Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ед Шийрън и Гунди - на върха в България през 2024 г.

26 декември 2024, 08:45 часа • 1914 прочитания

Настоящата година безвъзвратно си отива, а с нея мислено затваряме страницата и на всички малки и големи неща, които ни се случиха през последните 12 месеца. И в политически, и в социален, и в културен аспект България преживя много през 2024 г. и то не непременно само положителни неща.

И все пак културата не просто съществува, а се развива с добри темпове. Пиша го с напълно реалистичен поглед и нито капка шовинистична захаросаност. Само ако погледнем назад към изминалата година колко фестивали - музикални, литературни, филмови и др., имаше из цялата страна, колко музикални събития - и малки, и големи, преживяхме на най-различни точки из България, колко важни книги излязоха, колко филмови и театрални премиери видяхме и колко значими изложби бяха открити... ще разберем, че страната ни е важен балкански културен хъб.

С други думи - невидимото колело на българската култура се върти с бясна скорост. И нито схемите с източването на бюджетни средства, нито разни патриотични изстъпления могат да спрат този процес. Разбира се, имаше и върхови моменти, които маркираха важни постижения за България. Надявам се, че ще бъдат и отправна точка за още по-велики събития през 2025 г.

Благодарим ти, Ед Шийрън!

Макар аз самата да не съм фен на Ед Шийрън и музиката му, признавам най-чистосърдечно, че неговият концерт на Национален стадион "Васил Левски" на 31 август бе най-мащабното световно музикално събитие не само за изминалата година. Причините са много, но ще се опитам да ги синтезирам.

Още: Световният феномен Ед Шийрън пя за над 60 000 души в София (СНИМКИ)

Актуалност

Клишето, че в България големите музиканти идват малко преди професионалния си залез донякъде е вярно, но не съвсем. Супер успешният концерт на Ед Шийрън ни доказа, че всяка една актуална музикална суперзвезда може да изнесе своето шоу у нас, стига да има инфраструктурата за това (да, наболял проблем, но в известна степен преодолим).

Невиждан интерес

33-годишният британец посети столицата ни за първи път, провокирайки невиждан интерес. Още с пускането на билетите за концерта се образуваха непреодолими виртуални опашки, а българските промоутъри от Fest Team показаха, че само с желязна организация, строги правила и ясни инструкции може да се изведе до успешен финал едно такова грандиозно събитие.

Източник: Орлин Николов - Orleff Photography; колаж: Actualno.com

Знак за света

Фактът, че Ед Шийрън е бил в София е важен знак за всички останали световни изпълнители. Техните мениджъри вече знаят, че и в България са добре дошли актуалните звезди. Имаме адекватна публика, адекватни промоутъри и максимално адекватна среда спрямо възможностите ни.

Още: 4000 работници, 60 000 продадени билета, 80 тира: Концертът на Ед Шийрън и ефектът му за икономиката

Недостижимият Гунди

2024 година за българското кино отново беше много силна и на екран видяхме най-различни нови български филми. Един обаче не просто се открои, а тотално доминира над останалите, което в известна степен беше очаквано, но сякаш никой не можеше да прогнозира мащабите. Разбира се, става дума за "Гунди - Легенда за любовта".

Още: Гледайте официалния клип към песента от "Гунди - Легенда за любовта" в изпълнение на Нети (ВИДЕО)

Филмът на режисьора Димитър Димитров и продуцентите Иван Христов и Андрей Арнаудов бе амбициозна заявка, която накара зрителите да се развълнуват, още когато стана ясно кой ще изиграе Георги Аспарухов. Младият актьор Павел Иванов, който силно прилича визуално на Гунди, се подготвя за ролята години наред, за да предаде максимално честно образа на великия български футболист. В ролята на Величка Маркова-Лита - съпругата на Гунди, влезе Александра Свиленова, а в останалите образи са Димитър Маринов, Параскева Джукелова, Емил Марков, Биляна Петринска, Пенко Господинов и др.

В крайна сметка "Гунди - Легенда за любовта" тръгна по кината на 18 октомври, зареден с такъв огромен потенциал и зрителски интерес, че съвсем логично започна да громи националните филмови рекорди един по един. Още в първите си дни той стана най-гледаното филмово заглавие за премиерен уикенд. След това продукцията отбеляза по-силен втори уикенд, а по-малко от месец след премиерата си "Гунди - Легенда за любовта" се превърна в най-гледаният български филм в историята. Само за 17 дни филмът за легендарния български футболист Георги Аспарухов успя да подобри 14-годишния рекорд на "Мисия Лондон", отчитайки 397 225 зрители и зае първо място в официалната класация за най-гледани български филми след 1989 година според данните на Национален филмов център. За периода преди 1989 година няма водена официална статистика за броя зрители в кината.

Източник: Междинна станция

Да, продукцията е с огромен бюджет за българските стандарти, съставен от лични продуцентски средства и сериозна помощ от спонсори. Да, темата на филма вълнува огромна част от българите по ред причини. Но не е само това разковничето за успеха му. Всичко около "Гунди - Легенда за любовта" - от отношението на екипа, през рекламната кампания, до последващите събития след премиерата, бе демонстрация как трябва да се подхожда, за да се постигне максимален успех.

Още: Синът на Гунди: Майка ми остави част от себе си в този филм

Иначе недоволни имаше и заради концерта на Ед Шийрън, и заради филма за Гунди. Това е неизбежно и съвсем в реда на нещата. По-важното е, че подобни културни събития оставят важна следа и отварят широк път към България. Нямам търпение да разбера какви културни емоции ще дойдат по него през 2025 г.

Автор: Неда Ковачева

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Неда Ковачева
Неда Ковачева Отговорен редактор
Новините днес