Целият Запад излезе като единен фронт срещу руската операция в Украйна. Но много хора живеят в страни, които симпатизират на Русия, пише в свой анализ изданието The Economist.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
С войната в Украйна Владимир Путин разцепи света. Западът и неговите съюзници действаха като единен фронт срещу руския президент. НАТО получи безпрецедентна подкрепа от страна на членовете (и скок в желанието за присъединяване). Европейският съюз пое ролята на първокласна сила. А координираните действия, включително санкции и банкови забрани, вече нанесоха вреда на руската икономика, поне в краткосрочен план. Но сред редица други страни Русия все още се радва на известна подкрепа. Компанията Economist Intelligence Unit (EIU), претегли ходовете на правителствата по света от началото на конфликта, историческите връзки на страните с Русия и ги раздели на три широки категории: прозападни, проруски, и неутрални.
Според анализа 131 държави са се противопоставили на Русия. Най-богатите щати на Северна Америка и Европа влязоха в този клуб. Дори исторически неутрални страни - например Финландия, Швеция и Швейцария - остро осъдиха руската позиция. Според EIU на прозападния лагер се падат над 70% от световния БВП.
Но дори като цяло само 36% от световното население живее в държави, които се противопоставят на Русия. Около две трети от световното население живее в страни, които са или неутрални, или проруски. Балансът на силите е силно нарушен от Китай и Индия – те представляват до една трета от населението на света. Китайското правителство - класифицирано от EIU като проруско - избягва директно да осъди действията на Путин и е малко вероятно да подкрепи Запада. И правителството на Индия – класифицирано като неутрално – засили взаимодействието си с правителството на Русия, особено заради петрола.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Оказва се обаче, че не само правителствата на тези многолюдни държави са неутрални или дори проруски. В допитване през март на агенцията за общественото мнение YouGov 40% от индийците одобряват действията на Русия в Украйна. 54% от анкетираните подкрепят ръководството на Путин (за сравнение: украинският президент Владимир Зеленски е одобрен от 63%). Такива данни не са събрани за Китай, но онлайн анкетите показват силна подкрепа за Русия.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Около 30% от световното население живее в 28 държави, чиито правителства са класифицирани от EIU като проруски. В допълнение към Китай, те включват страни с толкова гъсто население като Пакистан и Етиопия. За някои, особено Еритрея и Сирия, Русия като цяло е ключов съюзник. Тридесет и две държави остават неутрални - включително Бангладеш, Бразилия и Индия. За редица развиващи се страни неутралността е изборът по подразбиране във външната политика. Това е ехо от движението на необвързаните, което се появи по време на Студената война като противовес на разделянето на света на два враждуващи блока.
Кампанията на Путин в Украйна срещна широко осъждане на Запад. Последните доказателства за военни престъпления могат да доведат до загуба на всякаква подкрепа на Русия на международно ниво. Но досега не всички смятат Путин и страната му за изгнаници.