Китайският президент Си Дзинпин използва виртуалната среща на върха с американския си колега Джо Байдън, за да предупреди, че насърчаването на тайванската независимост би било "игра с огъня".
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Разговорите са най-съществените, откакто Байдън встъпи в длъжност през януари.
И двете страни подчертаха личните отношения на двамата мъже, а срещата на върха беше опит за намаляване на напрежението. Но те не можаха да избегнат една от най-чувствителните теми: самоуправляващия се остров Тайван.
Китай гледа на Тайван като на отцепническа провинция, която един ден трябва да се обедини с континенталната част на страната.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
САЩ признават и поддържат официални връзки с Китай. Но също така обещаха да помогнат на Тайван да се защити в случай на нападение.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Какво се крие зад разделението между Китай и Тайван?
Китайският държавен вестник „Глобъл Таймс“ съобщи, че Си Дзинпин обвинява за неотдавнашното напрежение "многократните опити на тайванските власти да търсят подкрепа от САЩ, както и намерението на някои американци да използват Тайван, за да сдържат Китай".
"Такива действия са изключително опасни, точно като игра с огъня. Който си играе с огъня, ще изгори", се казва в изявлението.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Белият дом заяви, че Байдън "категорично се противопоставя на едностранните усилия за промяна на статуквото или подкопаване на мира и стабилността в Тайванския проток".
Въпреки острите думи по отношение на Тайван, срещата започна с топъл поздрав от страна на двамата лидери, като Си Дзинпин заяви, че се радва да види своя "стар приятел" Байдън. Той каза, че двете страни трябва да подобрят "комуникацията" и да посрещнат предизвикателствата "заедно". "Човечеството живее в глобално село и сме изправени пред множество предизвикателства заедно. Китай и САЩ трябва да засилят комуникацията и сътрудничеството", заяви още китайският лидер.
Байдън от своя страна заяви, че двамата "винаги са общували много честно и откровено", като добави, че "никога не си тръгваме, чудейки се какво мисли другият".
Какво още беше обсъдено?
Двете най-могъщи държави в света не са на едно мнение по редица въпроси и Байдън изрази загрижеността на САЩ относно нарушенията на правата на човека в Хонконг и на уйгурите в северозападния регион Синцзян. Китай обвинява САЩ, че се намесват във вътрешните му работи.
По отношение на търговията Байдън подчерта "необходимостта да се защитят американските работници и индустрии от нелоялните търговски и икономически практики на КНР".
Изглежда, че Си Дзинпин също е направил силен коментар по въпроса, като Ройтерс съобщи, че той е казал на Байдън, че САЩ трябва да спрат да "злоупотребяват с концепцията за националната сигурност, за да потискат китайските компании".
Обсъдено е било и изменението на климата. Миналата седмица двамата поднесоха изненада, като на разговорите в Глазгоу, Шотландия, публикуваха съвместна декларация за справяне с изменението на климата.
Това беше третият път, в който двамата лидери разговаряха след встъпването в длъжност на Байдън през януари. Разговорите продължиха три часа и половина, което е повече от очакваното.
Си Дзинпин не е напускал Китай от близо две години, откакто избухна пандемията от COVID-19.
Отношенията между Китай и САЩ са от ключово значение както за двете страни, така и за света като цяло, като Пекин многократно призоваваше новата администрация във Вашингтон да подобри отношенията, които се влошиха при предшественика на Байдън Доналд Тръмп.
И двамата президенти са изправени пред вътрешнополитически проблеми. Броят на подкрепящите Байдън според проучвания на общественото мнение се срива в условията на инфлация, заплаха от коронавирус и хаотично изтегляне от Афганистан. Си Дзинпин пък се бори с недостига на енергия и кризата с недвижимите имоти.
Фактът, че тази среща между двамата най-могъщи лидери в света изобщо се състоя, говори, че и двете страни смятат, че предишната открита враждебност не е работила в техен интерес и е била потенциално опасна.
Отношенията им бяха станали толкова токсични и нефункционални, че тези видеообсъждания бяха отчасти опит да се гарантира, че конкуренцията между Китай и САЩ няма да прерасне във въоръжен конфликт поради недоразумение в глобална гореща точка.
От една страна, вероятно трябва да сме доста радостни че те се отклоняват от война, но от друга страна, е доста странно, че са почувствали нужда да го направят. Всъщност на тази конференция видяхме най-топлите отношения, които са били демонстрирани от много време насам между китайските и американските лидери.
Тези усилия дискусиите да бъдат сърдечни с ръкомахане, разговори за "глобалното село" и "предизвикателствата пред човечеството" са далеч от срива в Аляска през март тази година, когато високопоставени представители на двете администрации в крайна сметка публично си отправиха остри критики.
Това наистина изглежда като истински опит за пренастройване и действително трябва да очакваме, че това ще промени по конкретен начин глобалните геополитически отношения.
………………
Анализът е на Стивън Макдонъл, Би Би Си