Германската провинция Северен Рейн-Вестфалия е изправена пред заплахата от ново въвеждане на цялостна карантина заради възникналото сериозно огнище на коронавирус в голяма кланица. Това обяви нейният премиер Армин Лашет, цитиран от БГНЕС.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
За избухналото вирусно огнище в град Гютерсло беше съобщено за първи път в сряда, когато 400 работници, сред които и българи, бяха позитивно тествани за коронавирус. До петък обаче този брой се е удвоил до 803.
"Виждаме епидемия в мащаб, какъвто не сме виждали досега. Все още можем да локализираме епидемията, но ако не успеем, тогава ще ни трябва широка блокада в региона", каза той.
Кланицата е собственост на компанията „Тьонис” (Toennies), един от най-големите производителuи на месо в Германия.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Евентуалното въвеждане на нова пълна карантина, макар и само на локално ниво, би било провал на стратегията за отваряне наново на Германия. Докато централното правителство на канцлера Ангела Меркел имаше желание да запази карантинната дисциплина за по-дълго време, натискът от регионалните премиери доведе до отваряне на повечето магазини, барове и предприятия, макар и при спазване на социално дистанциране.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Лашет, който като премиер на най-големият регион в Германия с размерите на Холандия, беше един от най-гласовите привърженици на бързото отваряне.
"Това огнище носи със себе си огромен пандемичен риск", посочи Лашет и добави, че е създаден кризисен щаб за справяне с епидемията и че федералните министри на здравеопазването и отбраната са обещали да предоставят ресурси.
Защо се стигна до тук
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Въпреки че управлението на коронавирусната криза от страна на управляващите в Берлин е сред най-успешните в Европа, Германия има многократни огнища в различни месарски кланици, чиито служители често са мигранти, живеещи в пренаселени от компанията места за настаняване. Така започва анализ на ситуацията в кланиците, публикуван от Дойче веле.
Източноевропейските им работници живеят като модерни роби, но какво от това - важното е да се трупат печалби. Германските кланици "Тьонис" съвсем съзнателно допуснаха заразата да плъзне сред работниците им.
Как да наречем хора, които в ламтежа си за печалби не се спират пред нищо? Безскрупулни? Алчни? Човекомразци? Все определения, с които бихме могли да опишем ръководството на германския месопреработвателен концерн „Тьонис". Защото именно то е виновно за сегашния взрив от зарази, след като от месеци е пределно ясно колко опасен е новият коронавирус и колко бързо се разпространява той в хладилните помещения на месокомбинатите.
Ясно беше също така, че е само въпрос на време кога пандемията ще плъзне и в това най-голямо германско предприятие за месопреработване, след като преди това същото се случи и в редица други кланици. Защото наемните работници от Източна и Югоизточна Европа се трудят при почти нечовешки условия - принудени са да стоят плътно едни до други, докато транжират закланите животни, живеят наблъскани в тесни общежития, където просто няма как да спазват дистанция.
Правозащитници, медици и експерти по охрана на труда от месеци настояват всеки работник да бъде настанен в отделна стая, за да се ограничи разпространението на вируса. Но подобно нещо би струвало пари, а ръководството на концерна „Тьонис" явно не е склонно да приеме никакво понижаване на печалбите.
Българите, румънците и поляците, които колят и транжират животните, работят за много по-малко пари от германските им колеги. Те са нещо като модерни роби. И нямат алтернатива, защото в родината си биха получавали още по-мизерни заплати. А са всъщност хора, чието достойнство би трябвало да е гарантирано от германската конституция по същия начин, както и за всички останали граждани в страната. Крайно неморално е да се обогатяваш от мизерията на тези хора, а тъкмо това прави в случая ръководството на „Тьонис".
Ангажиментът на фирмата за масовия спорт или за защитата на животните изглежда на този фон като евтин трик, с който да се прикрие недостойното отношение към собствените работници. Почти половината от 6-те хиляди служители в централните цехове на фирмата са назначени при подизпълнители. Така тези хора имат ограничени трудови права, но пък печалбите на концерна растат, повишава се и конкурентоспособността му. Дотолкова, че „Тьонис" изнася месо дори за аграрни страни като Румъния и продава свински крачета в далечен Китай. Който иска да види тъмните страни на глобализацията - да заповяда в Реда-Виденбрюк, където се намира централата на концерна.
Много от хората в региона досега посрещаха с безразличие критиките срещу „Тьонис". И това е обяснимо - регионът е структурно слаб, добре платена работа трудно се намира, а влиянието на концерна над политиката в региона и провинцията е огромно. Затова и проблемите с чуждите работници дълго време се замитаха под килима.
Насрещен вятър
Сега обаче нещата се променят: политици се дистанцират от шефа на концерна Клеменс Тьонис, съдружници настояват за неговата оставка, а хората, живеещи в съседство, са гневни, защото заради стотиците случаи на инфекция в предприятието всички училища и детски градини в целия окръг отново бяха затворени.
Сега всички погледи са насочени към германското правителство: ще допусне ли то Клеменс Тьонис да се измъкне от отговорност - или ще се възползва от случая, за да промени курса в аграрната политика? Правилно би било да се стимулират малки регионални кланици, вместо гигантски фабрики за месо като „Тьонис" или „Вестфлайш". Да, това ще доведе в крайна сметка до повишаване на цените на хранителните продукти в Германия. Но допитванията сочат, че мнозинството германци са готови да плащат по-високи цени за месото, което консумират. В противен случай жертва се оказва не друг, а човекът.
* Инфо: Миодраг Сорич, Дойче веле, БГНЕС