Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какви ще са последствията от изключването на Турция от програмата F-35?

19 август 2019, 11:00 часа • 15974 прочитания

До какво ще доведе изключването на Турция от програмата F-35, коментира руският вестник “Известия“.

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

С обявяването на прекратяването на участието на Турция в производствената програма на F-35, САЩ застрашиха перспективите за серийно производство на основния последен модел изтребител за страните от НАТО. Оценявайки загубите на Анкара от 9 милиарда долара, Вашингтон се опитва да не си спомня, че Турция трябва да произведе над 900 компонента за самолета.

Характеристика на проекта F-35 от самото начало беше безпрецедентното международно сътрудничество. Не само в производството, но и в неговото развитие участва група от девет държави основателки, всяка от които има право на глас при определяне на техническия вид и характеристиките на машините.

Производството на компоненти също се разпределя между всички негови участници. В много отношения проблемите при координирането на науката и авиационната индустрия на няколко държави предизвикаха забавяния в този рекорден проект.

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Турция се присъедини към проекта по-късно от страните-основатели - през 1999 г. Следователно, по време на избора на характеристики, Анкара беше само партньор на минимално - четвърто ниво (без право на глас и достъп до ключова информация). Но от друга страна, в производствената програма на опитни, а след това и серийни изтребители, нейният статус е по-висок - заедно с Австралия, Канада, Дания и Норвегия, тя е партньор на трето ниво.

Турция днес произвежда 937 части и компоненти за F-35. От тях за около 400 е единственият доставчик в света. Непосредственото прекъсване на тази производствена верига, създадена през годините, неизбежно ще доведе до забавяне на производството за всички страни клиенти.

Съгласно лиценза Турция също трябваше да сглоби двигателите Pratt & Whitney F135 за част от своите самолети в завода в Ескишехир. В същото предприятие те планираха да създадат първия сервизен център за тези двигатели за F-35 от цяла Европа.

Според Пентагона прехвърлянето на продукция от Турция ще струва 500-600 млн. долара. Дори в най-оптимистичната версия, обявена от американската страна, изваждането на Анкара ще забави доставката на 50-75 самолета за чуждестранни купувачи. Изключена от програмата, Турция няма да получи 9 милиарда долара, които трябваше да спечели от пускането на компоненти F-35 за целия му жизнен цикъл.

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

Тази ситуация болезнено напомня на турците за поредната история за неизпълнението на голям военен договор, който възмутено си спомнят дори век по-късно. Преди Първата световна война Великобритания отказва да предаде на Османската империя два линейни кораба, построени по турска заявка и ги реквизира в своя флот. Това се случи, въпреки факта, че корабите вече бяха платени и турски екипаж пристигна в Англия за един от тях, цитира Фокус.

Собственият проект на турски изтребител от пето поколение беше показан тази година на френското въздушно шоу в Бурже. Но дори и по някакво чудо да материализира, това ще се случи не по-рано от 2029 г. - според най-смелите оценки.

Както и да е, Турция в близко бъдеще трябва да намери истински заместител на своя стареещ въздушен флот. И в такава ситуация доставката на руски Су-35 на турските ВВС изобщо не изглежда фантастична.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес