Главнокомандващият въоръжените сили на Украйна Валерий Залужни заяви, че причината за бавното контранастъпление на Украйна е липсата на западни оръжия и изтребители, пише американската медия Breitbart. Тя стана особено силно известна заради името на Стив Банън - т.нар. стратег на Доналд Тръмп, когато беше президент на САЩ, който отдавна е известен с крайни политически възгледи. Банън беше двигател в растежа на Breitbart като крайнодесен източник на информация: Новата цел на Стив Банън: да отгледа радикални популисти в Европа
Генерал Залужни наскоро изрази недоволство от нарастващото нетърпение в западните съюзници и в медиите, че украинските войски не постигат очаквания напредък в контраофанзивата срещу добре укрепените руски позиции.
Това "ме вбесява", заяви Залужни в интервю за Washington Post. "Това не е шоу, което целият свят гледа и прави залози. Всеки метър се взема с кръв - и така всеки ден", добавя той, но Breitbart удобно пропуска още нещо в интервюто - че Залужни призовава и за търпение предвид сложността на задачата и ресурсите, които са на разположение на украинската армия.
Прочитът на Breitbart е, че Залужни обяснява липсата на значителни успехи на фронтовата линия с това, че Западът не оказва достатъчна военна помощ на Украйна (бел. ред. - неколкократно в свои анализи Институтът за изучаване на войната /ISW/ набляга на украинската тактика на внимателно планиране на офанзивните операции, с цел даване на колкото се може по-малко жертви и с цел нанасяне на колкото се може повече щети на руските части - в хора и техника). Генералът каза, че украинските войски отстъпват на руските по численост и въоръжение, най-вече в артилерията. Според него руснаците изстрелват десет пъти повече артилерийски снаряди от неговите войски, а западните страни не прехвърлят достатъчно муниции на Киев. Още: Призиви в САЩ: Байдън трябва да изпрати още боеприпаси на Украйна!
Главнокомандващият на въоръжените сили на Украйна посочи твърде бавния процес на доставки на американски изтребители F-16, за които президентът на САЩ Джо Байдън даде разрешение на съюзниците от НАТО да предоставят на Украйна преди майската среща на Г-7 в Япония. Очаква се съвременните бойни самолети да започнат да пристигат в Украйна не по-рано от септември, като все още не е ясно кои страни ще ги доставят, пише Breitbart. И добавя как Залужни уточнява, че не му трябват стотици F-16, но дори ограничен брой такива изтребители ще са достатъчни.
Залужни често разговаря със западни военни, включително с генерал Марк Мили, председател на Обединения комитет на началник-щабовете на въоръжените сили на САЩ, като постоянно им напомня за необходимостта от възможно най-бърза доставка на F-16. Мили пък коментира пред AFP, че САЩ дават колкото могат помощ и то колкото могат по-бързо.
Президентът на Украйна Володимир Зеленски също каза през юни, че контранастъплението срещу руските сили е „по-бавно, отколкото бихме искали“. Той също се оплака от бавни доставки на оръжие от Запада.
Наскоро Пентагонът съобщи, че в своите планове за подпомагане на Киев е направил „счетоводна грешка“ за 6,2 милиарда долара - т.е. има още 6,2 млрд. долара на разположение, което означава, че администрацията на Байдън може да изпрати дори повече оръжия и военно оборудване в Украйна.
След това съобщение, което предизвика много подигравки, последваха настойчиви призиви от представители на двете страни в Конгреса за извършване на одит на Пентагона. Сенаторите Ранд Пол, Бърни Сандърс и Чък Грасли (всичките известни с крайни позиции при републиканците и демократите - Сандърс беше кандидат за номинацията на демократите за президент през 2016 и 2020 година и не успя да я вземе) подкрепиха законопроект, който изисква Министерството на отбраната на САЩ да предостави пълен счетоводен отчет на независим одитор до началото на следващата година - в противен случай Пентагонът е изправен пред бюджетни съкращения. Още: Глас от САЩ: Има ли Украйна достатъчно сили за контраофанзива?
Въпроси за парите, изпратени в Украйна се чуват не само във Вашингтон. Тази седмица унгарският премиер Виктор Орбан поиска Брюксел първо да докладва как са изразходвани 70 милиарда евро, дадени на Киев, преди да му изпрати още 50 милиарда евро, обявени през юни.
"Европейската комисия трябва да отговори на въпроса къде са отишли парите и кой е отговорен за факта, че Европейският съюз ще бъде на ръба на финансов фалит след две и половина или три години", каза Орбан.
Автор: Кърт Зиндулка
Превод: Ганчо Каменарски