Министърът на отбраната на САЩ обяви, че Норвегия изпраща артилерия в Украйна като част от масивен западен пакет с оръжия. От съображения за сигурност норвежките власти не потвърдиха изявленията на американската страна, но най-вероятно става дума за самоходни артилерийски установки M109 A3GN (гаубици). Това пише в свой материал изданието Klassekampen.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
По-рано Норвегия предостави на Украйна противотанкови оръдия и зенитни ракети. Фактът, че сега се прехвърля артилерия, означава повишена поддръжка на оръжие в няколко категории едновременно.
Оръжие за пълно унищожение
"Това е най-тежката артилерия, която имаме в Норвегия", казва полковник Кристиан Лиен, началник на дирекцията за артилерия и противовъздушна отбрана в Центъра за сухопътна война. Той не потвърди или отрече изпращането на артилерия и коментира само технически факти. Лиен каза, че M109 е средно бронирана самоходна артилерийска установка и има голяма поразяваща мощ на бойното поле.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
"М109 е площадно оръжие. Коректировщик на огъня определя областта на поражение. А след това артилерийска батарея стреля по нея", обясни той.Далечината на стрелбата на 155 мм оръдия на норвежката М109 е около 30 километра.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
- Колко е неприятно да попаднеш под обстрел?
- Достатъчно. Теглото на всеки снаряд е 42-43 кг. От тях 10 до 15 кг са експлозиви, а останалото е стомана, която се превръща във фрагменти. Ударът осигурява както експлозивен, така и фрагментационен ефект, като успешно унищожава невъоръжени цели, автомобили или персонал.
Оръжията, които очевидно ще отидат в Украйна, са изпратени на склад през 2020 г. - те бяха заменени от по-модерните K9. Но въпреки че Норвегия ги е изтеглила от въоръжение, Лиен уверява, че M109 е отлично оръжие.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Детайл от голяма картина
Джули Вилхелмсен, старши научен сътрудник в Норвежкия институт по международни отношения, счита, че Норвегия има няколко причини да изпрати тежки оръжия в Украйна.
"Това е логично продължение: Норвегия иска да покаже солидарност с Украйна в нов етап на военните действия, когато ситуацията стана още по-трудна", казва Вилхелмсен.
Но тя не вярва, че зад ескалацията на оръжейната подкрепа стои само добрата воля на Норвегия: "Въпросът какво изпраща Норвегия трябва да се разглежда в контекста на стъпките на други страни от НАТО и Съединените щати. Трябва да сме наясно, че приносът на Норвегия естествено се вписва в по-големия принос на Съединените щати. Те изпращат все повече и повече тежки оръжия. Вече не става дума само за самозащита, а за нещо повече."
Вилхелмсен отбелязва, че властите на САЩ многократно са заявявали, че целта им е да отслабят Русия, а някои гласове дори говорели за желана смяна на режима в Кремъл. Тя не изключва, че именно тези цели може да стоят зад американските стъпки в Украйна. "Борбата може да придобие ново измерение. И от чисто отбранителен конфликт може да се превърне в конфронтация между суперсилите", казва Вилхелмсен.
В същото време тя подчертава, че елементите на прокси война по никакъв начин не намаляват основната роля на украинците в този конфликт: "Украинците се бият смело. Говоря за прокси война, защото великите сили превръщат боевете в марионетен конфликт. Русия подчертава, че става дума за съпротива срещу САЩ и НАТО. И американците със сигурност ще се опитат да оправдаят военната си подкрепа относно дългосрочното отслабване на Русия и възможната смяна на режима". Вилхелмсен посочва: "Не мога да кажа доколко норвежките власти са замесени в този сценарий".
Вилхемсен предрича повишен риск от ескалация
– Смятате ли, че рискът от ескалация се е увеличил през последните месеци?
- Да. Първо, защото никой друг не се интересува от преговори. Второ, ако Запада продължи толкова мащабни оръжейни доставки, а Кремъл смята за реалност, че Украйна ще може да върне Крим със сила, тогава той ще действа твърдо и решително. Не се съмнявам.
– Да действаме строго и решително?
- Да, те ще могат да заплашват с ядрени оръжия или дори да ги използват - например тактически. Не искам да плаша никого, но това е положението. Загубата на Крим е неприемлива за Кремъл. А смяната на режима е екзистенциална заплаха за целия елит на Путин.
- Вярно ли е, че в сегашната ситуация Норвегия няма друг избор, освен да увеличи доставките на тежко въоръжение?
- Сега наблюдаваме интересен момент. В Европа на практика не са останали неутрални държави, а всички участници от двете страни на новата граница между Изтока и Запада твърдят, че нямат друг избор и действията им са единствената възможност. Но всъщност суверенните държави са доста свободни да правят каквото им е удобно.
ОЩЕ: Боговете на войната - артилерията, която сее смърт в Украйна (ВИДЕО)
Превод: Ганчо Каменарски