Отказът на САЩ да подкрепят кюрдите в Сирия е предателство и в същото време поражение в Близкия изток. Тръмп остави кюрдските си съюзници на произвола на съдбата им. Сега те трябва да се изправят един срещу друг с турската армия. А САЩ вече не възнамеряват да участват в неразрешими конфликти. Това отбелязва в коментар за случващото се в Сирия френският вестник Le Figaro, цитиран от БГНЕС.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
В навечерието на инвазията в Ирак генерал Колин Пауъл предупреди Джордж Буш, прибягвайки до думите, които обикновено се изричат в магазин за порцелан: "Чупи - купи". След трагичните събития от 11 септември 2011 г. Америка чупи много и плати в Близкия изток. „И за какво?“, пита днес Доналд Тръмп. Естественото му нежелание да използва американските сили в далечни и неразрешими конфликти достигна своя апогей.
#OperationPeaceSpring | Turkey starts ground offensive in N Syria https://t.co/0grHML4x49 pic.twitter.com/D72uWMcyuk
— ANADOLU AGENCY (ENG) (@anadoluagency) October 9, 2019
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Със своя телефонен разговор в неделя с турския президент Реджеп Тайип Ердоган, ръководителят на Белия дом реши съдбата на кюрдските съюзници на Запада, които се сражаваха в челните редици срещу „Ислямска държава” (ИД). Тази стъпка (срамно предателство от гледна точка на кюрдите) ги поставя в ръцете на турските врагове, а също така ги тласка в обятията на Башар Асад и неговите руски покровители. Паралелно с това Тръмп явно се изкушава да остави Афганистан в ръцете на талибаните - 18 години след началото на атаката срещу техния бастион в Кабул, което бележи началото на най-дългата война в американската история. Що се отнася до Ирак, където в края на десетилетието Съединените щати разполагаха със 160 000 войници, президентът му позволява постепенно да се придвижва в орбитата на Иран, основен враг на Вашингтон в този регион на света.
#OperationPeaceSpring | Turkish troops advance into northern Syria https://t.co/h60BMabuhu pic.twitter.com/KIr1Fv5GXo
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
— ANADOLU AGENCY (ENG) (@anadoluagency) October 10, 2019
Съдейки по всичко това, отстъплението на Доналд Тръмп отразява поражението на Америка в Близкия изток. Президентът потвърждава стремежа за обръщане на страницата на авантюрите, която струва 2 трилиона долара и уби 7000 войници и 300 000 цивилни, без да се брои Сирия.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
На това огромно бойно поле, което прилича на общо фиаско, победители изглеждат Русия на Путин, Иран със своите въоръжени групировки (те действат в близост до израелските граници), кървавият режим на Дамаск и „Ислямска държава“, която се стреми да се възроди. Бягството на Обама през 2011 г. беше предпоставка за разрастването на „Ислямска държава“. Напускането на Тръмп може да струва скъпо и на безсилните съюзници на Америка, включително и на нас (Франция – бел. ред.), коментира в заключение Le Figaro.
Turkey's #OperationPeaceSpring in 5 questions https://t.co/7zIeDScwgY pic.twitter.com/QdmvEZHQad
— ANADOLU AGENCY (ENG) (@anadoluagency) October 9, 2019
Actualno.com припомня, че в сряда Турция стартира операция „Извор на мира" на изток от река Ефрат в северната част на Сирия, за да осигури границите си чрез елиминиране на терористични елементи, както и за гарантиране на безопасното завръщане на сирийските бежанци. Акцията е насочена също и към запазването на териториалната цялост на Сирия.
Турция споделя 911-километрова граница със Сирия и Анкара отдавна предупреждава, че ще предприеме действия срещу заплахата от терористите източно от Ефрат и образуването на „терористичен коридор“ там.
Операцията е част от ходовете на турският президент Реджеп Ердоган да презасели 2 милиона сирийци в 30-километрова зона за сигурност, която ще бъде създадена в Сирия, простираща се от река Ефрат до иракската граница, включително Манбидж. Присъствието на терористични групировки обаче рискува нейното формиране.
В две отделни трансгранични операции Турция установи контрол върху площ от 4000 кв. км в Сирия. От 2016 г. насам Анкара проведе две големи военни операции в Северозападна Сирия - „Щита на Ефрат“ и „Маслинова клонка“.
Eвропейският съюз неколкократно предупреди, че операцията на Турция в Северна Сирия пречи на борбата срещу "Ислямска държава" и може да доведе до нови потоци от бежанци. Лидерите на Общността призоваха военните действия да бъдат прекратени.
И Саудитска Арабия критикува турската операция, наричайки я "агресия", а ООН заяви, че се готви за "най-лошото". Арабската лига от своя страна също изрази притеснение от случващото заради "Извор на мира".
[VIDEO] #OperationPeaceSpring starts in northern Syria https://t.co/naU2qfM2F4 pic.twitter.com/12k3tV9koN
— ANADOLU AGENCY (ENG) (@anadoluagency) October 10, 2019
Междувременно турската лира се обезцени спрямо щатския долар. Валутата стигна до 5,88 за долар спрямо 5,8740 при затварянето на пазарите вчера при началото на акцията.