Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво следва за Афганистан след срещата на Г-7

25 август 2021, 15:26 часа • 4213 прочитания

Западните съюзници имат по-малко от седмица да евакуират отчаяни хора от летището в Кабул, след като президентът на САЩ Джо Байдън отхвърли молбите за отлагане на крайния срок за изтегляне на американските войски до 31 август на срещата на върха на Г-7 във вторник.

И въпреки че 31 август е датата, до която последните американски войски трябва да се изтеглят, евакуацията всъщност трябва да приключи доста преди това, оставяйки много малко време, за да се измъкнат всички. Талибаните предупредиха, че евакуацията трябва да спре след следващия вторник, съобщи "Политико".

Поражение за лидери (и много афганистанци)

Упоритостта на Вашингтон е удар за домакина на срещата на Г-7, британския премиер Борис Джонсън и неговите френски и германски колеги, които настояваха САЩ да удължат срока за изтегляне, за да дадат повече време за продължаващата масова евакуация в стил Дюнкерк.

Ръководителят на Европейския съвет Шарл Мишел заяви на пресконференция във вторник, че е казал на САЩ, че международното летище Хамид Карзай в Кабул трябва да бъде обезопасено „толкова дълго, колкото е необходимо“.

Влошаване

Бързането да се евакуират още хиляди афганистанци стана още по-спешно във вторник, тъй като талибаните заявиха, че вече не са „за“ пускането на гражданите да се евакуират и започнаха да блокират хората, които се опитват да преминат през портата на летището. Терористични заплахи също застрашават евакуацията, казаха представители на Пентагона пред американските законодатели.

Лидерите на Г-7 се съгласиха в изявлението си, че „непосредствен приоритет“ е „да се гарантира непрекъснато безопасно преминаване от Афганистан“ за гражданите и съюзниците на Г-7, но те не казаха за колко време. Лидерите се опитват да гарантират, че хиляди афганистанци ще имат сигурни маршрути за излизане след незабавната евакуация.

Крачка назад

ЕС ще задържи 1 милиарда евро, които е отделил за помощ на Афганистан през следващите седем години, докато получи „солидни гаранции“ и види „достоверни действия“, които доказват, че условията му са изпълнени, каза председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен пред журналисти на пресконференцията след Г-7.

Борис Джонсън също каза, че част от плана на Г-7 за справяне с талибаните, който той определи като „пътна карта“, ще включва обещания, че Западът може да размрази милиарди активи, ако талибаните гарантират безопасно преминаване на бежанците, продължават да да обучава момичета до 18-годишна възраст и предотвратят връщане към тероризма или „анархо-държава".

В цифри

Великобритания се ангажира да приеме 20 000 афганистански бежанци. Канада заяви, че ще вземе подобен брой. ЕС все още не е посочил колко афганистанци неговите страни-членки са готови да приемат - цифрите ще дойдат по-късно, като министрите на вътрешните работи и посланиците на блока обсъдят въпроса през следващите дни, каза представител на ЕС.

Фон дер Лайен каза пред журналисти във вторник: „Повечето служители на ЕС, включително афганистанският персонал, техните семейства, са евакуирани от Афганистан и са в безопасност“.

Но генералният секретар на Организацията на обединените нации Антониу Гутериш призна, че талибаните са започнали репресии срещу служителите на ООН и някои го призовават да им нареди да бягат.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес