До днес се смяташе, че тестовете за наличието на антитела дават точна информация за хората, преболедували COVID-19. Последните проучвания, обаче, подсказват точно обратното.
Болки в гърлото, кашлица и невисока температура? Може би трябва да си направите тест за наличието на коронавирус SARS-CoV-2? През последните месеци тази мисъл идва наум на всеки със специфичните симптоми на простуда. За да провери човек дали е заразен и може ли да зарази други хора, се използва ПСР-тест, при който се прилага методът на полимеразната верижна реакция. В този случай с помощта на памучна клечка се взема проба от слюнката на пациента.
А какво става, ако човек вече е преболедувал COVID-19, без изобщо да е забелязал, тъй като при много хора заболяването протича безсимптомно? За да се установи наличието на инфекция в миналото, медиците използват друг метод – така наречения серологичен тест (ELISA). Той показва наличието на антитела в кръвта, които имунната система е изработила в борбата с вируса.
Защо са необходими тестове за антитела?
За да се направи тестът ELISA, от пациента се взема капка кръв, която се поставя в специален контейнер, където се смесва с реагент. Ако пробата се оцвети, това принципно означава, че човекът вече е преболедувал и има изграден имунитет. Наличието на антитела не изключва риска от повторно заразяване със SARS-CoV-2, но вероятността това да се случи е 10 пъти по-малко, отколкото при хора без наличието на антитела.
Серологичните тестове помагат да се установи колко души вече са преболедували COVID-19 безсимптомно или с незначителни симптоми и дали това е достатъчно за изграждането на колективен имунитет. Това може да помогне на политиците да вземат правилните мерки при сваляне на ограниченията, въведени във връзка с пандемията.
Изгражда ли се имунитет срещу коронавируса?
И все пак, доколко тези тестове са точни и наистина ли всички, преболедували COVID-19, изграждат имунитет? Учените от университета в Любек се опитаха да намерят отговорите на тези въпроси. По-голяма част от хората, участвали в изследването, са преболедували COVID-19 в лека или средна форма.
Учените не успели да открият антитела в кръвта на около една четвърт от пациентите, въпреки поставената им по-рано диагноза и ясно изразените симптоми на COVID-19.
За сметка на това в кръвта на двама от десет пациенти, преболедували безсимптомно COVID-19, е открита висока концентрация на антитела. Това предизвиква въпроси не само дали всички заразени с COVID-19 изграждат имунитет, но и дали може с тестове за антитела да се получи достоверна информация за реалния брой на преболедувалите.
Доколко са точни тестовете за антитела?
Смята се, че за получаване на достоверен резултат от серологичните тестове, от момента на заразяването с коронавирус трябва да минат до 4 седмици. През това време организмът би трябвало да изработи достатъчно количество антитела. Това обаче е само ориентировъчен срок. При някои пациенти антителата се изработват веднага след заразяването, докато при други може изобщо да не се появят такива, въпреки откритата в организма им активна форма на коронавирус.
Освен това, в някои случаи положителна диагноза може да бъде поставена на човек, който е преболедувал други коронавирусни инфекции, но не и COVID-19. В такъв случай в държави с нисък брой заразени на глава от населението грешките при тестовете ще бъдат по-високи, отколкото в страни, в които голяма част от жителите вече са се заразили с новия коронавирус SARS-CoV-2.
Например, ако в дадена държава половината население е заразено, то от 50 пациенти с положителни тестове само на един може да бъде поставена погрешна диагноза. А ако в друга страна е заразен само един човек от 1 000, то в девет от десет положителни проби на практика няма да има антитела на COVID-19. Германските медици подчертават, че в някои случаи неточните резултати от тестовете могат да доведат до нежелани последици. Например, пациенти, на които им е казано погрешно, че са им открили антитела срещу COVID-19, ще смятат, че не могат да се заразят повторно с вируса или да заразят други хора.
Имунитет към коронавируса – повече въпроси, отколкото отговори
В Китай също активно се правят тестове за наличието на антитела. Местните учени се опитват да разберат колко време човек запазва имунитета си срещу коронавируса. В рамките на изследванията, публикувани в научното списание Nature, учените сравняват показателите на пациенти, преболедували безсимптомно COVID-19 с тези на хора, при които е имало симптоми. Установено е, че имунната система на безсимптомните пациенти е реагирала на причинителя на инфекцията по-слабо.
Резултатите показват също, че след три месеца нивото на антитела в кръвта на хора, боледували безсимптомно от COVID-19, клони към нула. Затова за момента не е възможно да бъде даден еднозначен отговор дали всички заразени с COVID-19 изграждат имунитет. Без отговор остава и въпросът, какво трябва да бъде нивото на антитела в организма, за да не може човек да се зарази втори път с коронавирус или да стане източник на инфекция за други хора.
Още: "НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 25 юли"
Автор: Гудрун Хайзе, Deutsche Welle; Превод: БГНЕС