът нарекоха изявленията на Кремъл „неприемливи“ и „нарушаващи мира“.
Декември, 2018: Путин заяви, че заплахата от ядрена война не трябва да бъде подценявана
Руският президент тогава критикуваше планираното оттегляне на САЩ от Договора за неразпространение на ядрените оръжия. По време на годишната си пресконференция той бе попитан каква е заплахата от ядрена война и от Трета световна война. „Тази заплаха се подценява. Сега изглежда невъзможно, но в същото време подобен ход би сложил край на цяла една цивилизация и може би на планетата. Това е важен въпрос“, отговори Путин.
„За жалост, ние имаме тази способност да подценяваме настоящата ситуация. Трудно е да знаем какво ще се случи оттук нататък“, допълни той.
През 2019 САЩ се оттегли от Договора – по-малко от година след решението на тогавашния президент Доналд Тръмп.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Кличко с яростна атака срещу... България!
Февруари, 2019: Путин заплаши САЩ, ако Вашингтон разположи ядрени оръжия в Европа
Тогава руският президент заяви, че ще реагира веднага на подобен ход от страна на Вашингтон. Той заяви, че Москва ще вземе за мишена не само страните, в които САЩ ще разположи свои комплекси, а и самата Америка.
Според „Спутник“ - Путин е заявил, че ако Вашингтон разположи ракети със среден или малък обсег в Европа, това "драматично ще влоши ситуацията в международната сигурност". Той отбеляза, че някои от ракетите имат продължителност на полета до Москва от само 10 до 12 минути. Руският президент нарече оръжията "сериозна заплаха" за неговия народ.
Путин заяви, че ако Америка разположи оръжията си в Европа, Москва "ще бъде принудена да предприеме ответни мерки".
ВИЖТЕ ОЩЕ: Кличко с яростна атака срещу... България!