Докато Западът и САЩ, консолидирани във военен съюз, разширяващ се на изток, наложиха строги санкции срещу Русия, Руската федерация е на етап на формиране на нова технологична парадигма и нов световен ред, като подкрепя своите съюзници, които са конкуренти и/или противници на западния лагер. Това пише в свой анализ британското издание Daily Express.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Кой би подкрепил Русия, ако се стигне до Трета световна война? Анализът откроява шест държави, които може да са съюзници на Москва.
Китай
Пекин подчерта ангажимента си към неутралитет, описвайки руско-китайските отношения като "стратегическо партньорство". Пекин критикува санкциите срещу Руската федерация, като същевременно обвинява Запада, че тика Русия в ъгъла.
Китай, подобно на Пакистан, се въздържа при две гласувания против Русия, когато Токио неуспешно се опита да тласне страните от АСЕАН в антируската коалиция. Пекин не осъди пряко "специалната военна операция" на Москва в Украйна.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Лидерите на Китай и Руската федерация биха могли да разглеждат партньорството си като основа на нов антизападен блок с участието на други страни в него. Но не бива да се забравя - Китай е икономика номер две в света и курсът е скоро да стане номер едно. Съюз между Пекин и Москва със сигурност няма да бъде разглеждан от Китай като блок, в който Русия ще е с водеща роля. Така че при сегашната ситуация в Украйна, за Пекин всъщност става далеч по-изгодно да се възползва от трудностите на Русия.
Индия
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Делхи заяви, че западните санкции срещу Руската федерация не са отговор на проблема. Въпреки че помощник-държавният секретар по въпросите на Южна и Централна Азия Доналд Лу през март каза, че е "време (за Индия)" да се дистанцира от Русия, Москва е най-големият доставчик на оръжие за Индия.
През 2018 г. страните подписаха договор за доставка на руски системи за противовъздушна отбрана С-400 за страната на стойност 5,43 милиарда щатски долара. Страните потвърдиха военното си сътрудничество по време на срещите на делегациите през декември 2021 г.
"Индия оценява сериозната подкрепа на Русия. Радвам се, че бяха подписани редица споразумения, договори и протоколи по отношение на малките оръжия и военното сътрудничество", каза през декември индийският министър на отбраната Сингх.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
На 11 април, премиерът на Индия Нарендра Моди, по време на видеоконференция с президента на САЩ Джоузеф Байдън, каза, че се надява на мирно уреждане на ситуацията в Украйна, а също така обеща да изпрати повече медицинска помощ в Украйна. Байдън иска да убеди Моди да окаже икономически натиск върху Русия и иска Индия да не увеличава вноса на руска енергия.
Пакистан
По време на посещението си в Москва през февруари 2022 г. пакистанският премиер Имран Хан не се изказа срещу Руската федерация, както Западът искаше. "Какво мислиш за нас? Че ние сме твои роби, които ще правят каквото ни се каже?", каза тогава Имран Хан. 69-годишният премиер направи това съобщение, след като 22 дипломати публикуваха съвместно писмо до пакистанското правителство, в което ги призовават да се присъединят към антируската резолюция на Общото събрание на ООН, осъждаща "специална военна операция".
Пакистан обаче остана една от малкото държави, които се въздържаха от гласуване по резолюцията. Както тогава Хан уточни: "Искам да попитам посланиците на ЕС: изпратихте ли също такова писмо до Индия?"
Заедно с това Хан стана първият премиер в историята на Пакистан, отстранен от власт през април с вот на недоверие в парламента. Шахбаз Шариф, лидер на партията на Пакистанската мюсюлманска лига, подкрепяна от опозиционни партии, стана новият глава на правителството. Шахбаз Шариф е избиран три пъти в живота си на поста главен министър на Пенджаб, най-голямата провинция в Пакистан.
Във връзка с гореизложеното позицията на Пакистан относно войната в Украйна може да бъде коригирана. Според Хан, пакистанската опозиция се е сговорила с Вашингтон, за да го отстрани от власт заради неговата независима външна политика, която е симпатизираща на Китай и Русия.
А и е трудно да си представим и Индия, и Пакистан на една страна, независимо за какво става въпрос.
Южна Африка
Африканският национален конгрес (АНК), управляващата партия в Южна Африка, поддържа такива приятелски отношения с Руската федерация, каквито не са били от предишната Студена война. Бившият президент на Южна Африка Джейкъб Зума наскоро каза, че "президентът Путин е миротворец", а "западните страни са "побойници".
В този контекст президентите на САЩ и Южна Африка обмениха мнения за руско-украинската война на 9 април и се съгласиха, че "този военен конфликт трябва да бъде разрешен на масата за преговори".
По-рано Южна Африка се въздържа от гласуването в ООН по резолюцията за прекратяване на дейността на Руската федерация в Съвета по правата на човека. Южна Африка не участва в гласуването за осъждане на агресивната политика на Русия в ООН от 3 март 2022 г.
Министърът на външните работи Таледи Пандор каза в изявление пред медиите, че Южна Африка остава неутрална по отношение на руско-украинската война. Той уточни, че Република Южна Африка е за прекратяване на огъня и сключване на мирен договор между Руската федерация и Украйна.
Бразилия и Мексико
Бразилия и Мексико отказаха да наложат санкции на Руската федерация. Бразилският президент Жаир Болсонаро заяви в края на февруари, че е против санкциите, които могат да имат негативни последици за Бразилия, тъй като руските торове са от решаващо значение за бразилския селскостопански сектор.
Мексиканският президент Лопес Обрадор каза, че "няма да налагаме никакви икономически ограничения, защото искаме добри отношения с всички правителства по света".
В същото време мексиканският президент Лопес Обрадор изпрати писмо в края на март до краля на Испания Филип VI, в което го призова да се извини за нарушенията, извършени от страната му по време на завладяването.
Считайки руската инвазия в Украйна за "неприемлива", Лопес Обрадор на 10 април се застъпи за "мирно уреждане на конфликтите".
Показателно е, че при гласуването на 7 април в Общото събрание на ООН за отстраняване на Руската федерация от участие в Съвета по правата на човека, Мексико се въздържа.
В същото време в южноамериканския регион Венецуела се счита за най-близкия съюзник на Москва. На 9 март 2022 г. Николас Мадуро осъди икономическите санкции на западните страни срещу Руската федерация, заявявайки, че това може да доведе до отприщване на ядрена война.
ОЩЕ: Защо Бразилия и Аржентина изглежда предпочитат Русия пред Украйна?
Превод: Ганчо Каменарски