Севернокорейският лидер Ким Чен Ун ще посети Русия за разговори с Владимир Путин този месец, съобщи Кремъл.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Това ще се случи на фона на настъпилата изнервеност в отношенията между Пхенян и Вашингтон.
Кремъл обяви преговорите само часове след като Северна Корея предприе остра атака срещу държавния секретар на САЩ Майк Помпео с настояването той да бъде отстранен от преговорите за ядрената програма.
Пхенян също заяви в четвъртък, че е тествал нов вид оръжие с "мощна бойна глава". Срещата на Ким-Путин ще бъде първата между двамата лидери.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Кремъл каза, че Путин е поканил Ким и че срещата ще се състои "през втората половина на април", но не бяха дадени повече подробности.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Руски, южнокорейски и японски медии съобщиха тази седмица, че се провежда подготовка за среща на върха в Далечния изток на Русия.
Русия има относително топли връзки с Пхенян и предоставя известна продоволствена помощ, а Путин отдавна изразява готовност да се срещне с лидера на режима.
Двама висши американски служители – съветникът на президента Фиона Хил и специалният пратеник за Северна Корея Стивън Бигън - бяха в Москва тази седмица за разговори с руски официални лица.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Пхенян и Вашингтон бяха в затруднение след провала на срещата на върха между Ким и президента Доналд Тръмп по-рано тази година.
Помпео е "безразсъден"
Повишавайки залозите в дипломатическото противопоставяне, външното министерство на Северна Корея обяви вчера Помпео за "безразсъден" и незрял и каза, че иска той да бъде заменен.
"Страхувам се, че ако Помпео отново се включи в преговорите, атмосферата ще бъде отново отвратителна и преговорите ще се заплетат", цитира официалната информационна агенция KCNA Квон Жон Гун, генерален директор на управлението за САЩ във външното министерство. "Пожелавам на нашия диалог да не бъде Помпео, а ... (друг) човек, който е по-внимателен и зрял в общуването с нас."
Квон каза, че Ким е дал ясно да се разбере, че отношението на САЩ трябва да се промени и че Помпео стои на пътя на възобновяване на преговорите.
От началото на размразяването в отношенията между САЩ и Северна Корея Пхенян с много по-голямо желание да работи директно с Тръмп, за когото критиците му се опасяват, че е твърде мек по отношение на режима и не е достатъчно запознат с дипломацията.
Срещата на върха през февруари между Ким и Тръмп, втората между двамата, завърши внезапно, като Северна Корея по-късно протестира, че САЩ са неразумни.
Оттогава Северна Корея заявява, че обмисля варианти за дипломацията си със САЩ и Ким заяви миналата седмица, че е отворен за преговори с Тръмп само ако Вашингтон дойде с "правилното отношение".
Изпитание на мощна бойна глава
Като добавка към напрежението , КCNA съобщи в четвъртък, че Ким е контролирал тестването на ново тактическо оръжие.
Проведеният в сряда тест е бил "по различни начини за стрелба по различни цели", съобщи агенцията, добавяйки, че Ким описва развитието на оръжейната програма като имащо "много важно значение за увеличаване на бойната мощ на Народна армия".
Информацията не дава подробности за оръжието.
Южна Корея не е открила нищо на радара, така че е малко вероятно да е била ракета, каза военен пред АФП.
Бързото дипломатическо размразяване на Корейския полуостров миналата година доведе до срещи на Ким не само с Тръмп, но и с южнокорейския му колега Мун Дже Ин и китайския президент Си Дзинпин.
Въпреки това бе постигнат малък конкретен напредък и санкциите на ООН за ядрената програма на Севера остават в сила.
Путин по-рано изрази позиции на симпатия към режима на Ким, като каза миналата година, че Пхенян трябва да получи гаранции в замяна на денуклеаризацията.
САЩ обвиниха Русия, че се опитва да помогне на Северна Корея да избегне някои международни санкции, макар че Москва отрича това.
Последната среща на върха на държавен глава на Русия и Северна Корея бе през 2011 г., когато бащата на Ким Ким Чен Ир пътува до Сибир, за да се срещне с Дмитрий Медведев, тогава руски президент.
Ким Чен Ир, който почина малко след посещението, каза на Медведев, че неговата държава е готова да се откаже от ядрените опити.