Кремъл не може да води истинска борба срещу корупцията. Защото това би означавало да се бори срещу самия себе си, твърди по актуален повод руският публицист Игор Айдман.
Причината за сензационната акция по задържането на вече бившия министър на икономиката Алексей Улюкаев не е само противоборството между различните кланове в ръководството на страната. Спецоперацията преследваше и мащабни пропагандни цели. Тя бе организирана като типично пиар-мероприятие с цел да се привлече максимално внимание.
Арестът на Улюкаев изпраща сигнали в две посоки. Елитите дават да се разбере, че сред тях няма недосегаеми. Всеки "министър-капиталист", който се провини пред президента, може да бъде арестуван по всяко време на деня и нощта. От друга страна същите тези елити се опитват да успокоят населението със съобщения за началото на "решителна борба срещу корупцията по високите етажи на властта".
Корупцията като най-стабилната спойка
Корупцията в Русия не е просто социален проблем. Тя е една от най-важните спойки не режима, стоманен лост, на който се крепи вертикалът на властта. В класацията на "Трансперънси интернешънъл" Русия е сред 50-те най-корумпирани държави в света. Твърде много чиновници биха могли да попаднат в затвора заради корупция, ако висшестоящото началство прояви такова желание. Кремъл използва това обстоятелство като лост за контрол над бюрокрацията - и по този начин си осигурява нейната лоялност.
Конфронтацията със Запада, предизвикана от агресивния външнополитически курс на Путин, създава проблеми не само на населението, но и на управляващия елит. В една такава ситуация сред върхушката на руското общество може да започне да зрее недоволство. И за да пресекат това недоволство още в зародиш, властите използват наказателни методи, които са добре познати от руската история. Неслучайно в последно време навсякъде издигат паметници на Иван Грозни и на Сталин. Само че този път трагедията се повтаря под формата на фарс: провинилият се "болярин" е наказан не с тъмница, а с домашен арест. Но и тази мярка е в състояние да сплаши привикналите на безнаказаност руски чиновници.
Казано накратко: Кремъл нанася превантивен удар по вътрешноелитните "размирици". И изобщо не е важно дали министърът е виновен или не. Важното е вътре в елита да се насади атмосфера на страх и да се създаде усещане за беззащитност, което да предотврати всякаква антипрезидентска опозиция. Неслучайно веднага след ареста на Улюкаев бяха извършени обиски в офисите на компанията "Роснано", управлявана от друг известен либерал - Анатолий Чубайс.
Руснаците възприемат корупцията като трети по значимост проблем след икономиката и здравеопазването. Над три четвърти от анкетираните смятат, че органите на властта са заразени от тази социална болест.
Хората очакват най-вече от президента да поведе твърда борба срещу корупцията. Почти никой не вярва, че разследванията на Алексей Навални например могат да доведат до реални наказания за корумпирани чиновници. Затова и такива антикорупционни кампании не се радват на поддръжка сред населението. В народната митология само царят може да обуздае нечистите сили, вселили се в "болярина". Но сегашният "цар" явно не се справя добре с тази задача - много от руснаците са на мнение, че борбата срещу корупцията оглавява списъка с несполуките на руския президент. А две трети от анкетираните дори смятат, че президентът в голяма степен е отговорен за мащабите на корупцията.
Разочарование сред руснаците
Тъй като са силно разочаровани от леките присъди срещу корумпирани чиновници, руснаците постепенно губят вярата си, че отделни антикорупционни дела, колкото и да са шумни, могат да доведат до съществени промени. Така например арестите на високопоставени представители на силовите ведомства през август бяха възприети от повечето анкетирани като предизборен ход или като резултат от битките за сфери на влияние. Нищо чудно тогава, че през последната година значително намаля броят на руснаците, които смятат, че Путин може да постигне успехи в борбата срещу корупцията.
В случая с Улюкаев властите се опитаха да покажат на хората, че се борят сериозно срещу това зло. Но преместването му от затвора под домашен арест, съгласувано по всяка вероятност на най-високо ниво, разочарова много руснаци. След среднощното съобщение за ареста на министъра хората се надяваха на сурово наказание, а президентът за пореден път се задоволи с полумерки, възмутиха се мнозина.
Провеждайки откъслечни акции срещу отделни корумпирани чиновници, Кремъл успешно държи в шах бюрокрацията, но не е способен да води истинска борба срещу корупцията. Защото това би означавало да се бори срещу самия себе си.
Източник: Дойче веле