Продажбата на средства за защита във Фейсбук, лекарства без рецепти, некачествени стоки - пандемията от коронавирус изкара на черния пазар всякакви боклуци. Изход търсят всички – от пицариите до домакините, от пиарите до организирани престъпни групи. Това пишат в италианското издание L'Espresso журналистите Сара Лукарони и Мауро Мунафо.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
В същото време броят на заразените от коронавирус в Италия продължава да спада, но се усложнява друга извънредна ситуация, свързана с организираната престъпност: става дума за разпространение на лекарства за коронавирус чрез интернет. Сървърите на такива сайтове-разпространители са извън границите на ЕС, имената на собствениците са обвити в тайна, обявленията в социалните мрежи образуват мрежа, в която могат да попаднат мнозина изплашени от пандемията италианци.
Само за последните няколко месеца карабинерите от Отдела за борба с фалшификации на хранителни продукти и охрана на здравето под ръководството на генерал Аделмо Лузи блокираха 41 портала за нелегална търговия с такива средства и вещества. Става дума за лекарства, за които в Италия трябва рецепта или въобще са забранени за продажба.
"Независимо от липсата в сегашния момент от разследването на веществени доказателства, се очертава конкретна възможност престъпните организации, национални и чужди, да извлекат икономическа изгода за сметка на многобройните ползватели на интернет, които приемат лекарствените средства без лекарски контрол", казват от италианската полиция.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Търговията с медицински препарати е само последният и най-опасен пример за "черна електронна търговия" в условията на извънредна ситуация, от която мнозина се опитват да извлекат полза. "Ние сме подали жалба в антимонополната комисия и в Министерството на здравеопазването относно фалшиви тестове за коронавирус. На определен етап в търговската мрежа се появиха тестове за коронавирус, без никакви разрешителни документи", разказва Емилио Виафора, президент на организацията Federconsumatori, занимаваща се със защита правата на потребителите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Само през юни служители от Отдела за борба с фалшифицирането на хранителни продукти в Италия конфискували 656 експресни теста, уж диагностициращи наличие на антитела у човека. Тестовете били открити в нерегистрирани или нелицензирани лаборатории във Флоренция, Болоня, Удизо и Тревизо, което показва мащабите на разпространение на този феномен по цялата територия на Италия.
Атаките на COVID-бизнеса започнали още преди въвеждане на твърдата повсеместна карантина. Щом аптеките повсеместно окачиха табелки "Маските привършиха", в Интернет се появиха спекуланти. Милиони италианци станаха мишени на мошенически схеми и различни предложения.
Авантюристи, посредници и мошеници от различни страни се хвърлиха в интернет да продават маски, ръкавици и други средства за защита, превръщайки по такъв начин интернет в голяма бизнес възможност, в умножител на страхове и беззаконие. Понякога това довежда до парадоксални последствия, друг път до създава сериозен риск за здравето на хора, ползващи предложените стоки.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Достатъчно е да се въведе в търсачка обикновено запитване, за да попадне човек в целева аудитория и да стане мишена на стотици обявления и реклами. Във Фейсбук може да се натъкнете на индийска пицария, търгуваща с два вида маски чрез интернет. В затворени групи във Фейсбук нещата са много по-зле: пиари, домакини, съседи по дом и трети лица предлагат уреди за диагностика на COVID-19 с инструкция на китайски език, дезинфектиращи гелове, термоскенери, защитни костюми.
Във Фейсбук има обявления от сорта: "Вече са в Милано, маски FFp2 и FFp3 за по 2,50 и 3,50 евро. Минимална поръчка – 100 000 броя".
Първият етап на пандемията е съпроводен от преследване на мошениците, но и след като извънредната ситуация започна да се уталожва, този бизнес не изчезна. В много затворени групи, понякога до 2000 души, се предлагат обявления с "отстъпки за неутрализирани стоки", "истински оригинален сертификат", дискусии за "наложен платеж".
Фейсбук е напълно наясно със ситуацията. "Отстранихме милиони рекламни обяви, публикации, страници и предложения на Маркетплейс (частна търговска платформа за ползване във Фейсбук) за продажба на маски, дезинфектиращи разтвори за ръце, дезинфектиращи салфетки и набори от тестове за COVID-19. През март временно забранихме реклами и комерчески предложения за продажба на маски в нашите приложения, за да предпазим хората от мошеници, от лъжлива информация от медицински характер, раздути цени и спекула", казват в компанията.
Ситуацията се усложнява от неразборията с разнообразни сертификати и нормативи. Например чл. 15 на указа "Лечение в Италия" (Cura Italia) от 17 март даде стимул на големи брокери чрез централизирани покупки да продават на невероятно високи цени. Според него, маските за лице трябва да са придружени от инструкция за ползване, от гаранции на производителя за липса на вредни вещества при производството им, да имат маркировка в рамките на ЕС за гаранция против нещастни случаи при ползването им и чак тогава могат да бъдат пуснати в продажба.
Като цяло италианската финансова полиция конфискувала над 26 млн маски и средства за индивидуална защита, от които 600 хиляди са разпределени по болници. По време на разследването за спекулативни операции са конфискувани над 1 млн броя стоки, чиято надценка достигала до 6000%.
Още: "НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 31 юли"
Превод: Ганчо Каменарски