Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Младите лидери на Европа: Най-голямата криза не е миграцията, а икономиката

11 август 2016, 11:50 часа • 2221 прочитания

Най-големият проблем за младите хора в Европа не е тероризмът, Brexit, миграцията или дори климатичните проблеми. За 81% от участниците в проучване на Politico сред младите политически активни хора основни притеснения са младежката безработица и липсата на икономически растеж.

Изданието пита 68 млади лидери, включително евродепутати, политически съветници и глави на младежки организации какви са проблемите на Блока. Техните анонимни отговори подчертават неефективността на ЕС в достигането до младите хора и не само до „щастливците“, които ходят на Еразъм, пише Politico.

За близо 62% от участниците в проучването най-голямата тревога е младежката безработица, а за 19,1 на сто - липсата на икономически растеж. Проблемите, свързани с Brexit, са основни за 4,4% от младежите. По същия процент хора смята, че най-големи проблеми са миграцията и тероризма.

Както един от отговорилите обобщава: "Непостоянни нископлатени работни места, ако въобще ги има. Забит в трейнинг/стаж за винаги. Принуден да се мести в други държави и да приема много гъвкави работни условия“.

Ефектът, както казва друг респондент, е, че собственото жилище остава далеч от възможностите на сегашното поколение.

Но ако ЕС успее да се справи с икономическото предизвикателство по-малко хора ще бъдат „податливи на радикализация и младите хора ще могат да видят ползите от отворените граници и споделен Европейски съюз“.

Нито един от участниците в проучването не смята, че кандидатът за президент на САЩ Доналд Тръмп е най-голямата заплаха за европейците.

Въпреки разделението от Brexit, сигурността и миграцията, 68% от доминирано еврофилската група вярва, че Европейският съюз не само ще съществува през 2025 г., но и че ще бъде по-силен.

Обаче решението на мнозинството от британците да напуснат Съюза, разделя репоспондентите. Около една трета от участниците заявяват, че Brexit ще окаже положително влияние на ЕС. Както един от хората отговаря: Това „дава възможност за интеграция“, а друг смята, че ще се постигне по-голяма свобода: „Ние дори може да спрем да мислим как ще реагира Лондон“.

Друга една трета обаче е на мнение, че Brexit ще отслаби Континента. Останалите смятат, че напускането на Великобритания ще окаже малко или никакво влияние върху ЕС.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петя Бързилска
Петя Бързилска Отговорен редактор
Новините днес