"Икономически санкции няма да изплашат Русия - в икономическо отношение Путин в момента е изключително подготвен да понесе най-тежките възможни санкции от САЩ и Европа. Дори пълно ембарго да му наложат най-вероятно не би му пукало."
Това пише икономистът Георги Вулджев в свой анализ в социалната мрежа Фейсбук. Той обоснова и причините за мнението си.
"Защо?
- 630 милиарда ДОЛАРА валутни резерви
- Много ниско ниво на държавен дълг, под 20% от БВП (по-ниско и от нашето дори)
- Голям излишък по текущия платежен баланс, 7% от БВП
- Почти никакъв бюджетен дефицит поради скока в цените на енергийните суровини
- Централна банка с много добра репутация по отношение на паричната политика и поддържането на валутна стабилност, която е в позиция да управлява успешно период на валутна нестабилност (не, Русия въобще не е като Турция в това отношение)
- Стабилен банков сектор. От гледна точка на ликвидност и капитализация е в добро състояние и не е твърде зависим от международните капиталови пазари (неща, които не могат да се кажат за немалко държави от Еврозоната, например)
- През последното десетилетие се изградиха много близки икономически отношения между Русия и Китай, които няма да бъдат прекъснати заради конфликт в Украйна. Китай е втората най-голяма икономика и най-големият износител в света, така че пълна икономическа изолация на Русия в глобален план е невъзможна.
Може би най-доброто макроикономическо състояние, в което Русия се е намирала през последните 30 години. Това е накратко икономическият контекст, в който Путин (по всяка вероятност) ще се впусне в най-рискованата военна авантюра на Русия от разпада на СССР насам. Този ход се планира още от 2014 г., затова са се трупали тези буфери.
Това не значи, че тежки санкции и война в Украйна няма да натежат и това няма да се отрази негативно на руския народ. Ще има болка и стагнацията в икономическото развитие на Русия ще се задълбочи, но ще е поносимо. Ако някой се надява, че влошеното икономическо състояние вследствие на войната ще предизвика бунтове, които ще свалят Путин - най-вероятно не.
Самият Путин залага на това, че външен конфликт с цел възстановяване на загубено Руско величие всъщност ще консолидира подкрепа за режима му. И също така залага, че поради гореизброените икономически буфери, обедняването на населението вследствие на такъв конфликт няма да е твърде остро, за да предизвика достатъчно масови и агресивни безредици."