Наскоро руският президент Владимир Путин заяви, че Русия е провела успешни изпитания на ново "непобедимо" оръжие за масово поразяване с неограничен обсег. Сега може би най-популярният шведски вестник Aftonbladet свързва тези тестови пускове със загадъчно радиоактивно излъчване, което беше регистрирано в скандинавските страни.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
"То може да се дължи от авариите на путиновите крилати ракети с радиоактивен двигател", пише бившия министър на външните работи на Швеция Карл Билд в Twitter
През последната година наличие на радиоактивни вещества беше установявано на няколко пъти във въздуха на скандинавските страни и Северна Европа. Това пише в свой анализ журналистът Йон Гранлунд за Aftonbladet.
Най-загадъчно беше изхвърлянето на радиоактивния изотоп рутений-106, който беше засечен във високи, но безопасни количества, съгласно официално съобщения, през септември и октомври 2017 година. Тогава учените твърдяха, че един от източниците на изхвърляне е в Русия - един от районите в Челябинска област в Урал. Беше създадена многонационална комисия, чиято задача бе да открие източника на замърсяване. От страна на Швеция в нея участваха сътрудници на местната Агенция по ядрена безопасност.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
"Целта беше да се извърши обективно разследване на това, откъде замърсяванията и какво може да стои зад това", каза специалистът на агенцията Ян Юхансон. Освен това на скандинавския полуостров се наблюдаваха необясними следи от радиоактивен йод.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Неограничен обсег
Тези открития съвпадат по време с моментите, когато самолет с особено предназначение на американските ВВС, създаден за установяване на радиоактивни вещества т.нар. "атомен надушвач" (C-135 Nuke Sniffer), прелетя над Балтийско море. Няколко такива полети имаше от началото на 2017 година, като самолетът е излитал от база във Великобритания.
"Самолетът се намира на предварително планирано дежурство. Той изпълнява обикновени задачи по целия свят", съобщи по-рано капитан Робърт Хоуърд от пресцентъра на американските ВВС за Aftonbladet.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
В статия за норвежкото издание The Independent Barents Observer този феномен от 2017 година е свързан с наскоро разработени ракети с далечен обсег, за които миналата седмица разказа руският президент. Твърди се, че руските ракети с далечен обсег са оборудвани с ядрен двигател и нямат ограничение на обсега.
"Никаква отбранителна система не може да ѝ противостои. Противоракетната защита би била безполезна", заяви Путин, докато видео анимация показваше как ракетите уж падат върху американския континент.
Според Карл Билд по време на изпитанията на крилатите ракети в Арктика е могла да се случи "авария", която да стане причина за необичайно излъчване, регистрирано в Северна Европа.
"Тайни изпитания"
По данни на американското разузнаване, засечените от тях изпитания са се провалили. По информация на Fox News системата не е функционирала, както трябва
"Независимо от това, което твърди Путин, руските крилати ракети с ядрени двигатели все още са на етап разработване и изследване и наскоро едно от изпитанията в Арктика е претърпяло неуспех", написа в своя Twitter акаунт кореспондентът в Пентагона Лукас Томилсън.
Ядреният физик Нилс Бьомер, който работи в норвежкият аналитичен център Bellona, смята, че руските ракети с ядрен двигател биха могли да бъдат причина за някои радиоактивни замърсявания. Той прави връзката с подобни изпитания на ядрено оръжие, които САЩ са провеждали през 50-те години на миналия век.
Малко вероятно
Шведският учен и специалист по ядрените взривове, който не иска да бъде цитиран, смята, че има прекалено много въпроси около теорията за провалите на изпитанията на руските ракети с ядрени двигатели, които биха могли да са предизвикали загадъчна радиоактивност. Според него измерените нива са прекалено ниски, за да има някакъв източник, който да предизвиква интерес. Освен това може да има много други причини за възникването ѝ, свързана със сферата на промишлеността, например.