Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Мигрантите от беларуската граница ще стигнат до Германия, за да я оглозгат до кокал

13 ноември 2021, 09:00 часа • 20581 прочитания

В последните години станахме свидетели на толкова необичайни неща, че човек би си помислил – какво още би могло да ни изненада? Тръмп в Белия дом, криптовалути, пандемия от смъртоносен вирус, пусти улици по време на карантина, затворени граници и хиляди самолети на земята, защото няма къде да летят. Но реалността продължава да ни държи в напрежение, показвайки ни все нови и нови апокалиптични картини. Този път това са мигрантите на границата между Беларус и Полша.

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Хиляди мигранти от Ирак, Сирия, Афганистан и Конго са открили единствения начин да влязат в Европейския съюз като първо достигнат до Беларус и едва след това някак се доберат до желания по-добър живот. Показват ни страховити кадри: полосата пред гората е осеяна с палатки и горящи огньове. Хора, несвикнали на студ, спят в снега, в очакване на съдбата си. И никой не може да каже каква ще бъде тя.

Полските и германски власти съобщават, че през октомври 4900 нелегални мигранти от Близкия изток са влезли на територията на Полша от Беларус, като всеки от тях има отметка от беларуската гранична служба в паспорта си. Ситуация, която е не просто ужасна, а катастрофална – една предизвикана от човека криза, която не просто ще скъса нервите на някои правителства, но ще коства живота вероятно на стотици хора.

Кой носи вина за това?

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Нека започнем от крайната брънка във веригата - самите мигранти. Виждаме кадри на възрастни брадати мъже с пухени якета, които крещят в камерата: „Не искаме да останем в Беларус, не искаме в Полша, искаме да отидем в Германия! Германия – това е живот!" Естествено, тези кадри се сменят с други, на които се виждат увити в парцали жени, държащи в ръцете си спящи тъмнокожи деца в ярки гащеризони. Сърцето да ти се скъса.

мигранти

Но... момент. Ако не искате да сте в Беларус, защо отидохте там? Защо изобщо трябва да бъдете допуснати в тази или онази страна? Не ви харесва в родината ви? Тогава поемете отговорност за живота си, подредете го по различен начин. Звучи ви цинично? Донякъде е така. Но не е ли цинично и да се прехвърля вината за окаяното положение на тези нещастници върху хора, които нямат нищо общо с него?

Но да преминем към следващата брънка от веригата: как тези хора изобщо се озоваха в Беларус? Оказва се, че има цяла програма за имиграция към ЕС, минаваща през Беларус, в която участва държавната авиокомпания и граничната служба на тази страна.

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

Беларуските авиокомпании са увеличили броя на полетите си от Иракски Кюрдистан до 40 на седмица. Дали защото в тези три кюрдски градове - Ербил, Шиладзе и Сюлеймани – има толкова много желаещи да разгледат беларуските забележителности? И друго – защо мигрантите са снабдени с огромни ножици за рязане на метални огради и брадви за сеч на дърветата, за да палят огньове? Кой им каза, че ще имат нужда от този инвентар и как го вкараха в самолета?

А възможно ли е (само като предположение, макар за някои да е очевидно) мигрантите да си купуват билет от специални агенции за това трудно пътуване? След което агенциите да ги отвеждат в Беларус, да ги инструктират, снабдяват с входен печат в паспортите, с палатки и инструменти, и да ги ескортират до границата? Възможно ли е това да е изтънчено отмъщение от страна на Александър Лукашенко заради опита на Запада да се меси в работите на Беларус?

Сега да погледнем следващата, вече глобална, брънка от веригата. Как се случи така, че стотици хиляди хора категорично не желаят да живеят в своите страни и плащат огромни суми, за да рискуват живота си в съмнителен опит да се преместят някъде, където много вероятно ще са на най-ниското социално стъпало и ще живеят в лагери?

мигранти

Животът в Ирак и Афганистан стана непоносим. Определени държави нахлуха в тези страни, опитаха се да установят там своите порядки, но в крайна сметка разрушиха дори съществуващия ред. След това напуснаха тези държави, оставяйки след себе си планини от пепел, трупове и отчаяние. Но, оказва се, не можеш просто да напуснеш една страна ей така, като изгасиш светлината зад себе си и окачиш на вратата табелка „Не се получи“. Това има последствия, които се изразяват в непредвидимите премествания на огромни човешки маси – бедни, чужди и враждебни.

Какво би станало, ако полските граничари открият огън по мигрантите, а беларуските граничари възприемат това като агресия и също натиснат спусъка? Това вече ще е въоръжен конфликт. И тъй като Беларус е съюзник на Русия, Москва също ще трябва да се намеси. А Полша е член на НАТО... Кой би си помислил, че този път всичко ще започне от едни кюрди на беларуската граница?

В крайна сметка тази история има и философски аспект. Според Женевската конвенция за статута на бежанците и Дъблинския регламент, щом едно лице е заявило желанието си да бъде бежанец в Германия, това ще бъде разгледано и такъв статут евентуално ще му бъде даден. След това ще може да живее в Германия, където ще получава социални помощи.

Получава се интересната ситуация в период, когато светът е разделен, пътуването дори до близките страни е вече истинско приключение, сравнимо с околосветско пътешествие, а получаването на обикновена шенгенска виза е цял подвиг. В този именно момент най-мобилната група се оказаха напълно маргинализирани хора, които нямат нищо и не са необходими буквално на никого. За обикновения европеец стана трудно да пътува. Но тези момчета от Иракски Кюрдистан искат да отидат в Германия, за да изгризат до кокал тази страна. И наистина ще стигнат дотам, ще видите.

Анализът е на Дмитрий Самойлов, Газета.ru

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес