Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Твоите те бомбардират, врагът ти помага: Разказват руснаци, евакуирани от Курск в Украйна

12 февруари 2025, 12:52 часа • 1060 прочитания

През последните дни повече от 100 руски цивилни граждани, някои от които тежко ранени, са били евакуирани в Украйна от Курска област. Там от август миналата година насам украинските въоръжени сили водят трансгранична офанзива и изцяло контролират около 400-500 квадратни километра територия, включително град Суджа. Повечето от цивилните граждани са прехвърлени през границата при драматични нощни евакуации след удара на 1 февруари по главното бомбоубежище в Суджа, при който загинаха най-малко петима души, а неизвестен брой бяха погребани под развалините.

Още: Жертви и десетки ранени в Суджа: Русия обвини Украйна, Киев показа ясно откъде идва бомбата (ВИДЕО)

Тайна нощна евакуация

Много от евакуираните са в напреднала възраст и напускат Русия само с дрехите на гърба си, като се качват в цивилни коли и украински военни автомобили. Те се движат без фарове по коварни черни пътища, надявайки се да се скрият от руските дронове, кръжащи над главите им, разказва The Washington Post.

Хуманитарните работници от местния Червен кръст, сложили каски и защитни жилетки, чакат около границата с Украйна, където прехвърлят цивилните в микробуси и линейки и ги карат далеч от често бомбардираните гранични села - в болници или им дават временен подслон. През изминалите дни пристигат още няколко руснаци, ранени при нови нападения.

Трансграничната евакуация от Курск бележи най-голямото подобно придвижване на руски цивилни, откакто Украйна започна изненадващата си офанзива с надеждата, че в крайна сметка ще може да размени земите в региона за окупирана от руснаците украинска земя: Зеленски извади коз за мира в Украйна: Курск срещу Донбас.

Снимка: разрушеният Краматорск, Украйна, Getty Images

Репортери на американското издание са разговаряли с повече от 40 руски цивилни граждани, потърсили убежище в Украйна. Руснаците са издържали месеци на бомбардировки, докато диктаторът Владимир Путин и силите му се борят да изтласкат украинците от руската територия на всяка цена, включително чрез изпращането на хиляди севернокорейски войници: Ким Чен Ун ще наказва граждани, ако разнасят "слухове" за загинали севернокорейци в Русия.

Още: The Telegraph: Планът на Тръмп за Газа плаши Путин. Ами ако Крим стане морски курорт за не-окупатори?

Няколко хиляди руски граждани са останали на окупираната от Украйна руска територия - те не могат да заминат за контролираната от Русия земя, защото Москва и Киев не успяха да постигнат споразумение за създаване на хуманитарен коридор. Вместо това украинските войски са евакуирали в Украйна по-малки групи руснаци, които според тях са поискали да напуснат, включително деца, болни и ранени. След това са се договорили с Русия повечето от тях да преминат през Беларус и да се върнат обратно в контролираната от Русия земя. Украйна ще се опита да постигне подобни договорености и за последните евакуирани.

Киев многократно е обвинявал Москва за "евакуирането" на украинските цивилни граждани под неин контрол в Русия, включително много деца, които са били изпратени в летни лагери или са изчезнали в руската система за осиновяване. Заради това диктаторът Путин е със заповед за арест от Международния наказателен съд в Хага.

Хиляди украинци също са изчезнали в руски затвори: Бивши надзиратели в руски затвор разкриха пред съда в Хага бруталното насилие над украински военнопленници.

Руснаци взривяват своите, украинци помагат на ранените

Снимка: ударът в Суджа, ВВС на Украйна

Вече е било тъмно, когато интернатът в Суджа е бил ударен. Оцелелите разказват, че обитателите са се подготвяли за лягане. От август насам обектът е служил като убежище и хуманитарен център. Украинските войски са го посещавали редовно, за да доставят храна, вода и медицински материали. Журналисти са посетили училището и са съобщили, че то се използва за подслон на цивилни граждани.

Още: "Руски удар по интерната в Суджа не е имало. И даже и да е имало, там не е трябвало да има мирни жители"

Антонина Романова, която е на 69 г., е била на първия етаж и е използвала генератор, за да зареди фенерчето си. Усетила е взрив - след това върху нея се е срутила стена.

Цивилни и украински войници се втурнали да я освободят, казва тя, но не могли да я достигнат през отломките. Тя чула как войниците викат на местните жители да се скрият от руските дронове, предупреждавайки, че сградата може да бъде атакувана отново. Михаил, връстник на Антонина, прекарал близо 24 часа, за да изкопае дупка в стената и да я извадят. След като я освободили, той и двамата му приятели поставили Романова върху купчина одеяла в каруца, прикрепена към задната част на колата му, и потеглили през границата за помощ в Украйна. Мъжете разказват, че са намерили медицински пункт, който обикновено се използва за украинските войски, където украински лекар бързо я стабилизирал, дал на мъжете топъл чай и бисквити и ги насочил към близкия сборен пункт на Червения кръст. Там хуманитарните работници качили Романова в линейка и я откарали в болница за операция на краката ѝ.

Още: "Разбира се, тези пари не са достатъчни": Путин обяви компенсации от 1500 долара за загубите на руснаците в Курск (ВИДЕО)

"Обичаме страната си"

Снимка: войната в Украйна, Getty Images

Руските цивилни, които прекарват шест месеца под украинска окупация, сега се опитват да сравнят наратива на Кремъл с реалната ситуация. Те са прекарали живота си в граничен регион с тесни етнически връзки с Украйна. Много от тях говорят смесица от украински и руски език, наречена суржик, имат близки роднини, живеещи в Украйна, или самите те са родени в Украйна.

„Обичаме нашата страна и нашия президент“, казва Михаил, като отбелязва, че той и двамата му приятели са гласували за Путин. „Дори и с това, което ни се случи, ние обичаме страната си и никога няма да я предадем“.

Той изпитва смесени чувства по отношение на украинската окупация. Миналата година един войник го е заплашил с граната и е откраднал колата му, твърди Михаил, но други са осигурявали храна, хуманитарна помощ и съдействие на цивилни граждани. Все пак той знае, че последиците от войната в Украйна "не са по-добри - те са по-лоши“.

Още: Над 7000 севернокорейци влезли в Русия за една година с цел "обучение" (ВИДЕО)

63-годишният Сергей, който също е помогнал на Романова, добавя, че също е гласувал за Владимир Путин. На въпроса какво послание има към правителството си, той отвръща, че войната трябва да приключи и че те трябва „да донесат нещо хубаво на хората, за да могат да забравят всичко възможно най-скоро“.

Николай, на 61 години, е на същото мнение - той е против войната, подпалена от Путин в Украйна.

От болничното си легло Романова казва, че не знае кой е отговорен за удара, който смазва краката ѝ и я оставя в капан под развалините за близо денонощие. Държейки ръката ѝ до леглото, брат ѝ, 72-годишният украински гражданин Павло Амелченко, посочва, че не се съмнява, че ударът по убежището е бил нанесен от руски боеприпаси.

Снимка: Константиновка, Украйна, Getty Images

41-годишната Юлия тъкмо е излязла от стаята, в която са били настанени родителите ѝ - 62-годишната Людмила и 65-годишният Анатолий - на първия етаж на приюта, когато в сградата е избухнала експлозията. Тя напразно търси родителите си, като накрая зърва само палтото на баща си в отломките. След това заминава за Украйна, където е в болница заради счупена ръка. „Не се нуждаех от официално потвърждение“, казва тя. „Те са мъртви. Успокоява ме мисълта, че това е съдба“, добавя жената.

Още: Путинова Русия не се отказва от рецептата за мир с ракети и лъжи (ОБЗОР - ВИДЕО)

Руснаците са усетили какво е война

Наталия Перфилиева, която е на 45 г., каза, че е избягала от село, намиращо се близо до Суджа, през януари с двете си деца, майка си и свекърва си. Украинските войски са им помогнали да се евакуират и са се отнасяли добре с нея по време на окупацията, като дори са осигурили балони и подаръци за рождения ден на 3-годишната ѝ дъщеря Лиза през септември.

Окупацията променя мнението ѝ за войната. Преди Украйна да нахлуе, казва тя, „ние явно не разбирахме какво се случва в действителност“. Преживяването на войната пренарежда ценностите ѝ - сега всичко, което има значение, е безопасността на децата ѝ.

Когато се върне в Русия, жената планира да опише преживяното, дори ако само половината от хората, които срещне, я изслушат. „Начинът ми на мислене е напълно различен“, смята тя.

Още: Пробиха ни 5 километра, но то не е пробив: Новата руска комедия в Курск (ОБЗОР - ВИДЕО)

65-годишната Олга Пугачова разказва, че заедно с майка си Галина, 85-годишна, са избягали от мазето на училището след удара, когато войниците са им дали указания. Братът на Олга живее в украинския град Харков, но тя и майка ѝ ще се върнат в Русия. Галина седи на леглото срещу нея и плаче. Къщата ѝ край Суджа е разрушена и едва ли някога ще се завърне точно там.

Може ли нещо все още да я направи щастлива? „Да свърши войната", казва тя през сълзи, цитирана от The Washington Post.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес