Международна група учени ще изследва вероятността за "изтичане" на Sars-Cov-2 от лаборатория в рамките на разследва за произхода на коронавируса. Екипът е създаден в рамките на комисия от The Lancet по Covid-19, орган, формиран през юли за разработването на "практически решения" по времена пандемия и препоръки за това как да се избегне следваща пандемия и да има по-добра защита, пише The Telegraph.Екипът ще се ръководи от доктор Питър Дашак - британски зоолог и водещ специалист по вторични зоонозни явление.
Специалистите ще изучават системно всички теории за произход на вируса, като събират научни доказателства за всяка една от тях. Д-р Дашак уверява, че като учен не е свързан с предубедени идеи и ще изследва всички възможности непредубедено.
Откакто коронавирусът се появи в Ухан, Китай в края на декември около произхода му се появиха множество конспиративни теории.
Комисията на The Lancet отбелязва, че "наличните до момента доказателства потвърждават мнението, че Sars-Cov-2 е с естествен произход, а не резултат от лабораторна разработка и разпространение." Вероятно естествената причина за вируса са прилепите. Изследване, проведено във ферми за норки в Холандия е показало, че животните бързо се заразяват и разпространяват вируса. Учените са наблюдавали как вирусът се предава между работниците във фермата и техните животни, мутирайки при предаването.
Според д-р Дашак, ключът към разбирането на вторичното зоонозно разпространение е да се мисли за него, не като за рядко явление, а за нещо, което постоянно се случва - като за лотария. Повечето животински вируси умират бързо, ако изобщо се предават от човек на човек, но при наличието на съответния вирус и условия на околната среда може да се случи епидемичен взрив.
"Не се случва така, че веднъж на 10 години се заразява с вирус от прилепи и това се нарича пандемия. Всъщност хората се заразяват всеки ден. Шансът за разпространение на вируса зависи от такива неща като скоростта на репликация на вируса, предизвиква ли той заболяване, високо ли е нивото на контакти при инфектирания човек с други хора, пътува ли този човек в оживени градове или по пазари", обяснява д-р Дашак.
Тъй като светът се развива все повече, става по-мобилен и свързан, нараства рискът от предаването на вируси от животните на човек, карайки учените да предполагат, че ни заплашва век на пандемии, когато големите огнища ще станат много по-често явление.
"Ние може да станем по-уязвими от тези пандемии, отколкото си мислим. Можем да създаваме стечение на крайно неблагоприятни обстоятелства. И ако това е истина - трябва да го знаем. Трябва да получим някои сведения за това. Това не е политика, а нещо много по-важно. Става въпрос за това как ние, като вид да се справим с потенциална заплаха за съществуването ни", коментира още ръководителят на изследователската група.
Още: "Спад на новите случаи на коронавирус у нас, 10 души са починали за денонощие"